פסגת האקלים
צילום: ליאור אסף חברת אסף נטו

ועידת האקלים: מה ישראל תחדש והאם עמדה בהצהרות?

מאתיים מנהיגים ממדינות העולם ביניהם ביידן והרצוג ידונו בשאלות קריטיות | עושים סדר לקראת הוועידה
יפעת גליק
05 בנובמבר 2022
21:01

ועידת האקלים השנתית תיפתח מחר (ראשון) בשארם בהשתתפות של כמעט 200 מנהיגים ממדינות ברחבי העולם. בין השאר יהיו שם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן וגם נשיא מדינת ישראל יצחק הרצוג. מי שלא תהיה היא גרטה. גרטה תונברג, סמל האקלים, שרואה בוועידה הזאת בעיקר ניסיון של העולם לכבס את המציאות. בואו ננסה להבין מה הולך לקרות שם.

על סדר היום צפוי דיון בשאלות קריטיות שקשורות במשבר האקלים כמו מה קצב המעבר לאנרגיות מתחדשות בעולם? באיזו מהירות יצליח להפחית המין האנושי את פליטת גזי החממה? וגם: איך לפצות מדינות מתפתחות על נזקי האקלים שכבר יש להם?

אם בשנה שעברה, בגלזגו, היו הצהרות על יעדי הפחתה בזיהום שאנחנו פולטים לאוויר, הרי שהשנה המדינות הגיעו למסקנה שאנחנו נמצאים כבר בעיצומו של משבר האקלים. ראינו את זה רק בחודשים האחרונים עם שריפות שמשתוללות ברחבי העולם, הצפות פתאומיות והתחממות גדולה. ולכן המטרה היא לנסות לדבר על מה שאפשר לעשות כדי לצמצם נזקים.

ואיפה ישראל בכל הסיפור הזה?

בשנה שעבר התחייב ראש הממשלה לשעבר בנט על 0 פליטות עד לשנת 2050. הוא גם אמר שהולך להיות חוק אקלים. בינתיים שום דבר לא התקדם. הפעם יהיו אפס הצהרות. ישראל בונה על ביתן מיוחד בעלות של חמישה מיליון שקלים ובו יוצגו מה שמכונה: אקלים-טק, שזה אומר עשרות פתרונות מעשיים שנועדו לפתור את משבר האקלים ומבוססים על הטבע. כמו למשל, שיקום מערכות טבעיות והגנה על יערות, כלים לחיזוי מזג האוויר, טכונולוגיות מים וחקלאות חדישות.

ועוד משהו על הוועידה: היא מתקיימת בעזרת חסויות. בין השאר אפשר למצוא שם את קוקה קולה וג'נרל מוטורס – שתיהן מזהמות עולמיות גדולות. הביקורת עליהן כבר החלה להישמע לכל אורך השבועות האחרונים ויש להניח שהיא רק תגבר מחר.