ארכיון
צילום: רויטרס

משפחתה של שירין אבו-עאקלה על פתיחת החקירה בארה"ב: מעודדים מהחדשות

בהצהרה שפרסמה מסרה המשפחה כי "זה מה שארצות הברית צריכה לעשות" • פתיחה בחקירה מאפשרת לאמריקנים להגיש בקשת עזרה משפטית נרחבת • שר הביטחון: לא נשתף פעולה עם אף חקירה חיצונית
שחר אלהרל
15 בנובמבר 2022
09:17

לאחר הדיווחים על החלטת ה-FBI לחקור את מותה של העיתונאית שירין אבו-עאקלה, משפחתה אמרה היום (שלישי) כי היא מעודדת מן החדשות. בהצהרה שפרסמה היום נמסר כי "זה מה שארצות הברית צריכה לעשות כשאזרח אמריקני נהרג בחו"ל ובמיוחד בידי צבא זר. אנו מקווים שהחקירה תהיה עצמאית, אמינה ויסודית".

ההודעה על החקירה צפויה להיות צעד מקדים לכך שייתכן שתתבקש עזרה משפטית מצד ארצות הברית. הבוקר דווח בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב, כי פתיחה בחקירה מאפשרת לאמריקנים להגיש בקשת עזרה משפטית נרחבת, לדוגמה קבלת ראיות ואף בקשה לחקור גורמים מעורבים כמו החיילים שהיו בשטח.

על אף הצהרת שר הביטחון בני גנץ שישראל לא תשתף פעולה, ככלל מורכב לסרב לבקשת עזרה משפטית מארצות הברית בשל שיתוף הפעולה המשפטי ההדוק בין המדינות. נדיר וחריג שנפתחת חקירה אמריקנית של ממש, להבדיל מבדיקה של עדכונים וממצאים, על אירוע שאירע בישראל על ידי ישראלים ונפגעו אזרחים אמריקנים.

עוד דווח כי אחת השאלות שעלו בישראל כעת היא - אם נערכת חקירה פלילית בישראל, להבדיל מתחקיר צה"לי, האם ארצות הברית הייתה נמנעת מהמהלך בשל העקרון במשפט הבינלאומי לפיו לא חוקרים מה שמדינה חקרה בחקירה עצמאית ואפקטיבית.

אמש אמר גורם ישראלי כי מתקיים תהליך במשרד המשפטים האמריקני בנושא, אך החקירה עצמה לא תגיע לשלב ביצועי בלי אישור של משרד החוץ בוושינגטון. שר הביטחון גנץ אמר בתגובה כי מדובר בטעות קשה וכי ישראל לא תשתף פעולה עם החקירה ולא תאפשר התערבות בענייניה הפנימיים. לדבריו צה"ל ערך חקירה עצמאית ומקצועית, שהוצגה לאמריקנים והם שותפו בפרטים.