למצולמים אין קשר לנאמר
צילום: דוברות משטרת ישראל

אחרי עשור במעצר: אזרח ישראלי לא יוסגר לרוסיה

שר המשפטים החליט להפוך את ההחלטה מטעמים הומנטירים • עורך דינו לכאן רשת ב: הוא שבור ומרוסק, עשר שנים מחייו הלכו
תמר אלמוג
16 בנובמבר 2022
17:36

שר המשפטים גדעון סער החליט שלא להסגיר לרוסיה אדם שששה במשך עשור במעצר לצורך הסגרה. כך פורסם הבוקר (רביעי) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

אלכסנדר, שעלה לישראל בראשית שנות ה-2000, נעצר לפני עשר שנים במסגרת בקשה של רוסיה להסגירו, בחשד שהיה שותף לשוד של אדם כששהה שם בחופשה. במהלך מעצרו הותקף, כשלדבריו הסיבה לכך הייתה סירובו לבקשת עצורים בני מיעוטים להסיר שרשרת עם מגן דוד.

האזינו לריאיון עם עורך דינו של אלכסנדר בכאן רשת ב

הוא הוכר כמתמודד עם נכות נפשית והמדינה אף פיצתה אותו על כך בסכום ניכר. אלכסנדר שהה במעצרים מגבילים ואף באשפוז פסיכיאטרי במשך עשור בזמן הדיונים בעניין הסגרתו לרוסיה. בשנים האחרונות חיכה להחלטת שר משפטים - אם להפוך את החלטת בתי המשפט המחזוי והעליון להסגירו.

פרקליטו של אלכסנדר, עורך הדין ד"ר איגור גלידר, שייצג אותו מטעם הסניגוריה הציבורית, אמר בריאיון בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב, כי "אלכסנדר שבור ומרוסק, נכה. עשר שנים מחייו הלכו כשיש חזקת חפות, כשבכלל רק היתה טענה של הרוסים. הוא לא הואשם ולא הוכח דבר".

ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "עניינו אופיין בנסיבות אישיות חריגות וכבדות משקל ולכן נעשו ניסיונות רבים למצוא פתרון משפטי מותאם. משלא נמצא פתרון ולאחר תקופה ממושכת בה שהה מבוקש ההסגרה בתנאים מגבילים, החליט שר המשפטים שלא לחתום על צו ההסגרה מטעמים הומניטרים".