.

עימותים בחברון: חיילת הותקפה בידי יהודי

כחלק משבת "חיי שרה", הגיעו עשרות אלפי יהודים לחברון וקריית ארבע • שני הצדדים יידו אבנים זה אל זה בשכונת באב א-זאויה. כוחות הביטחון הפרידו ועצרו שני יהודים שיידו לעברם אבנים
איתי בלומנטל, כרמל דנגור ועמיחי שטיין
19 בנובמבר 2022
14:21
עודכן ב 21:57

עימותים אלימים התפתחו בסוף השבוע בין יהודים לפלסטינים סמוך לקבר עתניאל בן קנז בחברון. חיילת הותקפה היום (שבת) על ידי יהודי עם מקל בזמן ההתפרעויות, היא טופלה על ידי כוח צה"ל ומצבה קל.

ראש הממשלה יאיר לפיד גינה את תקיפת החיילת וכינה אותה "חרפה לאומית". הוא הוסיף כי "זו פגיעה בביטחון ישראל, פגיעה ערכית בצבא הגנה לישראל ובמי שמגנה על חיינו, זו עבירה פלילית חמורה". הרמטכ"ל אביב כוכבי הוסיף כי זו "התנהגות עבריינית מבישה ומחפירה". שר הביטחון בני גנץ הצטרף לגינויים ואמר: "אני בטוח שנמצה את הדין עם הפורעים, שאינם מייצגים את ההתיישבות, ושהתנהלותם פוגעת ביכולת למלא את משימות הביטחון בגזרה".

לדברי גורם ביטחוני, בזמן צעדת היהודים לקבר, הם זרקו אבנים וחפצים לעבר פלסטינים, הפכו שולחנות של חנויות, שברו חלונות וגרמו נזק לרכב. ידוע על לפחות שני פצועים פלסטינים שפונו לבית חולים. בהמשך גם פלסטינים יידו אבנים לעבר יהודים. כוחות הביטחון הפרידו בין הצדדים והשתמשו באמצעים לפיזור הפגנות. הם עצרו שני יהודים בחשד שיידו אבנים לעבר כוחות הביטחון.

באירוע אחר אזרח יהודי תקף את אחד ממאבטחיו של יו"ר עוצמה יהודית איתמר בן גביר בקריית ארבע. המאבטח נפצע קל וטופל במקום. כתוצאה מההתפרעויות, בצה"ל הפסיקו את הכניסה לקבר עתניאל בן קנז, וכעת היהודים נמצאים בצד היהודי של חברון. באזור עדיין נמשכים עימותים בין יהודים לפלסטינים. מדובר צה"ל נמסר: "גילוי אלימות מכל סוג שהוא, בפרט כנגד כוחות הביטחון, הוא עבריינות בלתי נסבלת המצריכה טיפול מיידי ודורשת מיצוי דין מחמיר". 

כחלק משבת "חיי שרה", כ-31 אלף יהודים הגיעו לעשות את השבת בחברון וקריית ארבע, ונכנסו בצורה מתואמת ובליווי של צה"ל ומג"ב לקבר עתניאל בן קנז בצד הפלסטיני, סמוך לכיכר השוטר בחברון.

בהכנת הידיעה השתתפו אליאור לוי וגיא מעין