הקהילה הגאה
יונתן זינדל, פלאש 90

לראשונה: מסמך עקרונות של משרד החינוך בעניין תלמידי הקהילה הגאה

חצי שנה אחרי ההבטחה: משרד החינוך נותן מענה מוסדר וממוסמך לתלמידי להט"ב במערכת החינוך • שאשא-ביטון: "מערכת החינוך חייבת לתת מענה שוויוני לכולם" • רה"מ לפיד: "מהלך חשוב מאין כמותו. כל ילד וילדה ראויים להרגיש בטוחים בבית הספר"
לירן כוג'הינוף ואיתי שיקמן
22 בנובמבר 2022
09:44
עודכן ב 10:29

לראשונה: משרד החינוך פרסם היום (שלישי) מסמך עקרונות למתן תחושת מוגנות, ומענה מיטיב לילדים ובני נוער בקהילה הגאה במערכת החינוך.

ההנחיות גובשו על ידי השירות הפסיכולוגי ייעוצי של משרד החינוך, בשיתוף עם הנהגת ההורים הארצית, ארגוני הקהילה הגאה, גורמים מהאקדמיה ואנשי מקצוע מומחים. וזאת, להבטחת רווחתם הנפשית וחוסנם הרגשי של תלמידים המתמודדים עם תהליכים אישיים, משפחתיים וחברתיים.

למסמך המלא, לחצו כאן

המסמך מציג קווים מנחים כדי לסייע לצוות החינוכי להעניק לתלמידי ולתלמידות בקהילה הגאה מענה מותאם, רגיש ומכבד במסגרת הבית ספרית ולהשתית במוסדות החינוך אקלים סובלני ומוגן.

סעיפי המסמך:

1. גיבוש, עדכון והפעלה של תקנון בית ספרי - יש לנסח תקנון בית ספרי השומר ומגן על כל פרט במוסד החינוכי, שמבהיר כי אין מקום להדרה ולאפליה (לרשות בתי הספר חוזר מנכ״ל אקלים חינוכי מיטבי- 2015).

2. הכשרת הצוות החינוכי - יש להקפיד שהצוות החינוכי יוכשר בנושא. קבלת כלים לפעול באופן מותאם ורגיש אשר לוקח בחשבון את השלב ההתפתחותי של הילדים, הילדות, בנות ובני הנוער וכמובן את השונות התרבותית והמגזרית.

3. קשר והתנהלות עם משפחות הגאות בבית הספר - יש חשיבות לשיח חינוכי מאפשר ולא שיפוטי המאזכר מגוון של הרכבים משפחתיים. חשוב להקפיד על לשון פנייה רגישה במסמכים בית ספריים ובשיח עם ילדים ובני נוער והורים.

4. עקרונות לשיח ייעוצי עם תלמיד/ה הפונה לאיש החינוך סביב סוגית הנטייה המינית ו/או המגדרית - יצירת מרחב שיח מאפשר, מתן תמיכה רגשית, ליווי בהתאם לקצב האישי, שמירה על סודיות ופרטיות, איתור גורמי סיכון/חוסן, יצירת תחושת מוגנות, וכל זאת מתוך רגישות תרבותית.

5. בניית תכנית אישית ומערכתית - בהתאם לצרכים ולאחר היוועצות, בהתאמה לתלמיד/ה ובהתאמה לכיתה ולבית הספר כולו על פי צורך.

6. התייחסות לתלמידים טרנסג׳נדרים - על בסיס העקרונות של קיום דיאלוג עם התלמיד בנוגע לרצונותיו, צרכיו והשלב בו הוא נמצא. בחינת האפשרות לשיתוף וגיוס הורי התלמיד, במקרים בהם ניתן לשתף את ההורים. קיום דיאלוג עם ההורים בנוגע לסוגיות השונות העולות, קיום היוועצות עם יועצת ביה״ס, פסיכולוג ביה״ס, מדריכי שפ״י ואנשי מקצוע נוספים. בחינת אפשרויות המוסד החינוכי ליישם את הצרכים העולים. המסמך מפרט כי על בסיס עקרונות אלה יש לפעול בסוגיות הבאות: לשון הפנייה, לינה משותפת, שיעורי חינוך גופני, פעילות חינוכית בה קיימת הפרדה מגדרית, נגישות לחדר השירותים וקוד לבוש.

בסוגיית לשון הפנייה, בתי הספר מונחים לקיים עם התלמידים דיאלוג לגבי רצונותיהם וצרכיהם, ובכלל זאת לברר מהי לשון הפנייה המועדפת עליהם, התואמת את האופן שבו הם תופסים את זהותם המגדרית.

שרת החינוך, ד״ר יפעת שאשא ביטון: ״מערכת החינוך חייבת לתת מענה שוויוני, ראוי ומכיל לכלל התלמידים הנמצאים בה. ההנחיות שגיבשנו עם הגורמים המקצועיים מבטאים את הניסיון הנרכש במשך שנים, ומעניקות לכל מוסד חינוכי וצוותי ההוראה שבו כלים ליצירת מרחב בטוח ותחושת מוגנות ושייכות לתלמידות ולתלמידים הלהט״בים, למשפחותיהם, ולכלל השותפים בקהילת בית הספר".

רה"מ יאיר לפיד בירך על פרסום המסמך: "מהלך יוצא דופן וחשוב מאין כמותו. כל ילד וילדה ראויים להרגיש בטוחים בבית הספר. כל מערכת חינוך שמכבדת את עצמה צריכה להיות ערוכה ברמה המקצועית והרגשית לקבל כל ילד וילדה, וללוות אותם בדרכם המיוחדת".