t
אילוסטרציה: בתים למכירה בארה"ב
(צילום: שאטרסטוק)

גילויים חדשים מהחקירה נגד חברת הנדל"ן CityR

חברת CityR משדרת עסקים כרגיל, אך מאז מעצר של שני מנהליה נחשפים עוד ועוד מקרים של משיכת דמי תיווך גבוהים – בלי ידיעת הלקוחות
גור מגידו
11 במרץ 2017
18:35
עודכן ב 18:48

חברת הנדל"ן CityR, ששניים ממנהליה נעצרו על ידי רשות ני"ע בחשד להונאת משקיעים לפני כשבוע וחצי, עושה מאמץ עילאי בימים האחרונים כדי לנסות ולשרוד את המשבר שאליו נקלעה.
מאות לקוחות החברה זכו לבליץ של פניות טלפונית ומכתבים בניסיון להשקיט את החשש שהתעורר לכספם, בהם נטען כי החשדות כנגד מנהלי החברה יתבררו כלא כלום. החברה נאחזת בהצלחתה להדוף, לפי שעה, בקשה ראשונה לפירוקה הזמני, דבר שהיה מביא כמעט בוודאות לסיום דרכה. אך מנהליה עוד יידרשו להסביר דבר או שניים למשקיעים שהפקידו מאות מיליוני שקלים מחסכונותיהם להשקעה בניהול CityR.

בשבוע שעבר חשפנו כאן שניים מהמקרים שבלב החשדות כנגד בכירי החברה. בפרויקטים גדולים של החברה באוהיו ובניו ג'רזי, נמשכו מה שנראה כדמי תיווך סודיים בסך של 1.1 מיליון דולר, ששולמו לחברות שמחזיקים בעלי CityR, מייקל סבו ואורי פריש.

היום נחשוף עוד שני מקרים דומים מאוד, כמעט זהים מבחינת שיטת התשלום, של משיכות בסך 1.5 מיליון דולר נוספים לחברות בבעלות השניים, שתועדו במסמכי הסגירה של העסקאות. גם במקרה זה, המשקיעים בפרויקטים מספרים שמשיכת הכספים נעשתה ללא ידיעתם.

ביקור שני בסינגפור

CityR היא חברה מוכרת בעולם הנדל"ן הישראלי. החברה מגייסת ממשקיעיה כספים, ויחד איתם רוכשת מתחמי מגורים גדולים של מאות דירות ברחבי ארצות הברית, להשקעה משותפת. החברה וקבוצות המשקיעים שהיא מארגנת, נוהגים להחזיק במתחמי המגורים, ליהנות מהכנסות שוטפות מדמי שכירות לאורך כמה שנים, ולמכור את המתחמים בסוף התקופה, כשמזדמנת הצעה אטרקטיבית למכירה.

עד כה גייסה החברה כ-100 מיליון דולר מקרוב ל-1,300 משקיעים, ביניהם מספר אנשי עסקים בכירים, עורכי דין מוכרים ולצדם פנסיונרים שהפקידו בידי החברה את מרבית חסכונותיהם.

מנהלי החברה, אורי פריש ורועי מרציאנו, הם החשודים שנעצרו לפני מעט יותר משבוע. לפי החשד, הם הפרו את חוק ניירות ערך (בהצעת מניות לציבור של יותר מ-35 משקיעים ללא פרסום תשקיף), וכן בהונאת משקיעים, תוך נטילת כספים לחברות הקשורות לפריש עצמו ולשותף האמריקאי של הקבוצה, מייקל סבו. השניים שוחררו בערבות של 500 אלף שקל. חקירת רשות ני"ע ממשיכה, ובימים האחרונים העידו כמה ממשקיעי החברה.

אחד מהמסמכים החדשים שהגיעו לידינו, נוגע לעסקה שערכה החברה יחד עם עשרות ממשקיעיה במדינת אילינוי. באותה עסקה נמשכו 1.3 מיליון דולר דמי תיווך לחברה סינגפורית ששמה RUM INVESTMENTS. לפי הרישום אצל רשם התאגידים הסינגפורי, המנהלים הרשומים בחברה הם רועי מרציאנו, מנכ"ל CityR, ואורי פריש, אחד מהבעלים. ככל שמדובר בעמלת תיווך שמשכו פריש ומרציאנו, הדבר נעשה מבלי שמשקיעי CityR היו מודעים לכך.

עמלה בסך 1.3 מיליון דולר לחברה הסינגפורית RUM INVETMENTS

הדירקטורים בחברה הסינגפורית: פריש ומרציאנו


נזכיר שבפרסום הקודם סיפרנו על עמלה בסך 869 אלף דולר שנמשכה לחברה סינגפורית אחרת שאורי פריש רשום כמנהל שלה.

עסקה אחרת שמסמכיה הגיעו לידינו היא פרויקט של החברה במדינת קנטאקי. כאן, עם רכישת מתחם המגורים על ידי קבוצת המשקיעים, נרשמו "דמי יעוץ" בסך 190 אלף דולר לטובת חברת ALN Funding. בדיקה שערכנו מראה שמדובר בחברה שהתאגדה במדינת ניו-יורק. כתובתה הרשמית זהה לכתובת ביתו הפרטי של השותף השני בחברה, מייקל סבו, בעיר מונסי, ניו יורק.

דמי יעוץ בסך 190 אלף דולר לחברת ALN FUNDING

 

החברה רשומה בכתובת ביתו של מייקל סבו, שותף ב-CityR


העמלה התמוהה הזאת דומה גם היא להפליא למקרה שפרסמנו בשבוע שעבר - 183 אלף דולר שנמשכו בפרויקט אחר, בניו-ג'רזי. גם שם, נמשכה העמלה לטובת חברה שמענה הרשמי בכתובת ביתו של סבו במונסי.

רישיון לתיווך

מנהלי CityR טענו בעבר שיש הסבר לדברים. בשיחה שקיימנו עם פריש עוד בטרם החלה החקירה, הוא טען שמדובר בשיטה להעביר דמי תיווך לצדדים שלישיים שקיים קושי להעביר אליהם תשלומים, שכן אין ברשותם רישיון תיווך אמריקאי. ואולם, גם פריש הודה שלחברות שקיבלו את העמלות אין רישיון תיווך ולא הצליח להסביר מה היתרון בהעברת התשלום דווקא אליהן ומהן לאותו גורם שלישי עלום.

פריש הבטיח לנו שיעביר מסמכים שישכנעו אותנו בטענותיו, לרבות הסכמים עם אותם מתווכים, שלטענתו נושמים וקיימים. כשנמנע מלקיים את ההבטחה הזו הסבירו עורכי הדין של CityR שמדובר בסוד מסחרי ולכן הם אינם יכולים לעמוד בהבטחה. כמה ימים לאחר קבלת המכתב מעורכי דין של החברה, נעצר פריש בחשד להונאת המשקיעים ולגביית דמי התיווך הסודיים כביכול.

CityR מסרה בתגובה: "חברת CityR ניהלה ומנהלת למעלה מ-40 פרוייקטים של נדל״ן בארה״ב ההיקפים של מאות מיליוני דולרים ובמסגרתם מכרה אלפי יחידות דיור למאות משקיעים.
יחידות הדיור האלו רשומות על שם הרוכשים, אשר רובם ככולם נהנים מתשואות יפות על השקעתם.
מתווה ההשקעה בנדל״ן שמציעה החברה כולל בתוכו את כלל עלויות העסקה ובכללם כל ההוצאות הנלוות המגולמות בה כך שהמחיר הסופי לכל יחידת דיור היה ידוע לכל משקיע ומשקיע. מיום הקמתה החברה פועלת בשקיפות מלאה מול לקוחותיה. בכל העסקאות אותן ביצענו קיבלו המשקיעים לידיהם את כל המסמכים בצורה גלויה וברורה.

CityR ממשיכה לפעול בתיאום מלא ובשקיפות מול לקוחותיה. כל הפונים לחברה זוכים לשירות אדיב ומענה מהיר וברור לכל שאלותיהם. גם מול רשות ניירות ערך פועלת החברה בצורה שקופה וגלויה, כמו גם מול מוסדות פיננסיים בארה״ב אשר מלווים את הפרויקטים של החברה.

חברת השיווק אקסלמד, בבעלות אורי פריש, המשווקת את הפרוייקטים של CityR בישראל, פועלת מזה שנתיים בשיתוף פעולה מלא עם הרשות. החברה הופתעה מחקירת רשות ניירות ערך".

לכתבה הקודמת בסדרה