שיחות המו"מ המשולשות בין איראן, סעודיה ומשלחתת התי

בתיווך סין: איראן וסעודיה חידשו יחסים אחרי שבע שנות נתק

שרי החוץ האיראני והסעודי ייפגשו בקרוב כדי לדון במינוי השגרירים כחלק מ"המאמצים לחיזוק השלום והביטחון האזורי והבין-לאומי" • ארה"ב: "מברכים כל מאמץ להרגעת המתיחויות במזרח התיכון"
רועי קייס, גילי כהן, עמיחי שטיין ושחר אלהרל
10 במרץ 2023
14:17
עודכן ב 16:54

איראן וסעודיה הודיעו היום (שישי) בהצהרה משותפת כי הסכימו לחדש את היחסים ההדדיים ביניהן. מזכיר המועצה האיראנית העליונה לביטחון לאומי, עלי שמח'אני, החל בשיחות אינטנסיביות עם מקבילו הסעודי לפני כמה שבועות בסין, אחרי שנשיא איראן ביקר בבירה בייג'ינג. השיחות, שהיו בתיווך סיני, הניבו פרי ושתי המדינות הסכימו לחדש את הקשרים הדיפלומטיים ביניהן ולפתוח מחדש את השגרירויות והסוכנויות השונות - תוך חודשיים לכל היותר.

שרי החוץ האיראני והסעודי ייפגשו בקרוב כדי לדון ביישום ההחלטה ובסידורים שנדרשים למינוי השגרירים. לפי ההצהרה, איראן, סעודיה וסין הצהירו על כוונתן לעשות את כל המאמצים "לחזק את השלום והביטחון האזורי והבין-לאומי".

מארצות הברית נמסר ביחס לחידוש היחסים כי הם מברכים "כל מאמץ המסייע לשים סוף למלחמה בתימן, ולהרגעת המתיחויות במזרח התיכון". מנגד, בשני קצוות המפה הפוליטית בישראל הביעו חשש גדול מהמהלך. יו"ר ועדת החוץ והביטחון יולי אדלשטיין מסר כי "העולם לא עוצר בזמן שאנחנו עסוקים כאן במאבקי כוחות והתנגחויות. חידוש היחסים בין איראן לסעודיה רע מאוד לישראל. הגיע הזמן לשבת, לדבר ולפתור את המחלוקות בנינו כדי לשוב ולהתאחד מול האיום הקיומי עלינו. רק יחד ננצח".

ראש הממשלה לשעבר נפתלי בנט גם הוא הביע חשש מחידוש היחסים בין המדינות ומסר כי מדובר ב"התפתחות חמורה ומסוכנת לישראל ומהווה ניצחון מדיני לאיראן. מדובר בפגיעה אנושה במאמץ לבניית קואליציה אזורית למול איראן". בנט תלה את האחריות לכך על ממשלת נתניהו ואמר: "זהו כישלון מהדהד של ממשלת נתניהו ונובע משילוב של הזנחה מדינית עם חולשה כללית וסכסוך פנימי במדינה".

ראש הממשלה לשעבר הוסיף כי"מדינות העולם והאזור צופות על ישראל מסוכסכת עם ממשלה שאינה מתפקדת, שעוסקת בהרס עצמי שיטתי. ואז אותן המדינות בוחרות צד. ממשלת נתניהו היא כישלון כלכלי, מדיני ובטחוני מהדהד, וכל יום של פעולתה מסכן את מדינת ישראל. אנו זקוקים לממשלת חירום לאומית רחבה, שתפעל לשיקום הנזקים הרבים שנוצרו".

גם ראש האופוזיציה יאיר לפיד תקף ומסר כי מדובר ב"כשלון גמור ומסוכן של מדיניות החוץ של ממשלת ישראל. זו קריסה של חומת ההגנה האיזורית שהתחלנו לבנות מול איראן. זה מה שקורה כשמתעסקים כל היום בטירוף המשפטי במקום לעשות את העבודה מול איראן ולחזק את היחסים עם ארצות הברית".

הנסיך המדליק שמשנה את המזרח התיכון | האזינו להסכת "עוד יום"

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו נועד היום עם אנשי עסקים איטלקיים ועם שר התעשייה והמסחר האיטלקי אדולפו אורסו, ואמר להם: "יש לי מטרה להשיג נורמליזציה ושלום עם סעודיה. האפשרויות הכלכליות הן לחבר לנמל חיפה צינור מסעודיה לישראל, ומשם לאירופה. כל אלו הן אפשרויות אמיתיות, לא דמיוניות".

סעודיה ניתקה את יחסיה עם איראן בינואר 2016, אחרי שמפגינים איראנים תקפו את השגרירות הסעודית בטהרן ואת הקונסוליה הסעודית במשהד. השלטון האיראני מצידו תקף בחריפות את סעודיה בעקבות הוצאתו להורג של איש הדת השיעי הסעודי נימר א-נימר.