אקליפטוס בביצה טובענית
(צילום: חן לאופלד, פלאש 90)

לאן נעלמו כספי הפנסיה של עובדי אקליפטוס?

עובדי חברת הפרסום אקליפטוס גילו שהכסף שנוכה ממשכורתם לפנסיה והטבות סוציאליות אחרות פשוט נעלם - ושבעלי החברה מסרבים להסביר לאן
עמית תומר וליאל קייזר
02 באפריל 2017
12:00
עודכן ב 18:55

ליאת ורדי עבדה במשך שנתיים במשרד הפרסום "אקליפטוס" כמנהלת מחלקת החדשנות והמחקר. בכל חודש בתלוש המשכורת שלה הופיע ניכוי לפנסיה, כפי שמורה החוק. עד שיום אחד גילתה במקרה שהכסף מעולם לא עבר.

"אחרי ששמעתי דברים מוזרים במסדרון, התקשרתי לסוכן הביטוח הפרטי של המשפחה שלי וביקשתי ממנו שיבדוק לי כי בתלוש אני רואה שהתשלום יורד," מספרת ורדי."לא הייתה לי סיבה לבדוק, גם לא קיבלתי עדכון מחברת הביטוח שיש איזו בעיה. אחרי שבועיים הסוכן התקשר ואמר שבאמת אין כלום, לא מופרש כסף. בדיעבד התברר לי שזה מה שהם עשו פחות או יותר מיום הקמת החברה, רק שאיכשהו אף אחד לא עלה על זה. זו לא מעידה חד פעמית, שהיה קושי תזרימי או משהו כזה. ככה הם התנהלו החבר'ה האלה, הם פשוט לא שילמו. לאורך כל הדרך. היו עובדים שכשהתפטרו מהחברה גילו את זה פתאום והתלוננו, אז שילמו להם 'דמי שתיקה' - כדי שלא יעשו בלגן".

חברת אקליפטוס הייתה בבעלות עו"ד ירון ברהלנץ ואיש העסקים דן אילן, שהחזיקו אז גם במשרד פרסום נוסף - מגזרים, שהתמחה בפרסום למגזר החרדי, הרוסי והלהט"בי. תחת אקליפטוס הם טיפלו בחברות גדולות כמו רשת האופנה פוקס, אופטיקה הלפרין ואזורים נדל"ן.

(מקור: https://www.attorney.org.il/?lawyer=9869&name=%D7%A2%D7%95%D7%A8%D7%9A+%D7%93%D7%99%D7%9F+%D7%91%D7%A8%D7%A0%D7%94%D7%95%D7%9C%D7%A5+%D7%99%D7%A8%D7%95%D7%9F+%D7%91%D7%A8%D7%9E%D7%AA+%D7%92%D7%9F)עורך דין ירון ברנהולץ, אחד מבעלי חברת אקליפטוס. נעלם ברגע שהיה צריך לשלם

"התחלתי את העבודה שלי במגזרים, באותו בניין של אקליפטוס" מספרת ורדי, "משהו הרגיש לא לגמרי בסדר מבחינת כספים. כל הזמן היה דיבור שלא משלמים בזמן, כן משלמים לא משלמים, גם לספקים, הייתה תחושה לא אמינה. חשבתי שכשאעבור לאקליפטוס זה יעבור, וזה פשוט לא קרה".

לדברי ורדי, יש 15 עובדים לשעבר במצב דומה. חלקם עבדו בחברה במשך עשור, בלי שקיבלו פנסיה או כל תנאי סוציאלי אחר. מדובר בסכומים של אלפי שקלים ועבור חלק מהעובדים אף עשרות אלפים שהיו אמורים להיות מופרשים עבורם ונעלמו.

"כשגיליתי מה קורה לא ידעתי מה לעשות, אם לספר לכל העובדים או לא. בסוף החלטתי לספר לשדרת הניהול וביקשתי מכולם ללכת לבדוק מה קורה בקופות הפנסיה שלהם. כולם גילו שלא הפרישו להם שקל. ניסיתי לדבר עם מנהלת החשבונות וסמנכ"ל הכספים וכל מה ששמעתי היו שקרים. אני מבינה אותם, הם היו חלק מהמערכת, למרות שבדיעבד אני יודעת שגם להם לא שילמו פנסיה".

ורדי עצמה נמצאת היום במצב בעייתי מאוד: " ותק של קופת פנסיה וגמל הוא דבר מאוד חשוב, בטח כשאת בת 40 כמוני. לא הפרישו לי לפנסיה תקופה ממושכת וחלק מהזכויות והכיסוי שלי נפגעו".

לפני כשנה נמכרה החברה לבעלי משרד פרסום אחר, גל-אורן, לאחר שנקלעה לקשיים כלכליים.
מאז שהמשרד עבר ידיים - תלונותיהם של העובדים נותרו ללא כתובת. כולם פוטרו, חלקם הועסקו מחדש - אבל לא ניתנו להם פיצויי פיטורים. בעקבות האירועים החליטה ורדי לעזוב את החברה בחודש מאי האחרון: "לא הייתי מוכנה לעבוד עוד במקום שגונב ממני כסף, משקר ומכחיש. מדובר בעובדים שלא קיבלו סכומים לא נתפסים - שמגיעים לעשרות אלפי שקלים. זה כסף שאמור להגן עלינו, אבל הם לקחו לכיסם וכעת אין לנו רשת ביטחון שהיינו אמורים להשיג משנים של עבודה".

לנצח בתביעה בלי לראות שקל

על כל מעסיק ישראלי חלה כיום חובה לבטח את עובדיו השכירים בביטוח פנסיוני. ההפרשה לפנסיה נעשית חלקה דרך העובד והיתרה על ידי המעסיק. ההעברה בפועל לקרן הפנסיה נעשית בידי המעסיק. בנוסף, המעסיק מחויב להפריש סכומים מסוימים לקרן פיצויי פיטורים של העובד.

עו"ד מיה רוזנטל, ממשרד עוה"ד ארנה לין ושות' המתמחה בדיני עבודה, מבהירה שמדובר בחובתו של המעסיק. "יש למעביד כמה חובות כלפי העובד. קודם כל החובה להפריש לו לפנסיה ומעבר לזה ישנה גם חובה שתלוש השכר ישקף את המצב בפועל. מקרה שבו מעסיק לא מפקיד עבור העובד את הכספים שהפריש ממשכורתו הוא ממש גזלה מהעובד".

חוק הגנת השכר קובע שמעסיק שניכה כספים משכרו של עובד, כמו למשל הפרשות לפנסיה ולפיצויי פיטורין, אבל לא העביר את הכספים הללו ליעדם, במקרה שלנו לקרן הפנסיה, עלול לשאת בעונש של עד שנתיים מאסר או בקנס של יותר ממיליון שקל.  

 גלי אבידן היא עובדת לשעבר של אקליפטוס שתבעה את החברה, ואף זכתה בתביעה: "עבדתי באקליפטוס בערך שנה וחצי, בשלב מסוים היו שינויים בחברה ופוטרתי. ידעתי שאני אמורה  לקבל פיצויי פיטורין ואז גיליתי שחברת הביטוח לא משחררת טופס 161 כי חסרים כספים. הבנתי שחסרים לי חמישה חודשים של הפקדות לפנסיה ודמי פיצויים, זה הסתכם ביותר מ-17 אלף שקל".

לאחר שבועות שבהם אקליפטוס הבטיחו לאבידן שוב ושוב שהצ'ק בדואר ושהפיצויים בדרך, החליטה לתבוע את החברה. "העברתי אליהם את התביעה אבל הם לא טרחו אפילו להגיש כתב הגנה וזכיתי. קיבלתי את פסק הדין וניסיתי לשלוח אותו בדואר רשום גם לירון, גם לדן, גם למשרדים החדשים. אף אחד לא הגיב. אין לי עם מי לדבר. נשארתי עם פסק דין ביד ואין לי מאיפה לקבל את הכסף.

"הצדק איתי, לא עשיתי שום דבר לא בסדר, ובכל זאת אני לא מקבלת את הכסף", אומרת אבידן בתיסכול. "לכולם חסרים כספים. היה שם בלגן מטורף. הם מנסים להתיש אותנו במקום לשלם. יש לי חבר שחייב כסף לביטוח לאומי כי אקליפטוס לא הפרישו לו, למרות שבתלוש היה כתוב ששילמו". 

עד לפרסום הכתבה לא התקבלה תגובה מצד ירון ברנהולץ - חרף פניות חוזרות ונשנות מצד "כאן באמת".