יום רגיל של תחבורה ציבורית בישראל (צילום: פלאש 90)
צילום: פלאש 90

כאן דעה | לפרק הדואופול בתחבורה הציבורית

אגד ודן מנצלות את מעמדן המיוחד כדי לפגוע במיליוני ישראלים. שר התחבורה מעדיף להתעלם
עומר דוסטרי
23 במרץ 2017
17:45
עודכן ב 26 מרץ 09:27

 לאחר סדרת איומים ראוותניים ופומפוזיים, שלוו בכותרות גדולות בתקשורת, החליט ועד עובדי אגד, ברגע האחרון ממש, שלא להשבית את מערך התחבורה הציבורית של החברה ביום שלישי האחרון. הסיבות למשבר נובעות מחוסר ההסכמה בין ההסתדרות למשרדי הממשלה, בנוגע לחתימה על הסכם סובסידיה חדש עבור אגד, וכן מדרישות ועד עובדי החברה לשפר את תנאי שכרם.

אזרחי ישראל ניצלו מכאוס תחבורתי שלם, שהיה פוגע במשק הישראלי כולו, אך האיומים בשביתות מצד ועד עובדי אגד - אינם דבר חדש. בנובמבר 2016, למשל, בוטלה שביתה שהייתה אמורה להתקיים בשל כניעת המדינה לאיומים של אגד והעברת 150 מיליון שקל לחברה. בינואר השנה שבתה אגד בכל הקווים שהיא מפעילה בירושלים, וכך גם בינואר 2015, עת "אגד תעבורה" (ש-50% מהשליטה בה נמצאים בידי אגד) הכריזה על שביתה ברחבי הארץ.

בכל פעם מחדש מנצל ועד העובדים של אגד את העובדה שהחברה נהנית מתנאים כמעט מונופוליסטיים, ומאיים על הממשלה "להוריד את השאלטר". בדיוק כמו ועדי עובדים חזקים אחרים, הנהנים מתנאים מונופוליסטיים דומים -  אלה של חברת החשמל, הנמלים, רשות שדות התעופה ועוד. במציאות שבה בשוק מסוים אין תחרות אמתית, יכולה החברה לעשות כבתוך שלה, ולדרוש שוב ושוב שיפור ושדרוג בתנאים ובשכר.

ניצול המעמד המיוחד לסחיטת הממשלה. חברת אגד (צילום: פלאש 90)ניצול המעמד המיוחד לצורך סחיטת הממשלה. חברת אגד. (צילום: פלאש 90)

עוד לפני שהוכרז על ביטול השביתה, נפגש שר התחבורה, ישראל כץ, עם ועדי עובדי אגד, ותקף את ניסיון הסחיטה שלהם. הוא הציב להם תנאי, שלפיו אם ישבתו - יאבק בכם כמו שנאבק בנמלים, והוסיף: "אתם תיעלמו". נראה, אפוא, כי האיום הזה הצליח, אבל השאלה שצריך לשאול היא מדוע השר כץ מסתפק באיומים ובדיבורים – בעודו יודע כי מצב התחבורה הציבורית בישראל אינו מזהיר, בלשון המעטה, ונדרשת רפורמה – במקום לפעול מיידית לשיפור המצב. מדוע להשאיר את המצב על כנו, ולאפשר לוועד העובדים של אגד להמשיך לאיים ולרמוס ברגל גסה את האזרח הישראלי?

אמנם המצב היום אינו כפי שהיה בעבר – מונופול מוחלט של אגד – אך הוא עדיין מאפשר לחברה עוצמה אדירה ומעודד חוסר תחרותיות. במסגרת הרפורמה שהממשלה החלה לבצע ב-2002 ונמשכת עד עכשיו, הופרטו כ-25% בלבד מקווי התחבורה הציבורית, כך שכוח רב מדי עדיין נותר בידי החברות הוותיקות - אגד ודן. הסיבה? המדינה סיכמה עם שתיהן כי עד שנת 2020 היא תוציא רק 15% מהקווים שלהן לתחרות. בתמורה, הבטיחה המדינה לאגד ודן תשורה נאה – סבסוד ממשלתי.

בשנת 2005 חתמה הממשלה על הסכם סובסידיה עם אגד, שתוקפו נקבע על עשר שנים. אבל כבר ב-2010 נחתם הסכם תיקונים, וב-2012 הוכנסו שינויים נוספים בעקבות רפורמה נוספת בתחבורה הציבורית, שתמורתה הוגדלה הסובסידיה השנתית לאגד בלא פחות מ-26 מיליון שקל. חברת דן, הנהנית גם היא מתנאים מועדפים, חולשת על כ-18% מענף התחבורה הציבורית בישראל, ובכך משלימה שוק תחבורה ציבורית דואופולי. ב-2007 חתמה דן על הסכם סובסידיה, שבמסגרתו התחייבה המדינה להעביר לחברה 87 מיליון שקל מדי שנה לקרן לרכישת אוטובוסים. בסך הכל העבירה המדינה לדן בשנים 2017-2011 סכום של 458 מיליון שקל.

שר התחבורה, ישראל כץ. דיבורים יש לא-מעט, אך מה בדבר המעשים? (צילום: פלאש 90)שר התחבורה, ישראל כץ. דיבורים יש בשפע, אך מה בדבר מעשים? (צילום: פלאש 90)

כשאין תחרות בשוק מסוים, התמריץ להתייעלות ושירות איכותי של החברות השולטות בשוק זה - נמוך, שכן הן ממילא חסינות ונהנות ממצב בו כספן מובטח. ואכן, חרף הסבסוד האגרסיבי של אזרחי ישראל (כולל כמובן אזרחים שלא משתמשים בשירות) - לפי תקציב המדינה לשנת 2015, עמדו הכנסות חברות האוטובוסים ב-2013 על כ-3.1 מיליארד שקל, אך הוצאותיהן עמדו על כ-6.4 מיליארד שקל. נתון זה מלמד יותר מכל על המצב העגום של התחבורה הציבורית בישראל ועל ההתנהלות הקלוקלת של אגד ודן.

יותר מכל מעיד המצב הקיים על כישלון מוחלט של השוק הדואופולי ושיטת הזיכיונות שמפעילה המדינה בתחום התחבורה הציבורית. על מנת למנוע איומים בריוניים נוספים של ועדי עובדים שיכורים מכוח המנצלים את המצב, ובמטרה להעמיד תחבורה ציבורית מתפקדת ואיכותית, המדינה חייבת לשחרר את שוק התחבורה לתחרות, ולבטל את כל הפריבילגיות שאגד ודן נהנות מהן.

במקום שיטת הזיכיונות, שבה המדינה מעניקה בלעדיות לחברה אחת או שתיים באזורים מסוימים, ושומרת על המצב הקיים ועל מעמדן של שתי החברות הגדולות - יש לעבור לשיטת הרישיונות. בשיטה זו חברות תחבורה שונות יכולות לעבוד במקביל באותו האזור, ובכך לספק תחרות לאזרח, שתבוא לידי ביטוי בשירות, איכות מוצר, ומחיר טובים יותר.