ממתינים לרופא
(צילום: Shutterstock)

שלושה גרפים שיסבירו לכם למה לוקח כל כך הרבה זמן לראות רופא מומחה

למה לוקח שלושה חודשים לראות רופא מומחה דרך הקופה, ולמה המצב רק יילך ויחמיר
הילה ויסברג
27 במרץ 2017
15:17
עודכן ב 15:34

אני אדם בריא בדרך-כלל, אפילו בריא מאוד, אבל לפני מספר שבועות צצו במפתיע כמה חריגות בבדיקות הדם שלי והייתי צריכה להתייעץ בדחיפות עם רופא מומחה, אנדוקרינולוג ליתר דיוק. כשניסיתי להזמין תור, הודיעו לי במוקד של קופת חולים מכבי שאני צריכה לחכות עד יוני, אולי מאי. כלומר: הבעיה הדחופה שלי תקבל מענה רק בעוד שלושה חודשים.

באין ברירה, הוצאתי את הארנק ופניתי אל הרפואה הפרטית. מדי חודש אני משלמת 72 שקל עבור הביטוח המשלים של מכבי, "מכבי זהב". הביטוח הנוסף הזה מאפשר לי לקבוע תור למומחה מרשימה של רופאים העובדים עם הקופה, ולקבל החזר בשל 80%. ואכן, הפעלתי את הביטוח הפרטי והצלחתי לקבוע תור מהיום להיום, ועוד ביום שישי, ושילמתי, אחרי החזר, 152 שקל. סידור דומה קיים גם ב"כללית מושלם" - משלמים 150 שקל ומתייעצים עם רופא פרטי שיש לו הסדר עם הקופה.

אבל למה אני צריכה בכלל להוציא כסף מהכיס עבור זכות אלמנטרית כמו קביעת תור אצל מומחה? לשאלה הזו יש שלוש תשובות.

1. כי אין מספיק רופאים

לפי דו"ח משרד הבריאות, ב-2015 היו 3.08 רופאים עד גיל 65 לכל 1,000 איש - ירידה של 9% לעומת 2005, אז היו 3.4 רופאים לכל 1,000 איש. קופות החולים מדווחות על מחסור ברופאים בעיקר בהתמחויות מסוימות, כמו אנדוקרינולוגיה (כפי שחוויתי על בשרי), גסטרואנטרולוגיה, גנטיקה, גריאטריה, נוירולוגיה לילדים, רופאת עור ומין, ריאה, נפרולוגיה והמטולוגיה. כמובן, שהמצב בפריפריה גרוע יותר מאשר במרכז.

 לפי נתוני משרד הבריאות, מספר הרישיונות לרפואה מצוי במגמת עלייה בשנים האחרונות. הוא אף הגיע באחרונה לשיא של 20 שנה, הודות להגדלת המכסות בבתי הספר לרפואה ולצמיחה במספר הסטודנטים לרפואה שהוכשרו בחו"ל. אבל מספר הסטודנטים לרפואה עדיין אינו מספיק, והוא גם נגזר מכך שאין מספיק תקנים להתמחות.

בשורה התחתונה, בעוד שמספר הרופאים פוחת, הרי שהאוכלוסייה כולה ממשיכה לצמוח בקצב של כ-2% בשנה, ויותר חשוב - האוכלוסיה גם הולכת ומזדקנת. לפי הלמ"ס, חלקה של קבוצה זו מכלל האוכלוסייה צפוי לגדול בכ-16%-25% בשני העשורים הקרובים. מאחר שהמבוגרים הם צרכני הבריאות העיקריים, הנטל על כתפי הרופאים יילך ויגדל.

2. כי הרופאים שעלו לארץ בשנות ה-90 יוצאים לפנסיה

אחד מכל ארבעה רופאים בישראל הוא בן 64-55, בעוד שלפני שני עשורים שיעור הרופאים המבוגרים עמד על 13% בלבד. המשמעות ברורה: רופאים רבים בישראל עתידים לצאת לגמלאות ממש בקרוב, אבל כרגע המדינה לא מייצרת מספיק רופאים כדי לסגור את הפער שייווצר עם עזיבתם. 

רבים מהרופאים אלה, אגב, הם יוצאי ברית המועצות לשעבר, שהגיעו הנה בגל העלייה הגדול של ראשית שנות התשעים. במילים אחרות, המחסור ברופאים בישראל הוא לא עניין חדש. הוא בסך הכל עומעם בעשורים האחרונים בזכות העלייה הגדולה מבריה"מ.

3. כי פשוט אין כסף בקופה

הסיבה השלישית היא שהתקציב של קופות החולים בישראל נשחק לאורך שנים. וכשאין כסף בקופה - הקופות לא יכולות להתקשר עם רופאים חדשים, ואפילו מצמצמות את הפעילות של הרופאים הקיימים. התוצאה הישירה היא, כמובן, היא הארכת תורים. ב-2013 סל הבריאות הותאם אמנם לגידול בדמוגרפיה של מדינת ישראל ולמדד יוקר הבריאות (שבודק, בין השאר, הוצאות על כוח אדם ותשתיות במערכת הבריאות), אך הגירעונות שמהם סובלות הקופות עדיין עמוקים מאוד.

"אני רוצה לקלוט שלושה אוטובוסים של רופאי משפחה בישראל, אבל אין לי איך לממן אותם", אמר ל"כאן באמת" בכיר מאחת מקופות החולים. "החולשה של המערכת הציבורית יוצרת את הביקוש למערכת הפרטית. הרי אם נוירולוג ילדים, שאין הרבה כמוהו, יכול לצאת לשוק הפרטי ולהרוויח את אותו הסכום שירוויח במכבי במחצית מהזמן, למה שלא יעשה את זה? אם מערכת הבריאות הציבורית היתה אטרקטיבית לרופאים, הם היו נשארים בה".

חלקה של אוכלוסייה המבוגרת יגדל בעד 25% בשני העשורים הקרובים (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)חלקה של אוכלוסייה המבוגרת יגדל בעד 25% בשני העשורים הקרובים (צילום: יוסי זמיר, פלאש 90)

אז מה יהיה?

במשרד הבריאות דווקא לא מודאגים. לפי התחזית שערכו, שמשקללת נתונים כמו צמיחת האוכלוסייה ויציאה עתידית של רופאים לגמלאות, בתוך 4-3 שנים מגמת הירידה בכמות הרופאים בישראל צפויה להיעצר. גורם עיקרי לכך הוא הגידול שחל בשנים האחרונות במספר הסטודנטים לרפואה, שקשור גם בפתיחתה של הפקולטה לרפואה בגליל ב-2011. כמו כן, עובדים במשרד הבריאות על תכניות להגדלת התקנים להתמחויות בבתי חולים, להפניית יותר ויותר רופאים להתמחויות בקהילה ולמתן מענקים להתמחויות בפריפריה ולמקצועות במצוקה. מה שאומר שיהיה יותר טוב - אבל קודם יהיה יותר גרוע. עד אז, יידחקו עוד ועוד אנשים אל הרפואה הפרטית.