הפגנה נגד המאגר הביומטרי
(צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

המאבק נגד המאגר הביומטרי הוא המאבק הלא נכון

מכשירי הסמארטפון, פייסבוק וגוגל כבר הפקיעו מאיתנו את הפרטיות שלנו. החלתו של חוק המאגר הביומטרי על כל אזרחי ישראל לא תחמיר את המצב
גור מגידו
29 במאי 2017
11:56

לפני מספר שבועות ניהלתי שיחה ארוכה עם אינסטלטור שביקר אצלי בבית. הוא הסביר לי שהבעיה הכרונית שסותמת את צינור הביוב שמחבר את הדירה למערכת הביוב העירונית, נובעת ככל הנראה משורשי עצים שצומחים בתוך הצנרת, וסותמים אותה. יש מכשירים מיוחדים לטיפול בבעיה, הסביר, ואז ניגש לעלויות הטיפול. בשלב הזה חטפתי סחרחורת ואיבדתי את הריכוז.

מי שאולי כן האזין בריכוז לשיחה ביני לבין האינסטלטור היה הטלפון שלי; או שהוא לפחות ניחש את תוכן המפגש ביני לבין האינסטלטור בטכנולוגיה פלאית אחרת. כי דקה לאחר מכן, כשגלשתי בפייסבוק, הופיעו על המסך שלי פרסומות לשירות פתיחת צינורות ביוב באמצעות אותו מכשיר מיוחד, זה שמסוגל לכרסם שורשים שצמחו בתוך צינורות. 

אלה כבר לא חדשות. המכשירים מוסרים את המיקום שלנו, את תוכן שיחותינו, את תוכן החיפושים שלנו בגוגל ואת תכתובת הטקסט שלנו למרבה במחיר. ולא רק לו - כפי שאנחנו כבר יודעים, כמעט בכל מדינה מתקדמת, טכנולוגיה דומה פועלת בשירותן של סוכנויות ביון כדי שיוכלו לחטט לנו האזרחים בחיים הפרטיים למען ביטחון המולדת. זה קורה אפילו כשהטלפון מונח בצד, ולכאורה לא מופעל.

פעם היתה לנו פרטיות, ואז בא הטלפון החכם ורצח אותה. יהי זכרה ברוך.

הפגנה בעד שמירה על פרטיות הנתונים של משתמשי הסמארטפונים מול חנות אפל בסן פרנסיסקו (צילום: AP)הפגנה בעד שמירה על פרטיות הנתונים  מול חנות אפל בארה"ב (צילום: AP)

המאבק התרוקן מתוכן ונכשל

אחד מהמאבקים האזרחיים המרשימים שהתנהלו בישראל בשנים האחרונים הוא המאבק במאגר הביומטרי שהקימה המדינה. זה היה מאבק עיקש, שהביא גם תוצאות בדמות דחייה של שנים בהקמת המאגר וצמצום החובה להיכלל בו. אך לבסוף המאבק הזה נכשל. היום הוא המועד האחרון שבו ניתן להנפיק תעודות זהות ודרכונים שאינם ביומטרים. בתחילת יוני יהפוך המאגר הביומטרי לחלק מחיינו. 

מהו המאגר הביומטרי? מדובר באוסף הנתונים הביומטריים של האזרחים, כלומר טביעת האצבע ותצלום הפנים של כולנו. הנתונים נאספים במהלך של הנפקת תעודת זהות. הרציונל להקמת המאגר אומר שאם המדינה תזהה אותנו באמצעים ביומטריים, יהיה אפשר למנוע שימוש בתעודות זהות ובדרכונים מזויפים לצורכי פשע או טרור. בעתיד יכולים להיות למאגר שימושים אזרחיים כמו זיהוי לקוחות בבנק ובקופת חולים באמצעות טביעת אצבע.

כשהדיון הזה החל לפני כעשור, המחשבה שהמדינה תחזיק מאגר של תמונות הפנים וטביעות האצבע שלנו היתה די מטרידה. החשש היה שמאגר כזה ייפרץ ויועבר לידי גורמים לא ממשלתיים שיוכלו, לדוגמה, לרגל אחרי המיקום שלנו באמצעות טכנולוגיות לזיהוי פנים מתוך תמונה.

הטלפונים שלנו מלשינים איפה אנחנו שותים בירה בערב; ולמיקרוסופט, אפל וסמסונג יש את טביעת האצבע של רבים מאיתנו. בקיצור, נתנו את הפרטיות שלנו לעולה, זבח לאלוהי הסמאטרפון

אלא שמאז המציאות השתנתה לחלוטין. היום, להמון חברות, כמו פייסבוק, טוויטר ואינסטגרם, יש את תמונות הפנים של כולנו. בנוסף, הטכנולוגיה שמאפשרת לזהות אותנו לפי התמונה ובדרך זו לרגל אחרינו הפכה לנפוצה עד כדי כך, שהיא משווקת על ידי חברות ישראליות לכל רפובליקה מרכז אסיאתית מפוקופקת שידה משגת לשלם על השירות.


הטלפונים שלנו ממילא מלשינים לאפליקציית הפנס איפה אנחנו שותים בירה בערב ובאיזה בית מרקחת קנינו תרופות; ולמיקרוסופט, אפל וסמסונג יש את טביעת האצבע של רבים מאיתנו כי מסרנו אותה מרצון. בקיצור, נתנו את הפרטיות שלנו לעולה, זבח לאלוהי הסמאטרפון והתוצאה היא שהמאבק נגד המאגר התרוקן מרוב תוכנו.

יותר יתרונות מחסרונות

הטיעון המשכנע ביותר שנותר בתוקף כנגד המאגר, הוא שלא הוכח שצריך אותו בכלל. כאמור, אחת מהמטרות העיקריות של המאגר היא מניעת שימוש בתעודות מזויפות, או כאלה שהושגו באמצעות התחזות. מתנגדי המאגר, שאף הגישו בג"ץ נגד החוק להפעלת המאגר (שעבר לאחרונה בנוסח מרוכך, וכחוק בעל תוקף זמני לחמש שנים), הצביעו על כך שאין כל ראיות לכך שקיימת תופעה ממשית של ניסיון להנפיק תעודת זהות תוך התחזות.

מצד שני, אפשר לזקוף לטובת המאגר גם יתרונות שהם "על הדרך" כמו שימוש בזיהוי ביומטרי לצורך קיצור תהליך הזיהוי בבנק או בשדה התעופה או ביצוע תשלום מקוון ברגע. אלו עולים לדעתי על הנזקים האפשריים.

עמדה של הדרכון הביומטרי בנתבעמדה של הדרכון הביומטרי בנתב"ג (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

מי שעדיין רואה טעם במלחמה למען שיקום הזכות לפרטיות, צריך להפנות את מאמציו למאבק בפייסבוק ובגוגל, במיליון אפליקציות "חינמיות" ובעשרות רשויות ביון. כל עוד יש מי שמאזין לכל שיחה מקרית עם אינסטלטור, המאבק המתיש כנגד המאגר הביומטרי הוא פשוט בזבוז עצום של אנרגיה.