עמיר פרץ
(צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

חברת מפלגת העבודה: קיבלתי מפעיל של עמיר פרץ תלושים

המתפקדת טענה בשיחת טלפון שקיבלה שוחד לכאורה בצורת תלושים של רמי לוי. מטה פרץ: מדובר בצדקה, הפרסום בלתי-אחראי, מגמתי ותמוה
גור מגידו
05 באפריל 2017
00:00
עודכן ב 23 אפריל 16:03

אפי כהן הוא איש השטח של ח"כ עמיר פרץ בעיר של פרץ, שדרות. זה שלושה עשורים שהוא פעיל פוליטי למען השר לשעבר, וערב כל בחירות (למעט בתקופות שבהן פרץ עזב את מפלגת העבודה), הוא פוקד רבים מתושבי העיר למפלגת העבודה. במקביל, אפי כהן מקיים מפעל צדקה פרטי: הוא מחלק תווי קניה לנזקקים בעיר. חלק מאותם נזקקים, כך הסתבר לאחרונה, הם גם אותם אנשים שכהן פקד למפלגה.

בהקלטה שהגיעה לידי "כאן באמת" מתועדת שיחה בין עובדת אגף המפקד במפלגת העבודה, לבין מתפקדת משדרות בשם אמיליה. אמיליה פנתה למוקד של מפלגת העבודה כדי להתלונן על כך שגבו ממנה דרך כרטיס האשראי שלה דמי רישום כפולים עבורה ועבור בעלה והוריו, שהתפקדו למפלגה. בלהט השיחה טענה אמיליה ל"שוחד" לכאורה ששולם למשפחתה, כביכול על ידי האדם שפקד את משפחתה למפלגה, אפי כהן, אותו עוזר קרוב של עמיר פרץ. אמיליה סיפרה שהיא ובני משפחתה קיבלו "שוחד" מכהן בדמות תווי קניה לרשת רמי לוי.

מטהו של פרץ מודה שכהן אכן העביר למשפחה תווי קניה אך טוען שמדובר במעשה צדקה שאינו קשור להתפקדות ומהווה חלק ממפעל הצדקה של כהן.

המוקדנית, שטיפלה בתלונה, צלצלה להודיע למתפקדת אמיליה על סיום הטיפול והחזר הכספים שנגבו בכפל. באותה ההזדמנות, שאלה על סיפור תווי הקניה. כבר בשלב זה, אמיליה הבינה שהיא עשויה לסבך את כהן והבהירה שהיא לא מעוניינת לגרום לכהן לבעיות. 

כעת ביקשה אמיליה לרכך את הפרשנות שנתנה בתחילה לעובדות. תווי הקניה ברשת רמי לוי, אינם "שוחד", הסבירה. לפי הפרשנות העדכנית, זאת בכלל "מתנה". כך היא ניסחה את הדברים: "לפי דעתי, אם אתה רוצה שנהיה חברים אז אתה מביא מתנה".

הקלטה מזכה או משבשת?

מאוחר יותר, כשנודע למטה פרץ על קיומה של ההקלטה המביכה, יצר איש מטהו של פרץ, טל האריס, קשר עם בעלה של אמיליה, וניהל עמו ועם הוריו איתם שיחה טלפונית אודות האירוע. בהמשך הגיע האריס לשדרות והקליט את עצמו מראיין את המשפחה "בהמשך לשיחה הטלפונית". באותו ראיון הסבירו חברי המשפחה שהם נזקקים ושקיבלו תלושים מאפי כהן, אך אין כל קשר להתפקדות. "אמיליה בכלל לא הבינה מה קרה", הבהירו. מאוחר יותר הקליט האריס גם שיחת טלפון עם אמיליה, בה חזרה בה לחלוטין מהטענות לקשר בין מתן תווי הקניה להתפקדות למפלגה. לא היה כלום כי אין כלום.

במטה פרץ טוענים שהקלטות השיחות של האריס, מזכות את מטהו של פרץ מהטענות לקשר בין מתן תווי הקניה לבין ההתפקדות. ואולם, גורמים רשמיים במפלגת העבודה, שהקלטותיה של המתפקדת אמיליה הגיעו לידיהם, רואים בעצם המפגש והשיחה בין האריס לבין המשפחה, משום "תיאום גרסאות" או "שיבוש הליכים", כלשונם.

סיפור התלושים מצטרף לשורה של ליקויים שהתגלו במפקד שערכו אנשי פרץ. בחודשים האחרונים נערכה ביקורת פנימית במפלגת העבודה, בה נמצאו אלפי וייתכן שאף עשרות אלפי ליקויים במפקד של פרץ. ביקורת שערך צוות פנימי שמינתה המפלגה, מצא כי באלפי מקרים טפסים שהוגשו למפלגה הוגשו ללא מספר טלפון, או עם מספר טלפון שגוי, או שמספר הטלפון הרשום כמספרו של המתפקד הוא מספרם של אנשי מטה פרץ - טל האריס, רועי שינדלר, אפי כהן ועזית סאלם.

בשבוע שעבר הודיעו במפלגת העבודה, כי בהמשך לבדיקה שנערכה, הוחלט לתת לכל אותם מתפקדים שמספר הטלפון שלהם ברישום אינו מספרם האמיתי, אפשרות לתקן את הרישום בשבועות הקרובים – ולא, יימחקו מהמפקד למפלגה ולא יתאפשר להם להצביע בפריימריז לראשות המפלגה. לפי הערכות, הצעד עשוי להביא למחיקת כ-11 אלף מתפקדים.

הביקורת הפנימית באה על רקע תחקיר שפרסם אבנר הופשטיין בגל"צ לפני כחודש וחצי ובו תוארו מקרים רבים של אנשים שנרשמו כמתפקדים למפלגה מבלי שהיו מודעים לכך. 

יותר מתפקדים ממצביעים

בדיקת "כאן" מעלה תהיות נוספות לגבי המפקד בשדרות, העיר שבה עוזרו של פרץ, אפי כהן, מקיים את מפעל הצדקה של חלוקת תווי הקניה. כמות המתפקדים למפלגת העבודה משדרות עומדת על כ-1,150. אך בבחירות האחרונות הצביעו למפלגה 806 קולות בלבד.

בנוסף, 275 קולות מתוך אותם 1,150 מתפקדים משדרות נרשמו כשמספר הטלפון שצוין בטופס ההתפקדות האישי, הוא מספרם של אותם שלושת אנשי מטהו של פרץ – שינדלר, האריס וכהן. במטה פרץ מסבירים את התופעה כסיוע שנותנים אנשי המטה למתפקדים, כדי לעזור למתפקדים להימנע מהמטרד של קבלת הודעות ספאם רבות ששולחים המועמדים לטלפונים של המתפקדים.

תגובת מטה עמיר פרץ

"צר לנו על הפרסום הבלתי-אחראי, המגמתי, התמוה ואף הממוחזר הזה, שמקורו בגורמים בעלי אינטרס. שום גורם במטה עמיר פרץ, ובכלל זה אפי כהן, מעולם לא העניק תמורה כלשהי, לאף אדם בגין התפקדות למפלגת העבודה. מסרנו לידי 'כאן' חומרים הסותרים את הטענה לתשלום עבור התפקדות, לרבות הקלטות של האנשים שבמרכז הכתבה, סותרים את הטענות. משום מה בחרתם להתעלם מחומרים אלו.

"מר אפי כהן הנו פעיל חברתי בעשור השביעי לחייו. במסגרת פעילותו, הוא תורם תווי קניה לנזקקים. אין קשר בין מתן התלושים להתפקדות של אדם כלשהו.

"באשר להתפקדות תוך שימוש במספרי טלפון של אנשי מטה פרץ - חלק מהמתפקדים הביעו התנגדות לשתף את מספר הטלפון הנייד שלהם, בעיקר מכיוון שהדבר כרוך בחשיפה לאין סוף פניות והטרדות טלפוניות מצד המועמדים במפלגה. לכן הסכימו חברים במטה עמיר פרץ לעשות שימוש במספר הטלפון שלהם לצורך הרישום.

"איש ממטה עמיר פרץ ופעיליו לא צירף ולא פקד למפלגת העבודה אף אדם שלא היה מודע באופן מלא להתפקדותו. יש לציין שכל התשלומים עבור התפקדות בוצעו על ידי המתפקד או בן משפחתו מדרגה ראשונה".

תגיות:
עמיר פרץ