החיפושים אחר הנעדרים בכנרת
צילום: דוברות המשטרה

"המשטרה מנעה מזק"א לסייע באיתור הנעדרים בכנרת"

לפי עדויות שהגיעו ל"כאן", צוללני הארגון עוכבו שעות על החוף בלי הצדקה. במשטרה דחו את הטענות: "עולה מהן ריח של שיקולים זרים"
אוריה אלקיים
16 באפריל 2017
11:25
עודכן ב 12:10

יו"ר ארגון זק"א, יהודה משי זהב, מאשים כי המשטרה מנעה במשך שעות מאנשיו לסייע בפעולות לאיתור שלושת הצעירים - לירון קראדי, איתמר אוחנה ונחמן איטח - הנעדרים בכנרת מאז השבוע שעבר, "משיקולי אגו". במשטרה דוחים את הטענות על הסף.

לאחר קבלת הדיווח ביום רביעי על הנעדרים בכנרת הגיעו לשפת הימה כוחות הצלה. בין מי שהגיעו לסייע היו גם אנשי זק"א, ובהם צוללנים בעלי ההכשרה המתאימה לחיפוש הנעדרים על קרקעית הכנרת. בעוד המשפחות עמדו חסרות אונים על שפת חוף לבנון, התנהל מאחורי הקלעים דין ודברים בין אנשי המשטרה לבין אנשי זק"א. מעדויות שהגיעו ל"כאן" עולה שמשטרת ישראל מנעה לאורך שעות מצוללני זק"א לחפש את שלושת הצעירים - בלי שום נימוק מבצעי.

בהודעה ששיגר ביום חמישי משי זהב לשר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, הוא כתב כי אנשיו יושבים בחפ"ק מבלי לעשות דבר - רק מפני שבמשטרה לא מעוניינים לוותר על התקשורת הקשורה בניהול האירוע. "הרושם הוא שמישהו משיקולי אגו מונע מהם לרדת לעזור לסייע", כתב משי זהב. בזק"א אומרים כי העמידו 19 צוללנים ועוד אנשי צוות לרשות החיפושים.

משי זהב

משי זהב. צילום: יעקב נחומי, פלאש 90

צוללנים מזק"א ששוחחו עם "כאן" טוענים גם הם כי ההתנהלות המשטרתית מבוססת על שיקולי יוקרה ותו לא. "עד שכבר נתנו לנו, עיקמו את האף". גם קרובים לאחד הנעדרים טוענים להתנהלות תמוהה של משטרת ישראל ביחס לאנשי זק"א, ומספרים על צוללנים שהתהלכו על החוף במשך שעות מבלי רשות לרדת אל המים. לבסוף השתתפו צוללני זק"א בחיפושים. 

המשטרה: "מטילים דופי בעבודתנו"

מהמשטרה נמסר כי "מדובר בטענות מופרכות שאין להן כל אחיזה במציאות, טענות שעולה מהן ריח של שיקולים זרים. מאז קבלת הדיווח אודות היעדרותם של הצעירים, מאות שוטרים פועלים מסביב לשעון ביחד עם מתנדבים וצוללנים של משטרת ישראל ובסיוע של גורמי ההצלה בניסיון לאתרם. מאמץ זה החל מיד לאחר קבלת הדיווח על היעדרותם של הצעירים ונמשך ממש עד לרגעים אלו, ביבשה, באוויר ובים.

"לצערנו גם בעיצומו של אירוע מצער זה, שעה שכל המאמץ מוכוון להצלת הנערים, יש מי שבוחר להטיל דופי בעבודת המשטרה ויתר הכוחות בטענות שונות ומשונות. רחשי רקע אלו לא ירפו את ידינו בניסיון להציל חיי אדם".

במשטרה קראו בעקבות האירוע לנופשים בכנרת להיכנס למים רק בחופים מוכרזים עם מצילים ולא לשחות במים עמוקים מחשש להיסחפות. כמו כן, קוראים במשטרה שלא להיכנס למים עם אבובים או מזרני ים מחשש להיסחפות וממליצים לרוחצים להיכנס למים עם אדם נוסף – בדגש על ילדים קטנים.