t
פרויקט "סביון באגם" בנתניה
(צילום: דרור עינב)

בלי רישיון ובלי שכר: השלדים בפנטהאוז של דניה סיבוס

הפרויקט "סביון באגם" שבנתניה נשמע מושלם על הנייר. אך בפועל, דניה סיבוס שכרה לחלק מעבודות הבנייה קבלן סיני ללא רישיון, שאפילו לא משלם לפועליו
גור מגידו
26 באפריל 2017
00:00
עודכן ב 27 אפריל 15:23

לפעמים דווקא אדם שעומד בשוליים יכול לזהות את הדברים הנסתרים מהעין. כזה הוא מוסיה היילו נגש, אזרח אריתראי חסר מעמד שעבד כפועל בניין בבניין יוקרה בנתניה ובמשך חצי שנה פשוט לא קיבל משכורת.

מוסיה יכול לגלות משהו למאות הזוגות הצעירים הישראלים, שכבר מדמיינים איך יבנו את החיים החדשים שלהם בפרויקט היוקרה "סביון באגם" שמשווקת חברת אפריקה מגורים, מקבוצת אפריקה ישראל, בנתניה. הוא יכול לספר להם שבעוד שהבטיחו להם שמי שתבנה את הבית תהיה חברת דניה סיבוס, שבשליטת אפריקה ישראל, בפועל לפחות חלק מהעבודה נעשה על ידי קבלן סיני ללא רישיון, שאפילו לא משלם לפועליו משכורות.

וזה לא שדניה סיבוס, בניהולו של רונן גינזבורג, היא המותג הלוהט היותר בתחום הבניה בישראל. מדובר באותה חברה שבנתה את החניון המקולל ההוא ברחוב הברזל ברמת החייל, זה שקרס תחת עצמו ואז חולצו ממנו בזו אחר זו שש גופות.

 החניון שקרס ברמת החייל וגבה את חייהם של שישה אנשים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)החניון שקרס ברמת החייל וגבה את חייהם של שישה אנשים (צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

ובכל זאת, מרגיז לגלות איך דניה סיבוס מתנהלת. ברור שהיא יכולה להתקשר עם קבלני משנה, ונדמה שאף רוכש דירה לא סבור שהחברה באמת בונה הכל בעצמה. אך קשר עם קבלן ללא רישיון כרוך בשותפות לכאורה בעבירות מס, בתופעות הלוואי של אי תשלום שכר וסביר מאוד שתתבטא גם באיכות הדירות שיימסרו לרוכשים.

12 שעות של עבודת פרך ושום שכר

מוסיה הגיע לעבודה בבניין בנתניה במקרה. יום אחד בקיץ 2015 ישב חסר מעש בגינת לוינסקי בתל אביב כשניגש אליו לין ג'יווי, הפועל הסיני שהציג עצמו כקבלן בניין והציע לו עבודה. התנאים קשים – 12 שעות של עבודה פיזית ומפרכת ביום. כמובן שאין הפרשות סוציאליות, לא ביטוח למקרה של תאונת עבודה חלילה, אין תשלום לביטוח בריאות או ביטוח לאומי; גם תלוש משכורת אין – כי המשכורת שולמה "בשחור". אבל השכר (כשהוא באמת משולם), לא רע: 40 שקלים לשעה, 480 שקל ליום – הרבה כסף במונחים של מבקש מקלט.

פועלים עובדים בפרויקט סביון באגם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: דרור עינב)פועלים עובדים בפרויקט סביון באגם. למצולמים אין קשר לכתבה (צילום: דרור עינב)

הדיל של לין כלל גם מגורים בדירת פועלים משותפת לא רחוק מאתר הבניה, יחד עם שמונה ולעתים אפילו עשרה עובדים נוספים, בתמורה ל-1,000 שקלים בחודש שינוכו מהשכר (אם בכלל ישולם). אלה אמנם לא הדירות רחבות הידיים מהפרוספקט הצבעוני של "סביון באגם", אך זו קורת גג. מוסיה החליט להסתפק בזה.

שלושה חודשים עבד מבוקר ועד ערב. בראשון עד חמישי 12 שעות מלאות, יום שישי הוא היום קצר, בו עובדים רק עד 16:00. בשבת נחים. בשלושת החודשים הראשונים, מוסיה קיבל את המשכורת בזמן. אך מדצמבר 2015 ועד מאי 2016, המשיך לעבוד למרות שלא קיבל משכורת, בתקווה שעוד מעט הדברים יסתדרו והכסף יגיע.

מנהל העבודה מודה: שכרנו קבלן בלתי חוקי

לאחר שנואש מעבודה ללא משכורת, עזב את העבודה והמשיך לדרוש את משכורתו מלין, אך לשווא. מדי פעם צלצל. לפעמים לין ענה והסביר שאין לו כסף. לפעמים פשוט לא ענה. כמה חודשים מאוחר יותר פנה לעמותת קו לעובד, כדי שזו תעזור לו בניסיון לחלץ את המשכורות שלא שולמו. העמותה שלחה מספר מכתבים לדניה סיבוס, מתוך תקווה שהיא תיקח אחריות על המקרה. אך החברה התנערה מהסיפור וגלגלה את האחריות ל"קבלן המשנה", כלומר, לפועל הזר נטול הרישיון ששכרה בניגוד לחוק. לבסוף הגיש מוסיה באמצעות עו"ד מוטי דזנה, העובד עם העמותה, תביעה לבית הדין האזורי לעבודה בתל-אביב.

מנכמנכ"ל דניה סיבוס רונן גינזבורג (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

במסגרת המאמצים לאתר את הקבלן-הפועל לין, הלכה רכזת תחום הפליטים ומבקשי המקלט בעמותה, נועה קאופמן, יחד עם מוסיה לאתר הבניה של פרויקט "סביון באגם". באתר פגשו במנהל הבניה מטעם דניה סיבוס. "יש קבלני משנה, אני לא לוקח פועל ישירות אלי. אני לוקח לכל דבר קבלני משנה. אני לא יודע אם הוא פה", נשמע מנהל העובדה מספר בהקלטת השיחה. "אני אשמח לעזור, אבל לא רוצה לגעת בלכלוך", הבהיר. 

בהמשך הודה: "הקבלן הוא לין, אבל יש לו מלווה בארץ, נקרא לזה ככה". מנהל העבודה אף נקב בשם החברה "המלווה" של לין – חברת "נובה הפקות".

שאלנו את דוברות החברה איך יכול להיות שחברה כמו דניה סיבוס נותנת יד לקומבינה של הוצאת חשבונית באמצעות חברה שהיא בכלל חברת הפקות. לא קיבלנו תגובה לגופה של שאלה.

מדניה סיבוס נמסר בתגובה: " דניה סיבוס הנה הקבלן המבצע בפרויקט סביון באגם בנתניה והנה קבלן רשום על פי דין ומוסמך לביצוע העבודות בפרויקט. בכלל זה, מבצעת דניה סיבוס את העבודות בפרויקט גם באמצעות עובדים זרים, המועסקים באמצעות תאגידים מורשים ואשר אחראים לשלם לעובדיהם את שכרם כדין".