משה כחלון, שר האוצר. הכנסה לעובדים העניים?
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

מס הכנסה שלילי זה רעיון טוב - שלא מגיע לזכאים

שר האוצר כחלון הודיע אמש שיעלה את מס ההכנסה השלילי, שאמור לעזור לאנשים עובדים לעבור את קו העוני. אבל החלשים ביותר לא ממשים את הזכאות
הילה וייסברג
20 באפריל 2017
18:37

"נטו משפחה", התוכנית שהציג אתמול שר האוצר משה כחלון כוללת גם כוונה להגדיל את מענקי העבודה (המכונים "מס הכנסה שלילי") הניתנים כיום לבעלי הכנסות נמוכות שהם הורים או בני 55 ומעלה. מה זה? מעין "מענקי עידוד": מדובר כסף שניתן לעובדים במטרה לעודד אנשים לצאת ולעבוד, במקום שייסמכו על קצבאות המדינה. המענק אמור למנוע את פרדוקס הקצבאות, שמונע, למשל, ממובטלים להתחיל לעבוד כדי לא לאבד את קצבת האבטלה.

"הגדלת מענק העבודה תאפשר למשפחות רבות להצטרף למעמד הביניים ולהוציא משפחות של הורים עובדים ממעגל העוני", נכתב בהודעה לעיתונות שפירסם משרד האוצר. והוא צודק: התוכנית למענק עבודה, שיצאה לדרך ב-2012, הוכיחה את עצמה ככלי יעיל להגדלת ההכנסה של מקבליה, שמשתייכים לרוב לדרג סוציו-אקונומי נמוך. לפי מחקר של בנק ישראל מ-2015, 83% ממקבלי המענק דיווחו שעזר להם כלכלית, או עזר מאוד. בניגוד למצופה, הפרוצדורה הנדרשת מהזכאים לצורך קבלת מענק העבודה אינה מסובכת ונמשכת רק בין רבע שעה לחצי שעה: לאחר קבלת הודעה בדואר הזכאים צריכים להגיע עם צ'ק ותעודת זהות לבנק הדואר ואז למלא טופס מקוון. פשוט? מאוד.

אילוסטרציה: חן לאופלד, פלאש 90
המטרה היא להעלות משפחות מעל לקו העוני (צילום אילוסטרציה: חן לאופולד, פלאש 90)

מה התחדש כעת? סכומי המענקים צפויים לעלות, וגם תקרת ההכנסה המאפשרת לקבלם, כך שתהיה כ-5,000 שקל בחודש, במקום 4,800 שקל בחודש כיום. כמו כן, אם כיום המענק הניתן לגברים הוא 300 שקל לחודש, ושל נשים 495 שקל לחודש, הרי שלפי התוכנית מדובר על מענק שווה לשני המינים של 495 שקל בחודש (להורים עם שלושה ילדים ומעלה הסכומים יהיו גבוהים יותר). בנוסף, משפחות שבהן שני ההורים עובדים, יזכו לתוספת של 30% במענק. המשמעות: תוספת של עד כ-8,100-5,600 שקל בשנה לשכר נטו, בהשוואה למצב כיום - תלוי במספר הילדים במשפחה - אם שני בני הזוג עובדים. לא רע.

כל זה יפה וטוב - אבל מהו בכלל שיעור האנשים מתוך הזכאים שמממשים את ממענק העבודה, הניתן במתכונתו הנוכחית? לפי נתוני רשות המסים, שיעור המימוש, נכון ל-2015, הוא 70% - עלייה משיעור מימוש של 66% ב-2014. זהו שיעור מימוש לא רע, אם מביאים בחשבון שמדובר בתוכנית חדשה יחסית. בארה"ב, למשל, שיעורי המימוש בתוכנית דומה הגיעו ל-70%, וגם זאת אחרי 30 שנות פעילות.

אבל נתונים המופיעים במחקר של בנק ישראל מראים שבקרב אוכלוסיות מוחלשות בישראל - ובייחוד בקרב ערבים - שיעורי המימוש נמוכים בהרבה. לפי המחקר, בקרב שכירים שרשות המסים שלחה אליהם הודעת זכאות, שיעור המימוש הכולל היה רק 48%. ערבים מימשו את הזכאות במידה הפחותה ביותר: 35% מימוש. בנוסף, רק 47% מהזכאים עם ילדים - אוכלוסיית היעד של התוכנית - מימשו את הזכאות, ואחריהם עולי שנות ה-90 מברה"מ (50%), בני 55 פלוס (50%), אימהות חד-הוריות (56%) וחרדים (59%). "שיעור המימוש הכולל אמנם גבוה יחסית אבל בקרב הזכאים הערבים הוא נותר נמוך", נכתב במחקר, ועניין זה מיוחס לפיו לכך "שהודעות הזכאות של רשות המסים אינן יעילות באוכלוסיה זו, כנראה בשל קשיי שפה". עוד נכתב: "החל מ-2013 נוספה למכתב הודעה קצרה בשפות אחרות, לרבות ערבית...אך תוספת זו לא שינתה מהותית את תרומת המכתבים".אך זוהי לא הסיבה היחידה לכך ששיעורי המימוש של הזכאות טרם מיצו את הפוטנציאל שלהם. לפי המחקר, סיבה עיקרית לכך שזכאים כלל לא מגישים בקשה למענק נובעת מאי ידיעה על קיומו או על הדרכים לקבלו. ב-2014, רבע מהזכאים למענק דיווחו כי כלל לא ידעו עליו, ומגמה זו ניכרה במיוחד בקרב גברים (38% מהם, בהשוואה ל-20% מהנשים), חילונים (22% מהחילונים, בהשוואה ל-9% בלבד מהחרדים הזכאים) ומבוגרים, כאשר שלישי מהזכאים שהם בני 55 ומעלה לא ידעו על המענק לעומת רבע מהזכאים הצעירים. בעלי השכלה תיכונית או אקדמית התוודעו למענק (65% מהם) יותר מאלה המשכילים פחות (54%).

מרשות המסים נמסר בתגובה: "רשות המסים עושה רבות בכדי לעודד את הזכאים למענק עבודה לממש את זכאותם בין באמצעות פרסום מוגבר, משלוח מכתבים לזכאים פוטנציאלים ושיתופי פעולה עם גופים ציבוריים ואחרים העוסקים במיצוי זכויות. כתוצאה מהעשייה הזאת, אחוז המימוש בארץ הוא גבוה גם בהשוואה בין לאומית עם מדינות בהן סכומי המענק גבוהים בהרבה והחוק מופעל כבר שנים רבות. לאור נתוני המחקר של בנק ישראל, על שיעורי מימוש נמוכים במגזר הערבי, החליטה הרשות להקדיש קמפיין ייעודי למגזר וכך אכן נעשה. הטבות שנקבעו בשנה האחרונה בחקיקה לאימהות חד הוריות צפויות להגביר את המיצוי גם בקרב אוכלוסיה זו. ככלל, הגדלת סכום המענק, כפי שמוצע בתכנית 'נטו משפחה', צפויה להגביר את שיעור המיצוי בקרב כלל האוכלוסיות".