סטודנטים באוני' העברית. אילוסטרציה
(צילום: יונתן סינדל, פלאש 90)

הקנס של לימודי האנגלית במוסדות להשכלה גבוהה

סטודנטים שלא הגיעו לציון הפטור באנגלית בפסיכומטרי ישלמו גם השנה אלפי שקלים על קורסים, למרות שקיימת חלופה זולה בהרבה. מי מרוויח? רק המוסדות
צח שפיצן
20 באפריל 2017
18:36

לקחתם כבר הלוואה לשכר הלימוד? קניתם קלסרים? מזל טוב, אתם כמעט מוכנים לשנה א'. רק קחו בחשבון שאם ציון הפסיכומטרי שלכם באנגלית לא הספיק כדי להוציא פטור אתם הולכים להוציא סכום כסף נוסף - ולא מבוטל - למימון לימודי האנגלית. כמה? בפועל, כמה שהאוניברסיטה תחליט, ועד הודעה חדשה - כמעט ללא פיקוח של משרד החינוך או המועצה להשכלה גבוהה.

"בגלל הציונים שלי הייתי צריכה לעבור מספר קורסים", אומרת חן כהן, סטודנטית לתקשורת מאריאל. "יצא ששילמתי למעלה מעשרת אלפים שקלים על לימודי אנגלית במהלך התואר".

בפני סטודנט שלא הוציא פטור קיימת אפשרות לגשת שוב למבחן הפסיכומטרי, או לגשת לפסיכומטרי באנגלית בלבד שנקרא מבחן אמי"ר, אבל רוב הסטודנטים בוחרים לעבור קורסים באנגלית באוניברסיטה או במכללה עצמה. כמות הקורסים שהסטודנט צריך לעבור נקבעת בהתאם לציון שלו: יש כאלו שצריכים אחד ויש שיצטרכו לעבור חמישה קורסים עד שיגיעו לפטור המיוחל.

לפניי שנה, הציע שר החינוך נפתלי בנט אפשרות שלישית: למידת קורס מקוון באנגלית, בעלות מזערית, אך המוסדות הצליחו למסמס את האפשרות.

איך הגענו למצב הזה?

הכי יקרים: אוניברסיטת תל אביב

המחירים של הקורסים אמורים להיות מפוקחים. דו"ח מפורט של שופט העליון (בדימוס) יעקב מלץ ז"ל קבע לפני כ-20 שנה מחירי מקסימום לקורסים לאנגלית באוניברסיטאות ובמכללות. עלות הקורס אמורה לא לעלות על 1780 שקלים עבור קורס של ארבע שעות שבועיות. הקורס הבסיסי באנגלית שהוא בדרך כלל קורס של שש שעות אמור לעלות לא יותר מ-3082 שקלים. בשתי אוניברסיטאות - בר אילן ותל אביב - הקורס הבסיסי עולה יותר ממחיר מלץ.

ואפילו מוזר יותר לגלות שהמחירים בין האוניברסיטאות שונים זה מזה, כשזה כמה שנים מלמדים בכל המוסדות להשכלה גבוהה בדיוק את אותם הקורסים. כך לדוגמא במחיר קורס הבסיסי, שמיועד למי שהוציאו ציון בינוני במבחן הפסיכומטרי, ישנו פערים של מעל ל-2,500 שקלים בין האוניברסיטאות השונות. אותו קורס בדיוק עולה 1542 שקלים באוניברסיטה העברית ו-4140 באוניברסיטת תל אביב.ממה נובעים הפערים האלה?

אומנם הדו"ח של מלץ לא קובע מחיר אחיד לקורסים, רק את מחירי המקסימום המותרים, אבל איזה סיבה יש לאוניברסיטה אחת לקחת פי 2 מאחרת על אותו הקורס בדיוק?

"אתה צריך להתייחס למחירים שאנחנו מציעים בקיץ כמו למחירים בבית הספר אנקורי", אמרה נציגת האוניברסיטה העברית. כלומר, בגלל שהקורסים מתקיימים בקיץ יש לראות בהם קורסים פרטיים.

במקרים אחרים, המוסד מקבל סטודנטים רק מעל רמה מסוימת, ולכן לטענתו קורסים מתחת לרמת הקבלה נחשבים קורסים פרטיים עליהם אין פיקוח במחיר. באוניברסיטת תל אביב, לדוגמא, מקבלים תלמידים רק לרמת "מתקדמים א'" ולכן, מסבירים באוניברסיטה, הקורסים ברמת "בסיסי" מתומחרים במחיר גבוה משום שהם בעצם מיועדים לסטודנטים מכל הארץ ולא לסטודנטים בתל אביב - שממילא אמורים להיות ברמה גבוהה יותר.

"האוניברסיטה ממש דוחפת לקורס שלה"

את כל הבלגן הזה הייתה אמורה לפתור הצעה פשוטה שקידם בתחילת שנה שעברה שר החינוך נפתלי בנט. הרעיון של בנט היה להחליף את הקורסים הפרונטליים באנגלית בקורסים מקוונים: הסטודנטים צופים בשיעורים דרך האינטרנט ובסיום כל קורס ניגשים למבחן. העלות של כל קורס כזה עומדת על כ-300 שקל. רווח לסטודנטים, אבל הפסד כספי גדול לאוניברסיטאות, שלא במפתיע התנגדו מאוד לתוכנית.

כחודשיים לאחר שבנט הציג את תוכניתו, במרץ שנה שעברה, שלח לו פורום הרקטורים מכתב חריף ובו איום שלא לשתף פעולה עם הרפורמה: "המועצה להשכלה גבוהה לא התייעצה עם אף גורם באוניברסיטאות לגבי פיתוח הקורסים. לא זומן שום דיון על עצם יעילותם של הקורסים שמתקיימים ללא תיווך מרצה, בלימוד שפה זרה. יתרה מזאת, למוסדות לא ניתנה כל אפשרות לבחון את הקורסים המקוונים ולהעיר את הערותיהם. שום אוניברסיטה אינה יכולה לבחון על חומר שלא היא לימדה".

נפתלי בנט. רפורמה מוזלת (צילום: יואב ארי דוידקוביץ, פלאש 90)
נפתלי בנט. האוניברסיטאות נלחמו בכל תוקף (צילום: יואב ארי דוידקוביץ, פלאש 90)

בסופו של דבר לאחר לחץ שהופעל על ידי התאחדות הסטודנטים, המועצה להשכלה גבוהה ומשרד החינוך האוניברסיטאות קיבלו את הרפורמה והחל מאוקטובר שנה שעברה בכל האוניברסיטאות ניתן ללמוד בלימודי אנגלית מקוונים, אבל "הן לא טורחות לידע את הסטודנטים לגבי קיומם של הקורסים וטורחות להערים הרבה קשיים על מי שבוחר בכל זאת לקחת את הקורסים המקוונים", אומר רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות. ואכן, באף אחת משש השיחות שקיימנו עם האוניברסיטאות השונות לא הוצעה האפשרות המקוונת.

בנוסף, המבחנים בסיום הקורס המקוון לא נערכים בכל המוסדות. "אתה יכול ללמוד במכללה בצפון ולגלות פתאום שבשביל מבחן סיום הקורס אתה צריך לנסוע למכללה אחרת בדרום הרחוק", אומר שפע.
"האוניברסיטה ממש דוחפת אותך לקורס שלה ולא לקורס המקוון", אומרת גם חן כהן, ומספרת שרמת הקורס המקוון נמוכה מאוד. "אין שום קשר בין רמת הקורס לבין המבחן הסופי. אתה ניגש למבחן ולא מבין מה רוצים ממך. ולא רק זה - באריאל החליטו שהציון הנדרש בקורס המקוון הוא 60 לפחות ובקורסים שהאוניברסיטה מעבירה - 50. בקורסים של האוניברסיטה נותנים גם ציון מגן על השתתפות ועל עבודות במהלך הקורס, ואם זה לא מספיק - לקורס המקוון יש רק מועד א ואין מועד ב, כך שאם נכשלת תצטרך לשלם שוב ולגשת שוב. זה ממש יכול לעכב את המעבר משנה לשנה".


רם שפע, יו
רם שפע, יו"ר התאחדות הסטודנטים והסטודנטיות. חוסר היגיון מוחלט (צילום: ללא קרדיט)

מאוניברסיטת אריאל נמסר: האוניברסיטה אימצה את החלטת המועצה להשכלה גבוהה לגבי מחירי הקורסים באנגלית תוך הפחתה של 10% מאותם מחירים ובהתאם לשעות האקדמיות בקורס.
יש לציין כי האוניברסיטה שמרה על מחיר הקורסים באנגלית בשנה הנוכחית, כפי שהיו בשנה שעברה".

מאוניברסיטת תל אביב נמסר: המועמדים לרוב יחידות הלימוד חייבים להגיע לרמת "מתקדמים א" לפני תחילת לימודיהם. לפיכך, אין באוניברסיטה סטודנטים הנדרשים ללמוד קורסי "בסיסי", למעט יוצאים מן הכלל. קורסי הבסיס מיועדים לקהל הרחב ולמועמדים. במקרים שבהם האוניברסיטה אישרה קבלת סטודנטים ברמת בסיסי, המחיר שנגבה מהסטודנטים נמוך לפחות ב-50% מהמחיר המלא. לדוגמא, עולים חדשים מארצות שאינן דוברות אנגלית.

מבדיקה שעשינו עולה, כי אין זה נכון שעלותו של הקורס הבסיסי באוניברסיטת תל אביב גבוהה מזו של כלל האוניברסיטאות. יתכן גם שהשינוי בתעריפים בין האוניברסיטאות נובע מההבדל במספר השעות בכל קורס.

אוניברסיטת תל אביב פועלת בהתאם להנחיות ועדת מלץ לקביעת שכר הלימוד.

תגובת אוניברסיטת חיפה: אוניברסיטת חיפה גובה עבור קורס קיץ ברמת "בסיסי" באנגלית את הסכום שעולה מתוך המלצות דוח ועדת מלץ. הוועדה קבעה כי קורס אנגלית המתקיים בהיקף של עד 4 שעות סמסטריאליות לא יעלה על 15% שכר לימוד. מכיוון שהקורס הבסיסי אותו אנו מציעים הוא לרמה נמוכה יותר, משכו 6 שעות סמסטריאליות והעלות שלו היא 22.5% משכר לימוד – 15% עבור 4 שעות ועוד 7.5% עבור שתי שעות נוספות.

מהמל"ג נמסר כי בזכות מהפכת הקורסים המקוונים החל משנת הלימודים תשעז רשאי כל סטודנט ללמוד קורסים מקוונים באנגלית ולגשת לבחינות המעבר המתקיימות על ידי המרכז הארצי לבחינות ולהערכה בעלות של 300 שח לבחינה. באשר לקורסים המתקיימים במוסדות האקדמיים, על פי הנחיות המל"ג ובהלימה להנחיות דו"ח מלץ, רשאי כל מוסד אקדמי (מתוקצב) לגבות עבור קורס באנגלית בהיקף של 4 שש"ס לכל היותר 1,780 ₪. יודגש כי זהו הסכום המירבי וכי המוסדות רשאים לגבות סכומים נמוכים מכך.