לוחמות ישראליות במלחמת העצמאות
צילום: לע"מ

נצר אחרון: בין מלחמה למלחמה

הנשים הנשכחות: ניצולות שואה שנפלו במלחמת העצמאות
אביגל ריבקין
30 באפריל 2017
18:50

ניצולות וניצולי שואה שנפלו במלחמת העצמאות, נצר אחרון למשפחותיהם, הותירו אחריהם מעט מכתבים מצהיבים בדיו דהוי וזיכרונות מעטים שדוהים עם השנים. זהו סיפורן של שלוש נשים צעירות ששרדו את תופת השואה, איבדו הכול ובחרו להילחם על התקווה. הייתה זו מלחמתן האחרונה.

(רחל 'רניה' הילה ז"ל. נלקח מאתר האינטרנט הממלכתי 'יזכור')

להאזנה לכתבה:

"דמות טרגית היתה רניה. כל חייה היו חיפושים ומאבק, ומשהאירה קרן אור את דרכה והיא החלה למצוא סיפוק בחיים, טעם ומטרה נעלה בהם – תם הכול". משפט אחד מתוך קטע שכתבו שרה ויצחק אורבך על חברתם רחל (רניה) הילר ז"ל, שנהרגה ב־13 במאי 1948 – מספר את סיפורם של חללי נצר אחרון. ניצולי שואה בודדים ששרדו את התופת ובחרו לעלות ארצה בתקווה לחיים חדשים שיצמחו מבין ההריסות, אך קיפחו את חייהם בקרבות מלחמת העצמאות.

(הקטע שכתבו שרה ויצחק אורבך על אודות חברתם. באדיבות: אתר ההנצחה והמורשת בכפר עציון, עמותת בני גוש-עציון)

(גילה דוידוביץ' ז"ל. נלקח מאתר האינטרנט הממלכתי 'יזכור')

רחל מרמלשטיין, לשעבר בת גרעין בקיבוץ נגבה וניצולת שואה בעצמה, זוכרת את הנערות ואת הנערים שאספו תנועות הנוער. רובם בודדים, שרידים אחרונים למשפחותיהם שהושמדו בשואה, כמהים לתחושת שייכות חדשה ולשורשים שנמחו. חברתה של רחל, גילה דוידוביץ' ז"ל, הייתה בת 17 בתום המלחמה. נערה צעירה שהמציאות כפתה עליה להתבגר. "גילה מיעטה לדבר על העבר, כמו כולנו. אז יותר דיברו על העתיד. היא הייתה כמו אימא שלנו, הייתה בה בגרות אחרת". 

(חיה 'לנה' וסרטיל ז"ל. נלקח מאתר האינטרנט הממלכתי 'יזכור')

בין חללות נצר אחרון הייתה גם חיה (לנה) וסרטיל ז"ל שהגיעה לכפר עציון לאחר ששרדה את זוועות השואה ואת התלאות באירופה ובאניות המעפילים. היא נפלה ביום ד' באייר תש"ח, 13 במאי, 1948. לחיה נדרש זמן למצוא את מקומה בקיבוץ, כך כתבו חבריה, אך מרגע הגעתה לקיבוץ עשתה את המוטל עליה בענווה, השתתפה באימונים ושמירה, מתוך התקווה לבנות את חייה בקיבוץ. תקוותה נגדעה בהיותה בת 26, עת פרץ כוח הלגיון הערבי לכפר עציון.

(קטע על אודות חיה 'לנה' וסרטיל, מפי חברים. באדיבות: אתר ההנצחה והמורשת בכפר עציון, עמותת בני גוש-עציון)