קרן טנדלר ז"ל

זכרון לא מורכב רק מזכר

איך ייתכן ש"גבורה" היא לגמרי נקבה ועדיין משויכת בעיקר לגברים? יערה שפירא שוחחה עם משפחות הלוחמות שפרצו את מחסומי השוביניזם
יערה שפירא
01 בספטמבר 2017
00:00
עודכן ב 16 אוקטובר 09:45

כמעט אלף נשים נהרגו מקום המדינה במהלך שירותן הצבאי, אבל לוחמות וחללות עדיין זוכות ליחס שונה מזה של אחיהן לנשק. החודשים האחרונים זימנו אמירות קשות של מפקדים, רבנים ואישי ציבור נגד שילוב נשים בתפקידי לחימה: תת-אלוף במילואים אביגדור קהלני הסביר שאין לשלב נשים בשריון מכיוון שתפקידן ללדת, והרב יגאל לוינשטיין הביע חשש כי הלוחמות יאבדו את יהדותן ואת סיכוייהן להינשא.

להאזנה לכתבה:

עיון מעמיק במחקר מגלה בסיס פסיכולוגי לטענות שלהם: מחקר מלפני שנתיים מצא כי בעוד גברים שהפגינו גבורה בשדה הקרב נתפסים אטרקטיביים יותר בעיני נשים, נשים שהפגינו גבורה כזאת אינן נתפסות כך. חלק מהנבדקים בניסוי אף דירגו נשים לוחמות כ"מושכות פחות" ביחס לנשים שאינן לוחמות.

ערב יום הזיכרון שוחחנו עם אמה של רב-סמל במילואים קרן טנדלר ז"ל שסיפרה על המוטיבציה שלה לשרת כמכונאית מוטסת בטייסת יסעורים עד לנפילתה בקרב בלבנון, וגם על היחס שקיבלה מעמיתיה הגברים. שאלנו לוחמות בעבר ובהווה על ההתמודדות שלהן עם הסטיגמות כלפי חיילות בשירות קרבי, וביקשנו מחוקרות מגדר ושפה להסביר את המקור לתפיסות האלה.