נתניהו עם בן דודו, לוזי מרגולין
(צילום: כאן)

בן-הדוד של נתניהו מנהל את בניית קריית הלאום

שיפוץ הכנסת, בניית משכן מבקר המדינה, הרחבת כביש 6 - על כל אלו אחראית כקבלנית משנה חברת "האחים מרגולין", בבעלות בני דודיו של ראש הממשלה
גור מגידו
09 במאי 2017
17:12

בן דודו וחברו הקרוב של ראש הממשלה בנימין נתניהו, המהנדס לוזי מרגולין, הוא המהנדס האחראי על ניהול הפרויקט העצום של בניית קריית הלאום החדשה הנבנית בימים אלו. מרגולין הוא שותף יחד עם שני אחיו, שי ונתן מרגולין, בחברת ההנדסה "אחים מרגולין", חברה גדולה ומוכרת בתחום ההנדסה האזרחית, שגם ניהלה ומנהלת מספר רב של פרויקטי בניה אחרים עבור המדינה. הקשר בין ראש הממשלה לבעלי החברה לא פורסם עד כה.

ראש הממשלה מעולם לא הסדיר את כללי ההתנהלות שלו בנושאים העשויים להשפיע על חברת ההנדסה בבעלות שלושה מבני דודיו בהסדר למניעת ניגוד עניינים. למעשה – לרוה"מ מעולם לא נערך הסדר למניעת ניגוד עניינים במשרד ראש הממשלה, באף אחת מהקדנציות שלו (אף שבעבר נערך לו הסדר במשרד התקשורת - ראו בהמשך).


מתוך כתבתו של גור מגידו ל"כאן"

מתחם עצום בעלות של חצי מיליארד שקל

קריית הלאום החדשה בירושלים, המכונה בניין ג'נרי 2, היא מתחם עצום של 63,000 מ"ר משרדים ושטחי חניה, שנבנה היום עבור מספר רב של משרדי ממשלה כולל משרד התחבורה, משרד הכלכלה, רשות המיסים, המשרד להגנת הסביבה, רשות המים ומשרד האנרגיה והמים. עלות תכנון והקמת הפרויקט נאמדת בכחצי מיליארד שקל.

הבניין נבנה בשיטה הנקראת DBOT - ראשי תיבות של תכנון, בנייה, תפעול והעברה. לפי השיטה הזו, הזוכה במכרז מתכנן את הבניין, בונה אותו, ומשכיר אותו למדינה במשך 22 שנים - במהלכן הוא גם מתחזק את הבניין עבור דמי שכירות ואחזקה. בסוף התקופה הבניין מועבר לבעלות המדינה. ועדת המכרזים לא פרסמה פרוטוקולים מישיבותיה, וגם לא העבירה אותם לידי המתמודדים במכרז.

תמונת בניין ג'נרי ירושלים בניין ג'נרי בירושלים, אותו בונה  חברת האחים מרגולין. (צילום: כאן)


מי שזכתה במכרז לבניית הפרויקט בשנת 2013 היא חברת "שיכון ובינוי" מקבוצת אריסון, ששכרה כמנהלת הפרויקט את חברת "אחים מרגולין", בבעלות בני דודיו של ראש הממשלה. שיכון ובינוי הצהירה על הבחירה במרגולין בתור מנהלת הפרויקט כבר במסמכי המכרז, שערך אגף החשב הכללי במשרד האוצר.

חברת "האחים מרגולין" ביצעה לאורך השנים עשרות פרויקטים בקנה מידה גדול עבור המדינה, כולל הרחבת כביש 6, הרחבת כלא השרון, בניית משכן מבקר המדינה, שיפוץ הכנסת בשנת 2010, סלילת כבישים ומסילות רכבת ובניית תחנות רכבת דוגמת הרכבת הממוגנת שנפתחה בעיר שדרות ב-2013.

בחלק מההחלטות שהביאו להקמת הפרויקטים, דוגמת פרויקט קריית הלאום החדשה, הייתה עבודת מטה שקדמה למכרז, שעובדי משרד ראש הממשלה היה מעורבים בה, כך שייתכן שהיה מקום להסדיר את התנהלותו של ראש הממשלה כדי למנוע פוטנציאל לניגודי עניינים.

משפחה מדרגה ראשונה

לוזי, שי ונתן מרגולין, בעלי חברת ההנדסה הגדולה הזו, הם בניה של מירי מרגולין (לשעבר מיליקובסקי), דודתו של ראש הממשלה מצד אביו. ראש הממשלה מצוי בקשר רציף עם בני דודיו. בחול המועד פסח האחרון התארח ראש הממשלה בביתו של לוזי מרגולין בסביון, במסגרת מפגש משפחתי עם עוד כמה מבני דודיו. 

מרגולין וביבי
לוזי מרגולין ובנימין נתניהו מתחבקים בטקס השקת תחנת הרכבת בשדרות (צילום: כאן)

ל-"כאן באמת" נודע כי אחד מהמשתתפים במפגש האינטימי הזה היה איל הפלדה, בן-הדוד נתן מיליקובסקי, ששמו נקשר בתיקי הצוללות (תיק 3000) וגם בפרשת המתנות (תיק 1000). מיליקובסקי, שהגיע לארץ לכבוד המפגש, התבקש על ידי המשטרה למסור עדות בשני התיקים בסמוך להגעתו ארצה. כפי שפרסמנו בעבר מיליקובסקי אינו מכחיש שנהג להעביר לראש הממשלה קיצבה כספית קבועה במזומן, ובמקביל חברה בבעלותו שימשה ספקית של יצרנית הצוללות, טיסנקרופ. האם ראוי שהחשוד בתיק 1000 יפגוש בעד באותו התיק במהלך תקופת החקירה, שאלנו את נתניהו. שאלתנו לא זכתה למענה.

מה מידת הקשר בין משתתפי המפגש? "מדובר בקשרים של משפחה מדרגה ראשונה", אמרה עדנה מרגולין, רעייתו של לוזי, בשיחה עם "כאן". מרגולין הוסיפה שמדובר ב"מפגש אך ורק של קרובים ביותר". כדי להסיר ספק, שאלנו את עדנה מרגולין ספציפית על הקשרים בינה ובין בעלה לבין ראש הממשלה, והיא הגדירה אותם כ"קרובים מאוד". אם כך, איך ייתכן שראש הממשלה מעולם לא נדרש על ידי מערך הייעוץ המשפטי להסדיר את היחסים הללו עם בעלי חברה שנותנת שירותים בקנה מידה עצום למדינה, במסגרת הסדר למניעת ניגוד עניינים? 

ההסדר החסר

בסביבתו של ראש הממשלה טענו, כי אין חובה לערוך לשר או לראש הממשלה הסדר למניעת ניגוד עניינים. ואכן – במקרה שאין ניגודי עניינים מהותיים, חוות דעת של היועץ המשפטי לממשלה יכולה לפטור מהחובה לערוך הסדר. אלא שבמקרה של נתניהו – לא ידוע על קיומה חוות דעת שכזו.

בניגוד לטענה, רוב שרי הממשלה חתומים על הסדרים למניעת ניגוד עניינים. ההסדרים של שרים כמו אקוניס, כחלון, ארדן, שקד ואחרים נערכו וגם פורסמו ברבים. בניגוד מסוים לטענה של לשכת ראש הממשלה, אפילו לראש הממשלה עצמו נערך הסדר ניגוד עניינים בתפקידו כשר תקשורת, תפקיד בו כיהן במקביל לתפקידו כראש ממשלה עד לחודשים האחרונים.

בנימין נתניהו צילום הדס פרושראש הממשלה, בנימין נתניהו. מדוע לא חתם על הסדר? (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)


משרד המשפטים מסר לנו גרסה שונה לחלוטין לעניין הסדר ניגוד העניינים של נתניהו. לטענת המשרד, ההסדר שעליו חתם נתניהו במשרד התקשורת חל על שלל תפקידיו, גם כראש ממשלה ושר חוץ, והוא ממשיך לחול גם לאחר שנתניהו הפסיק לכהן כשר תקשורת. אך מה שווה הטענה הזו, אם לשכתו של ראש הממשלה, לא יודעת על כך שההסדר הזה עדיין בתוקף?

בהסדר הראשון שנערך לנתניהו בתפקידו כשר תקשורת, אליו מתייחסת תגובת משרד המשפטים, נמסר לראש הממשלה שעליו להתייעץ בטרם עיסוק בענייני לקוחותיהם של משרד עורכי הדין של יועציו הקרובים, משרד עורכי הדין מולכו-שמרון. בעקבות תחקיר שפורסם בעיתון "הארץ" בשנה שעברה הצהיר ראש הממשלה גם על קשריו עם המליארדר שאול אלוביץ', בעל השליטה בבזק, ביס, ובאתר "וואלה! NEWS". אז נערך לנתניהו הסדר חדש שהורה לו להימנע מעיסוק ברפורמות שיש בהן כדי להשפיע על עניינה של חברת בזק. בעקבות ההסדר מונה צחי הנגבי לשר במשרד התקשורת, האחראי על הנושאים המשפיעים על בזק.

בהמשך נחשפו בחדשות 2 הקלטות השיחות בין ראש הממשלה למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, מהן עולה לכאורה כי ראש הממשלה מציג עצמו כמי שמסוגל להשפיע בצורה מהותית על העיתון "ישראל היום". בעקבות זאת, הגישה סיעת המחנה הציוני עתירה, בטענה שעל ראש הממשלה לפרוש כליל ממשרד התקשורת בשל ניגוד העניינים בין תפקידיו כ"מו"ל בפועל של 'ישראל היום'", לבין היותו שר התקשורת. היועץ אכן המליץ לראש הממשלה לפרוש מהמשרד, והוא עשה זאת, וכך התייתרה העתירה.

האם עכשיו, לאחר הפרסום ייערך לראש הממשלה הסדר ניגוד עניינים, שבו יצהיר גם על קרבתו לבעלי חברת "אחים מרגולין", ולאנשי עסקים רבים אחרים שהוא מצוי עמם בקשרים קרובים? 

תגובות 

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה פועל בהתאם להנחיות היועץ המשפטי לממשלה, מקיים את הוראותיו ועומד בכל המגבלות שנקבעו שמטרתן למנוע חשש לניגוד עניינים. ראש הממשלה לא נדרש לחתום על הסדר למניעת ניגוד עניינים".

ראש הממשלה הוסיף באמצעות דוברו הפרטי: ״לציבור הישראלי נמאס מהכפשות הסרק הכוזבות והבלתי פוסקות שלכם כלפי ראש הממשלה נתניהו. ניסיונותיכם להפיל את ראש הממשלה לא יצלחו״.

ממשרד המשפטים נמסר: "היבטי ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים נבחנים בהתאם לכללים למניעת ניגודי עניינים של שרים וסגני שרים. בהתאם לכללים האמורים הוכנו בעבר חוות דעת למניעת ניגודי עניינים בעניינו של ראש הממשלה וזאת בהיבטים בהם הדבר התעורר (וזאת, ביחס לקשריו עם מר אלוביץ', עם מר ניר חפץ ועם משרד שמרון – מלכו). יצוין כי הגם שחוות הדעת בעניין מר אלוביץ' ובעניין משרד שמרון-מלכו הוכנו בשים לב לתפקידו של ראש הממשלה כשר התקשורת, המגבלות הקבועות בהן חלות על ראש הממשלה בכל תפקידיו ומוסיפות לחול גם כיום כאשר הוא אינו מכהן כשר התקשורת. כפי שנמסר בעבר לפניות שהתקבלו בנושא, נבחן הצורך להסדיר היבטים נוספים שעלו בשים לב כי עודנה מתנהלת חקירה".

חברת "אחים מרגולין" ביקשה שלא להגיב לפרסום.