חייל על טנק
צילום: מנדי הכטמן, פלאש 90

האשה שבטנק תנצח? לא בטוח

אורית נבון תוהה למה אנחנו צריכות טנקיסטיות בצבא אם בצבאות שמקיפים אותנו אין מצב לראות אישה אפילו על אוטו. עם כל הכבוד לפמיניזם, הקרב בין המינים הוא פשוט לא כוחות - לפחות לא במלחמה
אורית נבון
22 בנובמבר 2016
19:20
עודכן ב 17 אוקטובר 09:56

פמיניזם יכול להרוג, אתם ידעתם את זה? בתור אישה עצמאית ודעתנית שמחזיקה מעצמה פמיניסטית אני עדיין בהלם מכמה שפמיניזם עלול להיות מסוכן, אבל עובדה: יש אנשים שבשם השיוויון והקדמה מוכנים להפסיד בשדה הקרב. אותי זה מפחיד. 

יש בי הערכה רבה לנשים שבוחרות בשירות קרבי, חשוב לי שזה יהיה ברור על ההתחלה. בשורה התחתונה אני מודה להן על הרצון להגן עליי כאזרחית, אבל באותה נשימה אני אומרת: לא תודה, חברות. אני אהיה רגועה הרבה יותר אם תתרמו למדינה בתפקידים שלא דורשים כוח פיזי.

בסדר, אין הבדל בין גברים לנשים, שמעתי אותך, תמר זנדברג. אבל יש.

לפיזיולוגיה עוד נגיע, אבל עוד קודם אני רוצה לשאול דבר פשוט: האם בצבאות שמקיפים אותנו יש נשים על טנקים? התשובה היא לא. במצרים, ירדן וסוריה נשים בקושי יכולות לנהוג ברכב משפחתי, אז איך אנחנו יכולים להעלות את הנשים שלנו על טנקים, תסבירו לי?

להיות שיריונרית זה אומר שבכל רגע נתון הטנק שלך יכול לחטוף טיל, ותוך שניות את תמצאי את עצמך עומדת לבדך מול מחבל, ובואו נדייק פה: מחבל. לא מחבלת. עכשיו, מה הסיכויים של אישה יהודיה מול גבר ערבי? איזה מין שדה קרב אנחנו יוצרים פה, והאם אלה יחסי הכוחות שאנחנו רוצים לראות בזמן מלחמה?

בשביל לשרוד בארץ הזאת צריך לקחת בחשבון לא רק את הערכים שלנו, אלא גם את הערכים של המדינות סביבנו. אנחנו מתקדמים ומתקדמים, וקצת שוכחים באיזה ג'ונגל אנחנו חיים.

* * *

הלהט הזה לטפח נשים לוחמות תפס אותי קצת לא מוכנה, אני מודה. בעיקר אני לא מבינה טיפוסים שנלחמים עכשיו על זכותה של האישה לעלות על טנק, בזמן שבימים רגילים הם מתנגדים גם לזכותו של הגבר להיות שיריונר. הם בעד שלום בכלל, פציפיסטים עם פרחים בקנה שלו היו צריכים להתגייס היום היו שוקלים לסרב, ותראו אותם – פתאום פטריוטים. מה אנשים לא יעשו בשביל להיחשב נאורים.

אין לי ציפיות מחברות כנסת כמו זנדברג, היא אומרת את מה שציבור הבוחרות שלה רוצה לשמוע. הבעיה היא שזה לא עומד במבחן המציאות. אין הבדל בין גברים לנשים, תמר? אם נניח תיקלעי לשטח אויב ותראי מולך מחבל – מי תרצי שיהיה שם לצדך, גבר או אישה? בדקת לאחרונה את ההבדל בתוצאות בריצה למאה מטר או בהדיפת כדור ברזל בין גברים לנשים? למה אני צריכה להתפתל ולהתנצל על זה שבסופו של דבר גברים יותר חזקים פיזית מנשים? בואו בטענות לאלוהים.

ורק אל תגידו לי עכשיו שיש גם נשים חזקות; אני מדברת פה על ממוצע. ברור שייתכן מצב שבו אישה מסוימת תהיה חזקה יותר פיזית מגבר מסוים. בדרך כלל זה לא ככה.

זה בערך המקום שבו פמיניסטים מטעם עצמם מדקלמים את כל ההתחנפויות הרגילות: "נשים יודעות לעשות הרבה דברים בבת אחת", "נשים יותר חזקות מנטלית מגברים", "נשים צריכות להנהיג את העולם". מדובר בקלישאות שנאמרות בטון קצת מתנשא של אפליה מתקנת: במשך שנים הייתן המין החלש? אז עכשיו בואו נפרגן לכן. אבל סליחה, לא מתאים לי. אנחנו מדברים פה על חיים ומוות, למי אכפת פוליטקלי קורקט?

פמיניזם זה שיוויון זכויות, לא שיוויון בפיזיולוגיה. יש נשים שהנחיתות הפיזיולוגית מעבירה אותן על דעתן; נשמע שהן גם אלה שנותנות את הטון בדיון הזה. הן פשוט לא מוכנות לקבל את העובדה שלגברים יש כוח פיזי רב יותר, ומכאן נגזרים גם עיסוקים ופונקציות שנשים – אינטליגנטיות ומוכשרות ככל שיהיו – לעולם לא יוכלו למלא.

כל הזמן הן מנסות להוכיח שביכולתן לעשות הכל בדיוק כמו גברים. איזו נקודת מוצא מוזרה: גם גברים לא יכולים לעשות הכל כמו נשים. אני לא יכולה לסחוב מקרר על הגב, בעלי לא יכול ללדת. מה הבעיה?

* * *

בסערת השריון המוזרה הזאת צריך לבחון כל מקרה לגופו: אם ישנה אישה מאוד חזקה פיזית שמסוגלת לעבור את המבחנים הנדרשים בדיוק כמו הגברים, בלי הנחות, אז קדימה שתסתער. אבל להכריז שהאופציה הזו פתוחה בפני כל הנשים באשר הן, לא מקדם אותנו בכלל. להפך. 

בזכות הפמיניסטיות של המאה ה- 20 נשים יכולות להצביע בבחירות ולהוציא רישיון נהיגה; בגלל הפמיניסטיות של המאה ה- 21 נשים צריכות להפוך לגברים.