t
מורים מוחים על תנאי עסקתם
(צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

"מי דרדר את שכר המורים? ארגוני המורים"

יש מורים שדווקא מוכנים לשנות את לוח החופשים. אבל ארגוני המורים הותיקים לא מקשיבים להם
נופר משה
15 במאי 2017
12:21
עודכן ב 00:05

מחר יתקיימו הבחירות להסתדרות המורים, אבל חלק מהמורים לא חושבים שהמועמדות בבחירות מייצגות אותם. "שני ארגוני המורים - ההסתדרות והארגון - לא מקדמים את עובדי ההוראה בכלל", אומר אייל נמר. נמר הוא רכז מגמת סייבר בתיכון בתל אביב ואחד ממייסדי "חדר המחנכים" - ארגון מורים חדש שהוקם עם המחאה על הלנת השכר לאלפי מורים, מאבק שהארגונים הוותיקים, לדבריו, כמעט ולא נטלו בו חלק. "בחסות ארגוני המורים שכר המורים הידרדר והתנאים לא השתפרו. שתי רפורמות גדולות, עוז לתמורה ואופק חדש, גרמו לכך שנעבוד יותר ונרוויח פחות עבור כל שעה. ההנהלה בשני הארגונים פשוט לא מתחלפת, הם רק מכבים שרפות, אין עיסוק בדברים האמתיים והחשובים כמו אלימות בבתי ספר ומעמד המורה. אני רואה בהם מועדון חברים עם הטבות. אז אני אומר, אם אתם מועדון חברים, סבבה, אני אחליט לאן אצטרף". 

מורים מוחים על תנאי העסקה שלהם באוקטובר 2016. ארגוני המורים הוותיקים כמעט ולא לקחו חלק במאבק על הלנת השכר לאלפי מורים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)מורים מוחים על תנאי העסקה שלהם באוקטובר 2016. ארגוני המורים הוותיקים כמעט ולא לקחו חלק במאבק על הלנת השכר לאלפי מורים (צילום: תומר נויברג, פלאש 90)

"הגישה של שני הארגונים האלה היא ללכת על מה שקל להשיג", אומרת ציפי מיימון. מיימון היא דוברת "תנועת המורים" - גם הוא ארגון מורים צעיר, שהחל להתגבש במחאת הקיץ של 2011 והפך לעמותה רשמית ב-2012. "האנשים שבראש הם כבר מזמן לא מורים, לכן הם לא יודעים מה מורים צריכים. הנציגים שלנו לא מקשיבים לנו. ארגון המורים והסתדרות המורים לא שואלים אותנו מה מפריע לנו ומה חשוב לנו לשנות".

שנת שבתון? פשוט תנו לנו את הכסף

והנה החלק שבו זה נהיה מעניין גם אתם לא מורים: המורים המורדים מוכנים לשחוט את הפרה הקדושה של ארגוני המורים הוותיקים - ימי החופשה. "תלמידי ישראל באמת לומדים את כמות הימים הגדולה ביותר בהשוואה למדינות אחרות", אומר אייל נמר וחוצה את הקו האדום של המורים. "אני לא חושב שצריך להוריד ימי חופש, אבל אפשר להתפשר על האופן שבו החופשים מחולקים. למה לא להתאים את החופשים גם להורים? אולי אפשר לרכז אותם באופן שיתאים למשק. אני לא מבין למה לא לקיים דיון פתוח לגבי הנושא הזה?" 

טענה נוספת שמעלה ארגון חדר המחנכים קשורה לדבר הזה שכולנו מקנאים בו - שנת השבתון של המורים. בניגוד לעובדים אחרים, שמקבלים קרנות השתלמות ויכולים לפדות אותן ולהשתמש בקרן למה שהם רוצים, מורים מחויבים להשתמש בכספי הקרן, לפחות בפעם הראשונה, כדי לצאת לשנת שבתון מדי שבע שנים וללמוד. זה נשמע כמו חלום, אבל המורים מהארגונים המורדים אומרים שיש להם דברים יותר טובים לעשות עם הכסף הזה.

"אין ויכוח שאני חייב ללמוד", אומר נמר. "אבל אחרים מקבלים את ההטבה ולא חייבים להשתמש בה ללימודים. חלק מעובדי המדינה האחרים מקבלים לימודים בתשלום מהמעסיק ולומדים על חשבון יום עבודה אחד בשבוע. אנחנו לומדים במהלך שנת השבתון, אבל אנחנו מחויבים ללמוד גם במהלך כל שנה אחרת. בגלל שקרן ההשתלמות משמשת כמשכורת בשנת השבתון, אין למורים חיסכון לטווח בינוני. יש הרבה מורים שהיו רוצים וצריכים חיסכון כזה כדי לקנות רכב או לשפץ את הדירה שלהם, למשל". 

אייל נמר. אייל נמר. "אין למורים חיסכון לטווח בינוני"

הטענה האחרונה היא סוגיית חופש הביטוי של אנשי ההוראה. בעוד נושא זה לא זכה לטיפול מצד אף אחד הארגונים בשנים האחרונות, מדובר באחד מהמאבקים המשמעותיים של תנועת המורים. הנוהל הנוכחי שמונהג במשרד החינוך הוא שכל ראיון של מורה מחייב אישור של דוברות המשרד. פעמים רבות, כשהדוברות לא אוהבת את מה שיש למורה לומר, היא פשוט לא מאשרת לו לדבר. "היו מקרים רבים שבהם מורים שהתראיינו קיבלו זימון לשימוע לפני פיטורין", מסבירה מיימון. "לכן, ביחד עם האגודה לזכויות האזרח נדרשנו לנושא וגילינו שאין שום עיגון חוקי לנוהל הזה. אמרנו את זה ליועצת המשפטית של משרד החינוך ואנחנו ממתינים עכשיו להתייחסות שלה לכך. אני מקווה שהנוהל יבוטל ושזה יניע יותר מורים לומר את דעתם, אבל אני לא בטוחה שהם יפסיקו לפחד מהמערכת".

אין צורך בשני ארגוני מורים

למרות הטענות הרבות, נמר ומיימון לא מוותרים עדיין על ועד עובדים חזק עבור עובדי ההוראה. "אני אצטט את שלי יחימוביץ' שאמרה שעובד ללא ועד עובדים הוא אבק אדם", אומרת מיימון. "יש במערכת הרבה מורי קבלן ואני לא מקנאה בתנאים הגרועים שלהם, אני חושבת שאיגודים זה חשוב, בייחוד למורים. אבל נכון יהיה שהאיגודים יעבדו למען מערכת החינוך והמורים עצמם".

 אייל נמר, ממייסדי חדר המחנכים: "ביום שהארגונים יעשו את העבודה שלהם, אנחנו נחזור להיות פשוט מורים"

 ארגון המורים והסתדרות המורים הוקמו כאגודות עותמאניות. כלומר, הם הוקמו כל כך מזמן שלא חלה עליהם אף חובת שקיפות או דיווח. לעומת זאת, שקיפות היא ערך חשוב למורים בארגונים החדשים. בנוסף, על אף האהדה והכוח שהארגונים צוברים - מאות עובדי הוראה כבר נרשמו כחברים ואלפי אחרים עוקבים אחרי הפרסומים שלהם - המורים שעומדים בראשם לא הולכים להיצמד לכיסא."אנחנו בעיקר מאמינים בשקיפות" אומר נמר. "ברגע שארגון המורים והסתדרות המורים יהיו ציבוריים, אנחנו נסגור את הבסטה. אנחנו מבקשים שיהיה הסכם אחד לכל עובדי ההוראה. מבחינתנו אין הבדל בין התיכון ליסודי, אין סיבה בכלל שיהיו שני ארגוני עובדים ואין סיבה להסכמים ושכר שונה. ביום שהארגונים יעשו את העבודה שלהם, אנחנו נחזור להיות פשוט מורים".

מארגון המורים נמסר בתגובה: "אנו נמצאים כעת בעיצומו של מו"מ על שכר ותנאי העסקה מול משרד האוצר, משרד החינוך ומרכז השלטון המקומי. מעבר לכך, אין לנו שום עניין להגיב לטענות סרק".

מהסתדרות המורים נמסר בתגובה: "אין בכוונתינו להגיב על אייטמים אשר פירסומם ערב הבחירות להסתדרות המורים מעורר תהיה רבה. כל פרסום שמטרתו להשפיע על הליך הבחירות תוך פגיעה בשם הארגון יוביל לנקיטת צעדים בהתאם".