ילדים חרדים
(צילום: נתי שוחט, פלאש 90)

תירגעו

כן, יהיו כאן המון חרדים תוך כמה שנים. לא, זאת לא בעיה מבחינה כלכלית. יש בעיה אחרת
שאול אמסטרדמסקי
22 במאי 2017
13:28

אוי לא, הולכים להיות כאן מלא חרדים בתוך כמה שנים וכולנו נלך לעזאזל! הם לא יעבדו, לא יהיה מי שיפרנס יותר את הכלכלה הישראלית! הכל אבוד!

אם זה הרושם שקיבלתם מכמה מהכותרות הכלכליות ביממה האחרונה בעקבות פרסום התחזית הדמוגרפית של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה לעשורים הקרובים, אז צר לי, יש לי בשורות אחרות בשבילכם: זה לא המצב. יודעים מה? צריך לדייק את האמירה האחרונה: זה לא בהכרח המצב. לא מדובר בתהליך דטרמיניסטי שאין לו שום חלופה. להיפך. יש סיכוי לא רע שלא אכלנו אותה בכלל. לא בגלל זה, בכל אופן.

לפני כמה שנים, כותרות כאלה היו יותר בכיוון. שיעור ההשתתפות של הגברים החרדים בשוק העבודה היה בשפל, בסביבות 40%, וזהו. אבל אז קרו כמה דברים, בבת אחת. המשבר הכלכלי העולמי שפרץ ב-2008 פגע מאוד במצב הפיננסי של הרבה מאוד גבירים יהודים בחו"ל, והקטין משמעותית את זרם הדולרים לישראל שהחזיק קהילות חרדיות רבות. מיד לאחר מכן מחירי הדיור התחילו לטפס, והיכולת של הורים חרדים לרכוש דירות לילדים שלהם - וכשיש 10 ילדים בממוצע במשפחה מדובר בהרבה דירות שצריך לרכוש - הלכה ונעלמה. הוסיפו לכך את המאמצים המשמעותיים של הממשלה ושל גופים פרטיים כמו קרן ק.מ.ח או רבטק להקים מרכזי תעסוקה שמיועדים לחרדים, ומסלולים להכשרת חרדים להייטק, וקיבלתם שינוי. היום שיעור ההשתתפות של חרדים בשוק העבודה גבוה מ-50%, והוא נמצא במגמת עליה.

בירושלים פועלים היום לפחות שני אקסלרטורים חרדים שאני יודע עליהם. אם תסיירו במודיעין עילית, עיר חרדית לחלוטין על יד מודיעין, מהעניות בישראל עם שיעור הריבוי הטבעי מהגבוהים בישראל, תמצאו שם גם סטארט-אפים חרדיים, עם מתכנתים חרדים ועובדות חרדיות. החברה החרדית משתנה. זה התחיל מהנשים, וזה הגיע גם לגברים. זה קורה.

תגידו שזה לא קורה מספיק מהר, תגידו שזה לא קורה בכל החברה החרדית, כלומר לא בליבה שלה אלא רק בקרב הזרמים שמלכתחילה יותר פתוחים לרעיונות חדשים, תגידו שזה שברירי, תגידו שזה עדיין לא בשכר מספיק גבוה. הכל נכון.

זה לא משנה את העובדה: החברה החרדית משתנה. היא מתקרבת יותר לחברה הכללית, מבלי לאבד את הציביון הדתי שלה. אפילו הפוליטיקאים החרדים מתחילים להבין את זה, ופחות נלחמים על קצבאות ילדים ויותר על השתלבות בתעסוקה. כך בדיוק נראית השתלבות. אם הייתי צריך להמר, הייתי מהמר שבתקופת החיים שלי תקום מפלגה חרדית חדשה שתחרוט על דגלה ערכים "חדשים", כאלה שדומים יותר לאלה של מעמד הביניים הלא חרדי. אבל אולי הגזמתי עם הנקודה האחרונה.

ובכל זאת, התחזית הדמוגרפית של הלמ"ס מספרת סיפור חשוב מאוד על העתיד שלנו כאן בישראל. בעיני, המנוע הדמוגרפי הוא כח חזק בהרבה מכל מיני איומים חיצוניים אחרים שהמנהיגות הישראלית מפחידה אותנו בהם מדי פעם. זה המנוע הדמוגרפי שמשנה את העתיד שלנו יותר מכל איום איראני.

למה כן צריך לדאוג

ובתוך המנוע הדמוגרפי הזה, בנקודת הזמן הנוכחית שבה אנו עומדים, הסיפור של הזדקנות האוכלוסייה משמעותי יותר בעיני מהסיפור של החרדים. האוכלוסייה בישראל מזדקנת מהר מאוד. זה תהליך שהתחיל ב-2010, בבת אחת, כשדור הבייבי בום שנולד אחרי מלחמת העולם השנייה התחיל להגיע לפנסיה בכמויות גדולות.

על פי התחזית העדכנית של הלמ"ס, שיעור בני ה-65 ומעלה יגדל במהירות מ-11% ל-14% בשנת 2035 (וממשיך לגדול גם אחר כך). שיעור בני ה-85 ומעלה, הקשישים, צפוי להכפיל את עצמו מ-1.4% ל-3.6% עד שנת 2065.

לפי עבודות של אסף גבע שנערכו במשרד האוצר, הזדקנות האוכלוסייה הולכת להטיל אתגר כלכלי אדיר על המשק הישראלי. אתגר אדיר לביטוח הלאומי שמשלם קצבאות זקנה וסיעוד (כבר היום התשלום על הקצבאות האלה הוא הנתח הגדול ביותר בהוצאות הביטוח הלאומי שעובר את ה-20 מיליארד שקל בשנה), אתגר אדיר למערכת הבריאות הישראלית (העומס במחלקות הפנימיות בתקופת החורף? זה רק הפרומו לעומת מה שהולך לקרות כאן כשיהיו הרבה יותר זקנים), אתגר אדיר למערכת הדיור (כשאנשים חיים יותר זמן, הם גם תופסים את הדירה שלהם יותר זמן), אתגר אדיר לשוק התעסוקה שיצטרך לפרנס מספר גדול בהרבה של אנשים שכבר לא נמצאים במעגל העבודה.

בניגוד לסיפור עם החרדים, בכל מה שקשור להזדקנות האוכלוסייה המדינה אפילו לא התחילה להתאמץ. אנשים כמו פרופ' יוג'ין קנדל אמנם שמו את זה על שולחן הממשלה, והממשלה אמנם הקימה ועדה קטנה, אבל זהו, פחות או יותר. לאף אחד בממשלה אין תכנית רצינית להרחבה משמעותית של מוסדות האשפוז הסיעודיים, של הכשרת רופאים גריאטריים בכמות גדולה (תהליך שלוקח לפחות שבע שנים), או תכנית לבניית מתחמי דיור יעודיים לאוכלוסיה מבוגרת, או כל פתרון אחר.

הגל הדמוגרפי של הזדקנות האוכלוסיה הולך לשטוף אותנו. באופן אירוני, השתלבות טובה של הגברים החרדים בשוק העבודה - רצוי במשכורות גבוהות - היא שיכולה לעזור למעמד הביניים לצלוח את הגל הזה בשלום.

תגיות:
חרדים