משפחות
(צילום: קובי גדעון, פלאש 90)

שני שליש מהמוסלמים לא בחרו תכנית ב"חיסכון לכל ילד"

בעוד 8 ימים תיסגר האפשרות לבחור תכנית השקעה לחיסכון הילדים החדש. המשמעות: המדינה תבחר את המסלול לבד והילדים עשויים להפסיד תשואה. פרסום ראשון
הילה ויסברג
23 במאי 2017
16:54
עודכן ב 17:11

מנתוני ביטוח לאומי, שהגיעו לידי "כאן באמת", עולה שתכנית "חיסכון לכל ילד" לא מצליחה להתפשט בחברה המוסלמית בישראל. רק 36.5% מהמשפחות המוסלמיות בחרו בתכנית השקעה לילדיהם, נכון לתחילת מאי. שיעור המשפחות המוסלמיות אמנם זינק ב-40% לעומת מרץ 2017, אך עדיין מדובר בשיעור הנמוך ביותר בהשוואה לשאר המגזרים בישראל. כך, 57% מהיהודים החילוניים והדתיים בישראל בחרו בתכנית חיסכון עבור ילדיהם, 49% מהנוצרים, 46% מדרוזים ואחרים ו-45% מהחרדים (קפיצה של 29% לעומת מרץ 2017). 

אם הורים לא יבחרו תכניות חיסכון לילדיהם עד סוף החודש - כלומר, בשמונת הימים הקרובים - המדינה תבצע את הבחירה עבורם, והילדים עשויים לפספס הזדמנות לתשואה גבוהה יותר ממסלול השקעה אחר.

רק מחצית מהמשפחות בחרו בתכנית

רק כמחצית מהמשפחות שילדיהן זכאים לחיסכון במסגרת "חיסכון לכל ילד" בחרו עבורם בתכנית המועדפת עליהם, נכון לתחילת חודש מאי. מדובר בכ-647 אלף משפחות בישראל, מתוך כ-1.26 מיליון משפחות זכאיות סך הכל. בהשוואה למרץ 2017, חל גידול של יותר מ-17% בשיעור המשפחות שבחרו בתוכנית חיסכון עבור ילדיהם. נתונים אלה מתיישבים עם נתוני האוצר שפורסמו היום, שלפיהם ליותר מחצי מהילדים הזכאים בישראל - 1,563,000 ילדים - נפתחו תכניות חיסכון. ל-1.4 מיליון ילדים טרם נבחרו תכניות אלה.

בביטוח הלאומי מסבירים שהעלייה מיוחסת למהלכים משמעותיים של הסברה שאותם השיקו החל מדצמבר 2016 - המועד שבו יצאה התוכנית לדרך - באוכלוסיה הכללית, ובמגזרים ספציפיים, בכל אמצעי המדיה - אינטרנט, עיתונות מודפסת וטלוויזיה. לדבריהם, הם גם נעזרו ביועץ עבור המגזר החרדי כדי לוודא שהפרסומים מתאימים לחרדים, ומתפרסמים במדיה שאותה הם צורכים. כך, למשל, בקמפיינים למגזר זה הודגש שמסלולי ההשקעה בקופות הגמל מתבצעים לפי ההלכה. פרסומים שיועדו למגזר הערבי נכתבו בשפה הערבית, ופרסומים נוספים נכתבו בשפה הרוסית. הביטוח הלאומי ימשיך עם הפרסומים האלה ביתר שאת עד סוף החודש, כדי שכמה שיותר משפחות יבחרו בתכנית חיסכון עבור ילדיהם, במקום שזו תיבחר עבורם.

רוב ההורים בחרו בקופות גמל

מתחילת ינואר האחרון המדינה מפקידה 50 שקל לחיסכון עבור ילדים בישראל, סכום שאילו הורים יכולים להוסיף 50 שקלים נוספים, על חשבון קצבת הילדים. תכנית החיסכון היא לילדים עד גיל 18, אך ניתן להאריכה עד לגיל 21, ואף לקבל על כך מענק נוסף של 500 שקל, מעבר למענק בסכום זה שניתן בגיל 18.

כחלק מהתכנית, ההורים בוחרים את מסלול ההשקעה הרצוי. לפי משרד האוצר, רוב ההורים - כ-945 אלף מהם - פתחו תכנית חיסכון שמושקעת בשוק ההון (בקופות גמל, שאותה מנהל בית ההשקעות שבו בחרו) וכ-618 אלף העדיפו לפתוח את התכנית בבנקים. מכך ניתן להסיק שמרבית ההורים בישראל מניחים - ככל הנראה בצדק - שהשקעה בשוק ההון תהיה משתלמת יותר לטווח ארוך מהפיקדון שמציע הבנק.

אם ההורים לא יספיקו לבחור מסלול השקעה בעצמם, המדינה תיבחר לילדים עד גיל 15 קופת גמל ובית השקעות, באופן אקראי, והכסף יושקע במסלול הסיכון המופחת (אחזקה נמוכה של מניות). בחירה זו ניתנת לשינוי גם אחרי ה-1 ביוני. אבל לילדים המבוגרים יותר, המדינה תפתח תכנית חיסכון בבנק שאליו משולמת קצבת הילדים - בחירה שהיא בלתי הפיכה. המסלול שייבחר הוא של ריבית קבועה לא צמודה, ללא תחנות יציאה. מה שאומר, שייתכן וילדים אלה יפספסו הזדמנות לתשואה גבוהה יותר, לו הכסף היה מושקע בקופת גמל.