(צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)
(צילום: מרים אלסטר, פלאש 90)

יו"ר ועד עובדים ב"טבע" למנכ"ל: שמרו על צלם אנוש

"נושאת המטוסים הזו שטה ללא הגאים. אתה היית יו"ר הדירקטוריון של הלה לה לנד שהלך פה שנתיים"
ליאל קייזר
28 במאי 2017
00:00
עודכן ב 29 מאי 15:20

ענקית התרופות טבע היא אייקון ישראלי. אבל בחודשים האחרונים היא בסחרור: עסקאות כושלות, חקירות שחיתות, פיטורים וחשש ממשי מהעתיד. ההקלטות שהגיעו לידינו, של יושב ראש ועד עובדים בחברה, דני שבתאי, מאפשרות הצצה פנימה, אל מה שמתרחש בתוך החברה שהייתה לא פחות מגאווה לאומית ומצויה היום במשבר.
"אכפתיות זה לא מוצר שאנחנו מוצאים היום בשום מקום כשאנחנו מסתכלים למעלה", אמר שבתאי. זה קרה בחודש שעבר, אז התכנסו עובדי החברה לקראת חג הפסח. "האמרה השולטת היום בקרב כולם היא שנושאת המטוסים הענקית הזו שטה לה ללא הגאים. אף אחד בהנהלה לא השכיל עד היום לזהות שקיים נתק מוחלט בין דרג המנהלים הבכיר בטבע לבין שכבת מנהלי הביניים. נתק מוחלט. שכבת הביניים משדרת חירום ואליכם מגיע מסר של שגרה".

אתה היית היושב ראש של הלה לה לנד שהיה פה

שבתאי לא חסך ביקורת מהמנכ"ל הזמני, יצחק פטרבורג, שהוזעק לתפקיד בעקבות הדחתו הפתאומית של קודמו ארז ויגודמן, ואמר לו דברים חריפים במיוחד, שהתקבלו בתדהמה: "מר יצחק פטרבורג, אנחנו שמחים שאתה הוא זה יושב על כיסא המנכ"ל היום", אמר. "אני חייב להיות איתך כנה ולומר לך שאף אחד מאיתנו לא שוכח שאתה היית יושב ראש הדירקטוריון של כל הלה לה לנד שהיה פה בשנתיים האחרונות".

מהמשך נאומו של שבתאי ניתן להבין שבוועד עובדי אתר ההנהלה מתכוננים לפיטורים. "לפני מספר שבועות אספת את מנהלי טבע לפגישה אחת", אמר. "הרבה דברים נאמרו שם, אבל חזרת על מילה אחת כמה פעמים: execution (להוציא לפועל - ל"ק). אתה התכוונת למלחמה יומיומית של כולנו למען התוצאות העסקיות, למנהלים איתם דיברת היה ברור שהכוונה היא לבצע execut (לפטר) בכמות גדולה של עובדים.

"הנהלה יקרה, אני מבקש מכם לשמור על צלם אנוש. אני אומר את זה כי מונחת בימים אלה על שולחני בקשה לאפשר פיטורים של עובדת מצוינת, אם חד הורית בת 55. היא מרוויחה משהו כמו 12 אלף שקלים בחודש, סיום עבודתה בטבע הוא חורבן אישי. בתקשורת מוזכרים לאחרונה בעלי תפקיד בטבע שעובדים בעלות שכר ממוצעת של 52 אלף שקלים ביום. ביום. אם מישהו בהנהלת טבע חושב שלדבר על זה עכשיו זו דמגוגיה ובו בזמן רוצה לפטר אם חד הורית בת 55 אז אני נושא בגאווה את תווית הדמגוג".

"גופים שלמים שאין בהם צורך עסקי"

לפני כשנתיים, כשהייתה בשיאה, מניית טבע הייתה שווה יותר מ-70 דולר. בסוף השבוע שעבר היא רשמה שפל של עשור, ונמכרה בפחות משלושים. הרקע למשבר הוא בין היתר רכישה של שתי חברות תרופות גנריות, בעבור יותר מ-40 מיליארד דולר. אחת מהן התבררה כיקרה מדי, השנייה התגלתה ככושלת. בין לבין שילמה טבע קנס של כחצי מיליארד דולר לרשויות האמריקאיות בעקבות פרשת שוחד בינלאומית. וההקלטות ממשיכות גם בנושא זה.

"מי שנמצא כאן למעלה מכמה שנים משתאה גם הוא מכמות המנהלים שצמחה פה בשנים האחרונות ללא שום צורך והיגיון עסקי. גופים שלמים עם מערכי כוח אדם שלמים שאין בהם כל צורך עסקי. שום תרומה לעסקי מכירת התרופות. הנהלה יקרה, בכל הנוגע לצפוי לנו בעתיד הקרב ובא, אני מבקש מכם לשמור על צלם אנוש. אני לא מתיימר לחשוב שיש לי את הכוח למנוע ממנהלים בכירים בטבע לבצע התאבדות מוסרית ולשכוח לרגע שיש להם תפקיד אזרחי מוביל במדינה שלנו. אם הם לא מבינים את זה אזי ההפסד הוא של כולנו. לזכור שיש לכם תפקיד בכיר בטבע ולזכור שיש לכם גם תפקיד חברתי כאזרחי המדינה הזו".

כעת הבחירות להסתדרות מאחורינו, ומבחינת ועד עובדי טבע זה אומר דבר אחד - גל הפיטורים שהחל בטפטוף צפוי להתגבר.

תגובת טבע: "לחברת טבע תרבות ארגונית ויחסי עבודה אשר מטפחים דיאלוג בלתי אמצעי ושקוף בין ההנהלה לעובדיה ועם נציגות העובדים וזאת על בסיס של אמון והערכת ההון האנושי אשר תרם רבות לצמיחתה".

תגובת דני שבתאי, יו"ר ועד עובדי אתר הנהלת טבע: "הדברים שהוקלטו ללא ידיעתי, יש בהם בכדי לבטא את הפתיחות, הכנות והדיאלוג הישיר שהם חלק מהתרבות הארגונית של טבע. צר לי שיש גורמים המבקשים לעשות בדברים אלה שימוש לא נכון, הרחוק מרוח החברה".

תגיות:
טבע