מתמחים בפסיכולוגיה מפגינים נגד תנאי השכר שלהם

משרד הבריאות למתמחים בפסיכולוגיה: לכו לפריפריה

המתמחים: "במשרד הבריאות חושבים שההתמחות היא פרס". משרד הבריאות: "המתמחים יושבים על הגדר ומנפחים את רשימות ההמתנה"
צליל אברהם
07 ביוני 2017
23:49
עודכן ב 22 יוני 17:22

הפסיכולוגית הראשית במשרד הבריאות מגבילה את התנאים לקבלת זכאות להתמחות בפסיכולוגיה: ל"כאן באמת" נודע כי לפי תקנה חדשה שפורסמה ביום ראשון, מתמחים שממתינים יותר משנתיים יאבדו את זכותם לקבל מלגה - למרות שהתור להתמחות נמשך עד שלוש שנים.

תהליך הכשרה של 13 שנים

תהליך ההכשרה בפסיכולוגיה קלינית הוא מהארוכים והקשים מבחינה כלכלית שיש בישראל. על הנייר, הוא נמשך תשע שנים נטו - תואר ראשון בפסיכולוגיה, תואר שני בפסיכולוגיה קלינית, וארבע שנות התמחות. אבל בשנים האחרונות התהליך הזה התארך מאוד, וכיום הוא לוקח לעתים אפילו 13 שנים.

הסיבה לכך היא מחסור חריף במקומות התמחות, שיצר תורים ארוכים לכל שלבי ההתמחות בפסיכולוגיה קלינית. כיום ממתינים לשלב הראשון בהתמחות 326 פסיכולוגים, וההערכה היא כי האחרונים בתור ימתינו כשלוש שנים עד שתתחיל ההתמחות שלהם. בנוסף, לשלב השני של ההתמחות, התמחות אשפוזית, יש המתנה נוספת, שנמשכת כיום כשנה.

במהלך כל תקופת ההמתנה אסור לפסיכולוגים לעסוק בטיפול, והם עובדים בעבודות אחרות. כשהם מתחילים סוף סוף את ההתמחות הם עובדים תמורת מלגה זעומה - כ-2,800 שקל תמורת עבודה בחצי משרה. ההמתנה הארוכה גורמת לכך שלעתים קרובות הפסיכולוגים מתחילים את ההתמחות בשנות ה-30 לחייהם, כשהם כבר נשואים ובעלי משפחות, מה שמקשה עוד יותר על ההישרדות הכלכלית.
למרות זאת, במשרד הבריאות החליטו השבוע כי מי שממתין להתמחות יותר משנתיים יאבד את הזכאות אפילו למלגה הזאת, אלא אם כן יצליח להסביר בפני ועדה מדוע חיכה כל כך הרבה זמן.

משרד הבריאות: המתמחים לא רוצים לעבור לפריפריה

במשרד הבריאות מסבירים שקיבלו את ההחלטה במטרה לקצר את התור להתמחויות, כיוון שיש מתמחים שממתינים באופן פאסיבי להתמחות במשך שנים, ובעצם לא מגישים מועמדות לאף מלגה וכך מנפחים את התור. "גילינו שיש מלגות בפריפריה שאף אחד לא ניגש אליהן", הסביר חיים הופרט מאגף התקציבים במשרד הבריאות. "בערד נפתח מכרז ונסגר כי אף אחד לא רצה ללכת. המטרה שלנו היא שאנשים יסיימו את ההתמחות שלהם. אני מבין שזה לא פשוט לעבור לגור בערד, אבל אם מישהו ממתין לקבל התמחות במרכז תל אביב, ולא מגיש למקומות אחרים, זה לא תקין. יש אנשים שמחכים להיכנס לתור. זה נועד להבטיח שלא יהיה פקק". 

הופרט הסביר שבמשרד הבריאות שואבים השראה מהמתמחים ברפואה, שמקום הסטאז' שלהם נקבע בהגרלה. "אם סיימת לימודי רפואה ובהגרלה נקבע שהסטאז' שלך יהיה בבית החולים 'פוריה', הוא יהיה בפוריה. ככה זה עובד. שנים זה עובד ככה. הפסיכולוגים, לעומת זאת, יכולים לבחור להגיש מועמדות לאן שהם רוצים".

המתמחים: להטיל את האשמה על המתמחות זו שערוריה

המתמחים בפסיכולוגיה מסבירים שאין מקום להשוואה בין תנאי הסטאז' של רופאים לבין השכר שלהם. "להטיל את האשמה על המתמחות זו שערוריה", אומר שי איתמר מוועד המתמחים בפסיכולוגיה קלינית. "רופאה עובדת קשה מאוד אבל מרוויחה משכורת, וגם מקבלת בחלק מהמקרים מענק כדי לעבור לפריפריה. מתמחה בפסיכולוגיה מרוויחה 2,800 שקל לחצי משרה - משכורת שמחייבת לעבוד בעבודה נוספת כהשלמת הכנסה. מדובר ברוב המקרים בנשים בתחילת שנות ה-30 לחיים שלהן. כיוון שהן ממתינות שנים להתמחות, הן מוצאות בינתיים עבודה אחרת, או מתחילות ללמוד לדוקטורט. ברוב המקרים בן הזוג שלהן הוא המפרנס העיקרי. משפחה כזו לא יכולה לעבור לגור בפריפריה עבור חצי משרה במשכורת של פחות מ-3,000 שקל, ולנסוע שעות בכל יום יאכל את המשכורת של המתמחה". איתמר מסביר שמתמחה כזו לעתים קרובות תחליט שלא להתחיל התמחות במקום מרוחק ולחפש שם עבודה נוספת, ותמשיך לחכות להתמחות קרובה יותר למקום המגורים שלה, שגם תאפשר לה לשמור על עבודתה הנוכחית.

איתמר מסביר גם שההגבלה החדשה תתרום להקטנת התורים רק למראית עין, כיוון שמתמחה ש"יושב על הגדר" ולא מגיש בקשה לא מעכב את המתמחים שבאים אחריו. "ממתינות שאינן פעילות למשך תקופה מסויימת אינן מעכבות או מפריעות לממתינות אחרות", נכתב בהודעת הוועד. "אין להן שום השפעה על קצב התקדמות התור או על זמינות המלגות באופן כללי. במשרד הבריאות נוצר הרושם שההתמחות היא פרס עליו אנו צריכות להגיד תודה ולממשו בכל מחיר, בכל מקום ובכל עת".

המתמחים הודיעו כי הם מתכוונים לפעול נגד ההחלטה בכל המישורים - משפטי, ציבורי ותקשורתי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה: "בדיקות שנערכו על ידי משרד הבריאות הראו כי חלק לא מבוטל ממי שנמצאים ברשימת המתנה מעל שנתיים במקרים רבים כבר מצאו מקום התמחות בפועל ולא הודיע על כך, או שכרגע מסיבות אישיות אינם מוכנים להתחיל את התהליך ההתמחות, או שהמכרזים אינם רלוונטים כלפיהם, בעיקר בשל מעבר לחו"ל. רשימות ההמתנה מנופחות ואינן משקפות את הרשימות האמיתיות של הממתינים להתמחות. יש חשיבות שרשימות ההמתנה ישקפו את מספר הממתינים בפועל. בכל מקרה בו מתמחה שהוסר מהרשימה לאחר למעלה משנתיים יפנה למשרד הבריאות ויסביר את מניעיו לאי הגשת מועמדות במשך שנתיים – הוא יוחזר למקומו הקודם ברשימה".

tzlila@kan.org.il