מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל
(צילום: פלאש 90)

"במלחמה הבאה - לפעול בכל הכוח"

מפקד חיל האוויר על מלחמה אפשרית בצפון: "נידרש להילחם תחת אש על בסיסינו"
ענבל תמיר
21 ביוני 2017
10:43
עודכן ב 16 אוקטובר 08:45

"אם תיפתח מלחמה בזירה הצפונית אנחנו צריכים לפעול בכל הכח שלנו מהפתיחה כדי להגיע להישגים. עיקר העוצמה הזאת היא עוצמה אווירית", כך אמר היום (רביעי) מפקד חיל האוויר, האלוף אמיר אשל, בנאומו בפני כנס הרצליה לשנת 2017.

לדבריו, במלחמה הבאה בזירה הצפונית, יידרש חיל האוויר להילחם תחת אש על בסיסיו. "אך תקריות אלו לא יעצרו את חיל האוויר", הבהיר האלוף.

לפי אשל, נכון לעכשיו "יש הרבה מאוד גורמים שיש להם אינטרס לרסן את האפשרות שתיפתח פה מלחמה בין ישראל לחזבאללה או לאחרים". בין היתר פנה אשל בנאומו לתושבי לבנון והציע להם לעזוב את בתיהם במידה ותיפתח מלחמה: "מכיוון שחיזבאללה בחר להתערות במרחב הזה (האזרחי, ע"ת), אנשים יודעים מה יש בבתים - זה בסיסי שיגור של טילים ורקטות. אם לפני פרוץ האירועים או מיד בפתיחתם יעזבו תושבי לבנון את הבתים האלה, הם לא ייפגעו".

עוד הוסיף אשל כי צה"ל חיזק משמעותית את עוצמתו הצבאית, לעומת תקופת מלחמת לבנון השנייה. "לקחנו את היכולות שלנו ומבחינה כמותית הכפלנו אותן פי ארבעה. מה שידענו לעשות כמותית במלחמת לבנון השנייה ב34 יממות, אנחנו יודעים לעשות את זה היום בין 48 ל-60 שעות".

בהתייחס לשינויים האסטרטגיים באזור, טען אשל כי "יש מפגש אינטרסים יוצא דופן ואולי חריג בין מדינת ישראל למדינות האזור בהקשר של לחימה בטרור". עם זאת, ציין: "גם לאויבים שלנו יש הזדמנויות. בחסות המצב הנוכחי במזרח התיכון. יש פה תהליכים מאוד אינטנסיביים של העברת אמצעי לחימה, חלקם מתקדמים מאוד, לידיים שלא היינו רוצים שיאחזו בהם".