שר הביטחון אביגדור ליברמן בכנס הרצליה, היום
צילום: פלאש 90

"אבו מאזן רוצה בעימות ישראל-חמאס"

שר הביטחון האשים את יו"ר הרשות בניסיון הסלמה. על סוריה: "נפעל ללא קשר לאזורי חיץ"
אוריה אלקיים
22 ביוני 2017
11:54

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים הבוקר (חמישי) את יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן בניסיון מכוון להסלמה במשבר החשמל ברצועת עזה. "אבו מאזן מתנהל בסוגיית החשמל באופן חד-צדדי, ומנסה להכניע את חמאס. בלב לבו הוא רוצה לגרור אותנו לעימות מול חמאס", אמר ליברמן בכנס הרצליה. 

לדבריו, מדובר במשבר פנימי שאבו מאזן מנסה לנצל לגריפת הון פוליטי. "משבר החשמל הוא משבר פנים פלסטיני. אנחנו לא צריכים להיכנס לשם בכוח. הוא לא הולך להיפתר. אבו מאזן לא עשה קיצוץ חד פעמי, לפחות כרגע כוונתם להמשיך ולקצץ ובתוך כמה חודשים להפסיק בכלל להעביר תשלום גם עבור הדלק, גם עבור התרופות, גם עבור המשכורות ודברים נוספים. זה לא משהו טקטי חד פעמי.

"זו אסטרטגיה כפולה – לפגוע בחמאס ולגרור את חמאס לעימות מול ישראל. אחרת אין לי הסבר למה עשה דבר כזה חד צדדי בלי לדבר איתנו, בלי לתאם עם המצרים או ירדנים. המסקנה שלי היא שהוא מקווה לגרור אותנו לעימות מול רצועת עזה. איש שלום, אגב".

ליברמן התייחס גם לדיווח הבוקר בעיתון "א-שרק אל-אווסט" היוצא לאור בלונדון, ולפיו הושג הסכם בין ארצות הברית, רוסיה וירדן הקובע כי תוקם רצועת ביטחון בשטח סוריה בעומק של 30 קילומטרים מגבול ירדן. על פי ההסכם, יורחקו מאזור החיץ כוחות חיזבאללה ומיליציות הנתמכות בידי איראן, וכן תיאכף בו הפסקת אש בין כוחות המשטר הסורי לארגוני המורדים.

"אנחנו משתדלים לייצר הרתעה, אבל כשזה מגיע למצב מסוים לא נהסס לפעול. כרגע יש משא ומתן אינטנסיבי בין ארצות הברית לרוסיה על אזורי חיץ – אני מקווה שהם יגיעו להסדרים טובים, אבל זה לא מונע מאיתנו חופש פעולה וכל מה שאנחנו נמצא לנכון על מנת להבטיח אינטרסים ביטחוניים של מדינת ישראל, נעשה זאת ללא קשר לשום דבר".