פעיל חיזבאללה בגבול לבנון
צילום: דובר צה"ל

"חיזבאללה מתחפשים לפעילי סביבה"

בגבול לבנון הוקמו עמדות של ארגון "ירוקים ללא גבולות". ראש אמ"ן: זו תעשייה צבאית עם ידע איראני
ענבל תמיר
22 ביוני 2017
18:35
עודכן ב 19:00

צה"ל ומשרד החוץ חשפו היום (חמישי) מידע לגבי היערכות חיזבאללה לאורך הגבול, תחת כסות של ארגון סביבתי בשם "ירוקים ללא גבולות". בחומרים שהופצו נראים פעילי הארגון עולים בחשאי לעמדות תצפית שעליהם מתנוססים שלטים של ה"ארגון הסביבתי". העמדות משמשות כנראה לטובת איסוף מודיעין בנקודות שונות לאורך גדר המערכת.

ראש אגף המודיעין (אמ"ן) בצה"ל, האלוף הרצי הלוי, אמר הערב בכנס הרצליה כי "אנחנו רואים בצורה מאוד ברורה את חיזבאללה בונה תעשייה צבאית על אדמת לבנון עם ידע איראני, מייצר אמצעי לחימה, מעביר אותו למקומות בדרום לבנון. רואים את חיזבאללה מגיע לטווח שהוא ממש זריקת אבן מהגבול שלנו בחסות של ארגון איכות סביבה. הוא מקים מקומות שמאפשרים לו ממש להתמקם על גדר הגבול".

הלוי הוסיף כי ארגוני הטרור דאעש ואל קאעדה הולכים ונחלשים, אולם ציין כי "הטרור כאן ופורח, כאן כדי להישאר". לדבריו, "אני חושב שישנו קשר מאוד ברור בין הלחץ שמופעל על א-רקה ומוסול בשבועות האחרונים לבין גל הטרור גואה במדינות מערביות בהובלתה של המדינה האיסלאמית... יש כלים טובים יותר להתמודדות - בעיקר דרך שיתוף פעולה מודיעיני, מבצעי ובינלאומי - הדברים האלה מניבים הישגים גדולים. ועדיין, מפעם לפעם על שער ברנדנבורג יקרינו דגלים של מדינות שחוו פיגועי טרור".

בהתייחס למשבר החשמל ברצועת עזה, אמר ראש אמ"ן כי למדינת ישראל יש אינטרס שבעזה לא יהיה משבר הומניטרי. שיהיה אפשר לחיות שם. דילמת החשמל שנידונה משקפת את זה היטב: מצד אחד מסכות החמצן בבתי החולים מחוברות למערכת החשמל, אבל גם מכונות החפירה במנהרות מחוברות לאותה מערכת חשמל. צריך להעמיד את חמאס בפני בחירה, כך גם את האזרחים בעזה, והעולם גם צריך להעביר מסרים מאוד ברורים על מנת להביא לשיפור המצב ברצועה".