שוברים שתיקה
ויקיפדיה

לבקשת שקד: דובר שוברים שתיקה נחקר בחשד לתקיפה

לאחר פניית שרת המשפטים ליועמ"ש, נחקר דין יששכרוף בעקבות טענתו כי הכה פלסטיני במהלך שירותו
ענבל תמיר
23 ביוני 2017
11:18

דובר "שוברים שתיקה", דין יששכרוף, נחקר אתמול (חמישי) בחשד לתקיפה, בעקבות סרטון שבו תועד אומר באירוע של הארגון כי הכה פלסטיני במהלך שירותו הצבאי בחברון. הוא נחקר לבקשת שרת המשפטים, איילת שקד, שפנתה לפני כשבועיים ליועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט בבקשה לבחון את המקרה.

יששכרוף נחקר במשך כשעה בתחנת המשטרה בחברון. בשלב זה לא זומן לחקירה נוספת. בסוף החודש שעבר פורסם בכאן 11 כי הפרקליטות בוחנת את האפשרות לפתוח בחקירה נגדו.

הפרקליטות הדגישה כי גיבשה את החלטתה לפתוח בחקירה נגד יששכרוף בעקבות פניית הפרקליט הצבאי הראשי ופניות נוספות שהגיעו אל היועץ המשפטי לממשלה והפרקליטות. 

עורכת דינו של יששכרוף, גבי לסקי, מסרה בתגובה כי מרשה לא שתק גם בחקירה. "מדובר בקצין קרבי לשעבר שהחליט לשבור שתיקה על מנת לחשוף את חוסר המוסריות שבכיבוש וכי שליטה צבאית במיליוני בני אדם לא יכולה להיעשות מבלי להפעיל כוח ואלימות ולרמוס זכויות אדם. ההחלטה של שרת המשפטים להפעיל את המערכת הפלילית על המקרה של דין מטרידה ומעלה טענה חזקה של הגנה מן הצדק. אם שרת המשפטים מודאגת מהאלימות בשטחים, מצופה היה לשמוע את קולה גם במקרים של אלימות מתנחלים כלפי פלסטינים, כלפי חיילי צהל וכנגד פעילי ארגוני זכויות אדם".

משוברים שתיקה נמסר בתגובה: "אנחנו קוראים לאיילת שקד לא להסתפק בחקירת פעיל אחד של שוברים שתיקה, אלא לחקור גם את מאות הלוחמים והלוחמות ששברו שתיקה בפנים גלויות, כדי שנספר מה עשינו בשטחים ועל האלימות היומיומית שמופעלת כלפי פלסטינים". לטענת הארגון, שקד רוצה "לפגוע בשוברים שתיקה ובדרך להפוך את משרד המשפטים והפרקליטות לכלי רדיפה פוליטית".