קבורה צבאית
(צילום: פלאש 90)

מהפכת הקבורה בצה"ל

פקודה חדשה מאפשרת לראשונה קבורה צבאית חילונית. יוזמי השינוי עדיין לא מרוצים
רועי שרון
25 ביוני 2017
11:11
עודכן ב 11 אוקטובר 11:45

מהפכה בהליך הקבורה הצבאית: הפרקליטות הצבאית הודיעה הבוקר (ראשון) על עדכון פקודה, שלפיו החל מהיום יוכל כל חלל צה"ל להיקבר לפי בחירתו או בחירת בני משפחתו. עד כה, ניתן היה לקבור את החללים בבתי קברות צבאיים בטקס דתי בלבד. משפחות שביקשו לקבור את יקיריהן בקבורה אזרחית, חויבו לעשות זאת בבית קברות אזרחי, ללא סממני הכבוד והטקס הצבאי.

הפקודה החדשה קובעת כי בשלבי תיאום הלוויה, בני משפחות החללים רשאים לבחור האם ברצונם לוותר על הסממנים הדתיים של טקס הלוויה כגון קריאת פסוקים, מזמורי תהילים, תפילת אזכרה על ידי רב וחזן צבאי ואמירת קדיש. עם זאת, הפקודה החדשה לא מאפשרת טקס דתי שאינו אורתודוכסי בבתי העלמין הצבאיים.

השינוי מגיע בעקבות דרישת עמותת חדו״ש (העמותה לחופש דת ושוויון), שהגישה עתירה לבג"ץ בנושא. אולם, מנכ"ל העמותה, הרב עו"ד אורי רגב, עדיין לא מרוצה מהתוצאה.

״לצערנו, עצר הצבא באמצע הדרך, ללא שהוא מאפשר חלופות ראויות של טקס הלוויה חילוני או דתי לא-אורתודוכסי, ומתאר כל שינוי כחריג הדורש אישור הקצונה הבכירה או הרבנות הצבאית", אמר רגב. "לא נשלים עם המשך הפגיעה, ולפיכך אנחנו דוחים את טענת הפרקליטות הצבאית כאילו בתיקונים שהוכנסו יש 'מענה מלא' לדרישותינו, ונעמוד על המשך הדיון בעתירה".