הדס פרוש, פלאש 90
(צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

בלחץ החרדים: מתווה הכותל הוקפא

הממשלה קבעה כי הסטטוס קוו יישמר. רק ליברמן ושטייניץ התנגדו. הרפורמים עתרו לבג"ץ
אוריה אלקיים
25 ביוני 2017
15:12
עודכן ב 17 אוקטובר 11:22

בעקבות לחץ כבד מצד המפלגות החרדיות, קבעה היום (ראשון) הממשלה כי מתווה הכותל יוקפא וקידומו יהיה כרוך בהחלטה ממשלתית נפרדת. המשמעות בפועל היא שהסטטוס קוו ברחבת הכותל יישמר בלא שינוי, ולא תוקם רחבת תפילה מעורבת כמתוכנן.

המפלגות החרדיות הביעו מלכתחילה התנגדות חריפה למתווה ודרשו את ביטולו המוחלט. כדי למנוע התערבות של בג"ץ בנושא, בהיעדר החלטה ממשלתית, הוחלט להקפיא לעת עתה את המתווה. השרים יובל שטייניץ ואביגדור ליברמן היו היחידים שהצביעו נגד ההחלטה.

ראשי המפלגות החרדיות בירכו על ההחלטה וטענו כי היא "משקפת את רצון העם, המעוניין לשמור על קדושת הכותל ומעמדו". ח"כ משה גפני אמר כי "מדובר בצעד חשוב ומשמעותי. דרישתנו הייתה לעצור את המתווה ואני שמח ההחלטה". גם השר אורי אריאל מהבית היהודי בירך על המהלך: "התרעתי בעבר כי שינוי בסדרי התפילה בכותל יפגע בחברה הישראלית. אני שמח שהממשלה החזירה את המצב לקדמותו".

יו"ר הסוכנות היהודית, נתן שרנסקי, שהיה אדריכל המתווה, הביע את אכזבתו העמוקה מהביטול. לדבריו, לאחר שנים של מו"מ מאומץ - לבקשת ראש הממשלה - הוא הצליח להגיע לפתרון מיוחל המוסכם על דעת הכל. "בתור יו"ר הסוכנות היהודית ובשם כל השותפים שלנו, עלי לבטא את אכזבתי העמוקה מההחלטה. ההחלטה היום מערימה יותר ויותר קשיים על עבודתנו לקרב בין ישראל לתפוצות. הסוכנות היהודית נשארת מחויבת למרות הכל למשימתה זו ולעקרון של כותל אחד לעם אחד".

גם בתנועה הרפורמית תקפו את הקפאת המתווה. מנכ"ל התנועה, גלעד קריב, כינה את ההחלטה "מהלך מביש, עגום ואנטי-ציוני של כניעה ללחצים" והודיע כי הוגשה עתירה לבג"ץ בנושא. גם ח"כ תמר זנדברג ממרצ גינתה את ההחלטה ומסרה: "ממשלת נתניהו הפחדנית ממשיכה לתת לחבורת אנשי דת קיצוניים לקבוע את סדר היום בישראל. ראש הממשלה דורך על כל מי שלא ימני, דתי ואורתודוכסי".

מתווה הכותל אמור היה לכלול שיפוץ של רחבת התפילה במתחם, באופן שיקדם תפילה שוויונית עבור  רפורמים, קונסרבטיביים ונשות הכותל. מאז קבלת המתווה, הודיעו המפלגות החרדיות כי הן תפעלנה כדי לבטלו.