ח"כ יאיר לפיד
צילום: פלאש 90

לפיד על נתניהו: "ראש ממשלת הבובות של העסקנים החרדים"

יו"ר יש עתיד תקף את ההחלטה להקפיא את מתווה הכותל ולקדם את חוק הגיור
אוריה אלקיים וזאב קם
26 ביוני 2017
11:59
עודכן ב 17 אוקטובר 11:40

ביטול מתווה הכותל ממשיך לעורר היום (שני) סערה במערכת הפוליטית. ח"כ יאיר לפיד (יש עתיד) תקף את ההחלטה וכינה את ראש הממשלה בנימין נתניהו "ראש ממשלת הבובות של העסקנים החרדים". לדבריו, "רוב מכריע של יהדות העולם קיבלו אתמול איסור כניסה למקום הקדוש ביותר ליהודים. אנחנו מגרשים יהודים מהכותל. מה קרה לאחדות עם ישראל? מה קרה ל"יהודי לא מגרש יהודי".

שר הביטחון אביגדור ליברמן האשים את המפלגות החרדיות בכפייה דתית. "מדובר לא בסוגיה דתית אלא בכפייה דתית. ומדובר בניסיון להפוך את ישראל ממדינה ציונית למדינת הלכה. זה לא מקובל עלינו. אני מציע לחשוב על זה מחדש וקורא לחברי בימין השפוי לחבור אלינו, בטח לגבי חוק הגיור".

מנגד, בסיעות החרדיות תקפו היום את הרפורמים: שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) אמר כי "אני לא נגד שום יהודי אלא נגד קבוצה מסויימת שמנסה בכל מחיר להפריד - ארגונים רפורמים שמנסים להרוס את המאחד. מדינת ישראל בנויה על יהדות מסורתית אחת. הנסיון להפוך את הכותל לכמה זירות זה הרס עם ישראל". 

דרעי האשים כי מדובר בניסיון להפיל את ממשלת הימין: "אם היינו עושים זאת במסגרת ממשלת שמאל היינו מקבלים תשבחות רבות על כך שאנו ששומרים על המסורת וקדושת הכותל. רוצים דרכנו לפרק את הממשלה ולהפיל את נתניהו".

"הכל נובע מהפניות של הרפורמים לבית המשפט. ובית המשפט נמצא באותן עמדות כמו הרפורמים. למרות שלרפורמים אין פה בארץ אפילו קול אחד שתומך בהם", אמר ח"כ משה גפני (יהדות התורה). "לא היינו עושים את זה אילולא הפניות שלהם לבג"ץ. הם הפרו באמצעות העתירות את הסטטוס קוו לרעתנו. זה לא יקרה עוד. לא נאפשר את זה יותר. אם הרפורמים רוצים, שיבואו לכאן. למרות שאני מעדיף שהם יישארו שם. הם יושבים בארה"ב ובאירופה ואומרים לנו מה לעשות באמצעות בג"ץ".

הרפורמים והסוכנות מבטלים אירועים עם נתניהו

על רקע ביטול מתווה הכותל ואישור חוק הגיור בוועדת השרים לחקיקה השבוע, ביטלה היום התנועה הרפורמית פגישה מתוכננת בין ראשי התנועה בארץ ובעולם לבין ראש הממשלה, בנימין נתניהו, שהייתה אמורה להתקיים ביום חמישי.

"לא נוכל להמשיך בשגרת הפגישות כאילו כלום לא קרה", הסביר הרב ריק ג'ייקובס, נשיא התנועה הרפורמית בצפון אמריקה. "ביטול מתווה הכותל והעברת חוק הגיור הם שיאו של משבר חריף בין ממשלת ישראל ויהדות התפוצות. אנחנו מרגישים שעכשיו אין על מה לדבר עם ראש הממשלה".

מוקדם יותר היום הודיע גם חבר הנאמנים של הסוכנות היהודית, כי החליט לבטל אירוע עם נתניהו, שתוכנן להיום בערב. בסוכנות מתנגדים לצעדים האחרונים של הממשלה בנושאי דת ומדינה, והיו"ר נתן שרנסקי אף מסר כי הוא "מאוכזב עמוקות" מההחלטות האחרונות.

ובתוך כך, שלח הבוקר חבר הכנסת, אלעזר שטרן ("יש עתיד"), מכתב ליועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, ובו דרש לבדוק את הליך ביטול מתווה הכותל בממשלה. במכתב טען שטרן: "החלטה כזו המתקבלת במחטף ובהיחבא, הרחק מעיני הציבור ומבלי יכולת לשרים להתכונן כראוי לדיון, מטילה עליה צל כבד".

מתווה הכותל, שבוטל, אמור היה לאפשר יחס שוויוני יותר לזרם הרפורמי, לזרם הקונסרבטיבי ולנשות הכותל - ולאפשר הקמת מתחם לתפילה משותפת של נשים וגברים בכותל המערבי. חוק הגיור, המחזק את השליטה של הרבנות הראשית בגיורים בישראל, אושר אתמול בוועדת השרים. החוק עוקף את החלטת בג"ץ, שקבעה כי על המדינה להכיר בגיורים פרטיים בזרם האורתודוקסי.