עיריית בני בנק
(צילום: CC BY 3.0, Aviad2001)

עיריית בני ברק חילקה נדל"ן לעמותות בשליטת מקורבים

עמותות של מקרובים לסגן ראש העיר אליהו דדון קיבלו מבנים ומגרשים בעלות של מיליוני שקלים ללא תמורה. כעת, הוגשה לביהמ"ש עתירה לביטול ההקצאות
גור מגידו
27 ביוני 2017
19:00

עיריית בני ברק החליטה להקצות מבנים ומגרשים בהיקף של אלפי מ"ר ללא תמורה לעמותות הקשורות לסגן ראש העיר, אליהו דדון (ש"ס) ולבני משפחתו וכן לעמותה הקשורה למקורב לראש העיר חנוך זייברט. כך עולה משורה של מסמכים שצורפו לעתירה כנגד ההקצאות, שהוגשה לבית המשפט המחוזי בתל אביב בשבוע שעבר. את שווי ההקצאות, אם יצא המהלך לפועל, ניתן להעריך בזהירות במיליוני שקלים וייתכן שאף יותר מכך.

סגן ראש העיר דדון, שמספר עמותות הקשורות אליו, לגיסו ח"כ יגאל גואטה מש"ס, ולחתניו זכו להקצאות נדיבות, השתתף בישיבת מועצת העיר, שבה הוחלט על הקצאת המבנים ללא תמורה לאותן עמותות. על פי תיעוד וידאו של הישיבה, הוא אף הצביע בעד אישור ההקצאות, לכאורה, בניגוד עניינים.

באותו סרטון נראה ראש העיר חנוך זייברט מנסה להוריד את ידו של דדון שעה שהוא מרים אותה כדי לתמוך בהצעה. בניגוד לעולה מאותו תיעוד וידאו, בפרוטוקול הישיבה מה-22 למרץ האחרון נכתב כי דדון יצא מחדר מליאת המועצה בשעת ההצבעה, אך לא צוין למה יצא. 

אלי דדון. השתתף בישיבה שבה הוחלט על הקצאת המבנים ללא תמורה לעמותות (צילום: בחדרי חרדים)אליהו דדון. השתתף בישיבה שבה הוחלט על הקצאת מבנים ללא תמורה לעמותות (צילום: בחדרי חרדים)

העמותות הוקמו על ידי אותו עו"ד

רוב העמותות שזכו להקצאות, הוקמו באותו היום - ה-10 ליוני 2015; ועמותה אחת הוקמה ב-17 ליולי 2015. העמותות הוקמו לאחר פרסום ההודעה של העירייה על הכוונה לחלק הקצאות קרקע ומבנים למטרות ציבור. כל העמותות הוקמו על ידי אותו עו"ד – גרשון חנוך וידרבוים. בחלק ניכר מאותן עמותות נרשמו בין מייסדי העמותה קרוב משפחה כלשהו של סגן ראש העיר. במקרה אחר, הוקצה מבנה לעמותה (ותיקה יותר) שדדון עצמו הוא מייסדה. העובדה שהעמותות נרשמו ב"מקבץ" אחד על ידי אותו עורך דין, העלתה שאלות אצל אנשי רשם העמותות שביקשו הבהרות על הקשרים בין חלק מהעמותות וכן לגבי מטרותיהן.

כך לדוגמה, עמותת "זיו יעקב ורחל", שאחד ממייסדיה הוא מיכאל כהן שנשוי לאחייניתו של סגן ראש העיר, נתבקשה להבהיר את קשריה לעמותת "שיח ודעת" שנרשמה באותו היום ועל ידי אותו עורך דין. בנוסף נשאלו מנהליה של העמותה החדשה, האם אכן יש לבית הכנסת שהעמותה מבקשת להקים (לפי הצהרות שמסרה) קהל מתפללים כלשהו. בתשובה מסרו אנשי העמותה לרשם החברות כי "עדיין אין לנו בית הכנסת, שבו נוכל לקיים מניין קבוע, ועל כן אנו מגישים בקשה להקצאה מהעירייה". נראה שאנשי רשם העמותות, לא שאלו לחינם - עמותת "שיח ודעת" זכתה בסופו של דבר לקבל מבנה בגודל 500 מ"ר לטובת ישיבה. זאת למרות שהיא הוקמה זה עתה, ואין לה שום רקורד בהפעלת ישיבה.

מיכאל כהן היה ממייסדי עמותה נוספת, בשם "חסדי ציון ובנימין". גם שם הוא מכהן כחבר הנהלה. העמותה קיבלה חלק במבנה בן 420 מ"ר ברחוב שלמה בן-יוסיף בבני ברק. שתי עמותות נוספות שקשורת לדדון קיבלו חלק מהמבנה. כך, עמותת "תורת המשכן" שאחד ממייסדיה וחברי ההנהלה שלה הוא יהודה דדון, אחיינו של דדון. העמותה השלישית שקיבלה חלק מהמבנה ברחוב שלמה בן-יוסיף היא "תפארת ישי", שאחד מחברי ועד העמותה הוא גיסו של דדון, ישי ישראל.

שם נוסף שעולה מן הסיפור הוא של חבר הכנסת יגאל גואטה מש"ס, אף הוא גיסו של דדון וחבר מועצת העיר בני ברק לשעבר. גואטה ייסד את עמותת "ישמח ישראל", שזכתה להקצאה של קרקע בגודל 650 מ"ר ברחוב משולם ראט בשכונת פרדס כ"ץ. מדובר בעמותה שלא מחזיקה באישור ניהול תקין, ולפיכך הקצאת קרקע לעמותה מנוגד, לכאורה, לחוק. ח"כ גואטה מסר ל"כאן באמת" כי מדובר בעמותה שהקים לפני שנים רבות לצורך הקמת בית כנסת למען צעירים בשכונת פרדס כ"ץ ולשם כך ביקשה העמותה לקבל הקצאה, כדי לבנות לה משכן קבע. "לא נתנו לי פה מכולת", הוסיף גואטה. לדבריו, הוא עדיין משמש כיו"ר העמותה, והוא לא רואה בכך סתירה לתפקידו כחבר כנסת.

עמותה אחרת שזכתה להקצאה היא עמותת "שבות יעקב וגבריאל" שהוחלט להקצות לה מבנה ברחוב זבולון המר בעיר. מקים העמותה הוא סגן ראש העיר דדון עצמו. דדון התפטר מתפקידו כיו"ר העמותה בשנת 2016, לאחר שהחל תהליך חלוקת ההקצאות במנגנוני העירייה אך לפני שנדרשה מועצת העיר להצביע על אישור החלוקה כפי שהוחלט.

שתי עמותת נוספות שנהנו מהקצאות הן עמותת "תורת ניסים ורחל" והעמותה "בית יוסף וחנה". אחד ממייסדי עמותת "תורת ניסים ורחל", שקיבלה מבנה בגודל 350 מ"ר ברחוב שלושת השעות בעיר, הוא אורן לוזון, שנשוי לאחותו של דדון. לוזון מכהן גם כחבר הנהלה בעמותה.

אבישי ת'ורג'מן, שנשוי לאחייניתו של דדון, היה בין מייסדי העמותה "בית יוסף וחנה" והוא חבר הנהלה בה. העמותה קיבלה חלק במבנה ברחוב זבולון המר בעיר. גודלו של המבנה לא פורסם במסמכי ההחלטה.

טענות כי התרחשה "חגיגת שחיתות"

את העתירה כנגד ההחלטה על ההקצאות הגישה עמותת "מוסדות אור דוד", שמפעיל הרב דניאל זר. מדובר בעמותה שמפעילה מוסדות חינוך בבני ברק, ושלטענתה נפגעה כתוצאה מההחלטה על ההקצאות משום שהמתקנים שמשמשים אותה יילקחו ממנה ויועברו לידי עמותות אחרות. "מוסדות אור דוד" טענה באמצעות עורכי הדין דוד דרור ויובל גרינשטיין כי ההקצאות שעליהן הוחלט מעלות "חשש ממשי לניגוד עניינים ולחגיגת שחיתות" והיא מבקשת מבית המשפט לעכב את ההחלטה ובהמשך לבטלה.

בעתירה הועלו טענות גם על קשרים בין מקורבים לראש העיר עצמו לבין עמותות שזכו להקצאות. כך, למשל, עמותת "בצוותא – חונכים דרך להצלחה" זכתה בהקצאה נדיבה – מבנה בן 800 מטרים ברחוב אבוחצירא בעיר. אחד מחברי העמותה עד ל-2013, הוא יוסף גרליץ שהיום משמש כעוזרו של ראש העיר חנוך זייברט. זייברט תמך בהחלטה על חלוקת ההקצאות. 

עוד נטען כי גזבר העירייה אריק אדלר היה חבר בוועדה שהחליטה על ההקצאות (בטרם הובאו לאישור מועצת העיר) ותמך בהקצאת 800 מ"ר למשרדים עבור עמותת "יד לאחים", שהמנכ"ל שלה הוא גיסו, הרב יוסף גנץ.

חנוך זייברט. ראש העיר של בני ברק (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)חנוך זייברט. ראש העיר של בני ברק (צילום: יונתן זינדל, פלאש 90)

מדובר עיריית בני ברק נמסר כי "כפי שנמסר לי מהמחלקה המשפטית של העירייה, בימים הקרובים תוגש תשובה מפורטת לביהמ"ש על הטענות בנושאים אלו, ומשום כך, אינני יכול לפרט, בשלב זה, את התשובות שתוגשנה. בד בבד, עו"ד יהודה ליבוביץ, היועה"מ של העירייה הבהיר, כי בתשובות אלו יוברר כי כל הטענות משוללות כל בסיס, וחבל שהאנשים שהתלוננו, מתוך אינטרס, לא בחלו במסירת מידע שאין לו כל יסוד".