ניסוי במערכת ההגנה האווירית "חץ 3"
משרד הביטחון

פרס ביטחון ישראל הוענק למפתחי "חץ 3"

הפרס הוענק למפתחי מערכת ההגנה האווירית. פרס נוסף וצל"ש הוענקו לצוותים במשרד רה"מ, הביטחון ואגף המודיעין
ענבל תמיר
26 ביוני 2017
20:03

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל גדי איזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון, אלוף במילואים אודי אדם, העניקו הערב (שני) את פרס ביטחון ישראל לשנת תשע"ז למפתחי מערכת ההגנה האווירית "חץ 3". פרס נוסף וציון לשבח הוענקו לצוותים של משרד ראש הממשלה, משרד הביטחון ואגף המודיעין בצה"ל.

מערכת "חץ 3" פותחה על ידי מנהלת "חומה" במינהל למחקר, פיתוח אמצעי לחימה ותשתית טכנולוגית (מפא"ת) יחד עם הסוכנות האמריקנית להגנה מפני טילים (MDA). מערכת "חץ 3" משמשת שכבת יירוט עליונה במערך ההגנה האווירית של ישראל, ומיועדת ליירט טיל קרקע-קרקע ארוכי טווח.

הפרס הנוסף הוענק לפרויקט שפותח ויושם על ידי משרד ראש הממשלה ואגף המודיעין בצה''ל. מנימוקי הבחירה עולה כי "הפרויקט התאפשר בזכות תעוזה מבצעית יוצאת דופן, ששולבה עם חדשנות טכנולוגית מרשימה ביותר. המערכת מתמודדת בהצלחה עם מגוון גדול של איומים עליה ותרומתה לביטחון ישראל היא ייחודית".

הצל"ש הוענק לפרויקט שנהגה ופותח על ידי משרד ראש הממשלה, צה"ל ומשרד הביטחון ומומש על ידי גורם אזרחי. "לפרויקט יש תרומה מבצעית שאין בה די להצדיק הענקת פרס ביטחון ישראל, אך הופגנה בו חשיבה מקורית בלתי שגרתית ויוצאת דופן, מהסוג שפרס ביטחון ישראל רוצה לעודד ולטפח".
הפרס, שמוענק זו השנה ה-60 ברציפות, הוא היוקרתי ביותר במערכת הביטחון. הוא ניתן בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים ל"פרויקטים ופעילויות שתרמו לביטחון המדינה ולשמירה על עוצמתה ויתרונה האיכותי בשדה הקרב – הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המבצעי".

עד השנה זכו בפרס 178 פרויקטים, כולל שני הפרויקטים של השנה. אלף איש זכו בפרס, מהם 14 על מפעל חיים, ומתוכם 52 שזכו בפרס היוקרתי פעמיים. שבעה אנשים אף זכו יותר מפעמיים. בין הפרויקטים הזוכים עד כה: העוזי, הגליל, מטוס הכפיר, טנק מרכבה סימן 3, מערכת "כיפת ברזל", מערכת "מעיל רוח" להגנה על טנקים ונגמ"שים ועוד.