ראש השב"כ, נדב ארגמן
(צילום: פלאש 90)

ראש השב"כ: "בזכות הסייבר סוכלו אלפי פיגועים"

נדב ארגמן שיבח את הטכנולוגיה הישראלית בכנס הסייבר וטען: "התוקפים שלנו חווים קשיים"
ענבל תמיר
27 ביוני 2017
10:32
עודכן ב 10:58

ראש השב"כ, נדב ארגמן, אמר היום (שלישי) בכנס הסייבר הבינלאומי שנערך באוניברסיטת תל-אביב כי השב"כ סיכל אלפי ניסיונות פיגועים הודות ליכולות טכנולוגיית סייבר מתקדמות. "באמצעות מודיעין איכותי שהתקבל במערך הסייבר שלנו כבר סוכלו פיגועים רבים. מאז תחילת 2016 ועד היום הצלחנו לאתר מבעוד מועד למעלה מ-2000 מפגעים בודדים פוטנציאליים. השיפורים הטכנולוגים פורצי הדרך יחד עם היכרות שטח ועבודה מבצעית תרמו רבות להורדת רף הטרור ולהתמודדות מוצלחת של מדינת ישראל מול איום פיגועי הבודדים".

ארגמן דיבר בכנס על האיום המשמעותי שמציב הסייבר לישראל ואמר כי בתקופה האחרונה היו מספר מקרים שהמחישו את פוטנציאל האיום הטקטי והאסטרטגי שנובע מהתחום. בין השאר ציין פגיעה בתשתיות קריטיות, שימוש בסייבר כתשתית לאירועי סחיטה ומיקוח, השתלטות על מחשבים של כלי רכב, הגעה למידע חיוני שכלל מידע בטחוני רגיש, שימוש ברשת ככלי תודעה והסתה שמחובר באופן ישיר לטרור היחידים.

בנאומו רמז ראש השב"כ כי ישראל אינה מסתפקת באמצעים הגנתיים בלבד בתחום הסייבר, אלא יוזמת תקיפות. ״אנחנו לומדים את דפוסי הפעולה של היריב ולומדים להכות בו במגוון דרכים ושיטות. האקרים ברחבי העולם המאיימים לפגוע בישראל חוויים מעת לעת תקלות בלתי צפויות".

לדבריו, צירוף המונחים "גבולות" ו"סייבר" יוצרים פרדוקס, שכן הסייבר הוא מרחב חסר גבולות. "ככל שעובר הזמן מרחב הסייבר גדל ומתפשט. גם הגבולות בין המרחב הקיברנטי למרחב הפיזי הטשטשו לחלוטין".