(צילום: shutterstock)
(צילום: אי-פי)

מתקפת סייבר עולמית: מחשבי ממשלת אוקראינה הופלו

גם חברות ברוסיה, בריטניה והודו ניזוקו. אוקראינה: "מתקפה חסרת תקדים"
עמיחי שטיין
27 ביוני 2017
16:42

רשויות, חברות ומוסדות במדינות ברחבי העולם דיווחו היום (שלישי) כי מחשביהם ניזוקו כתוצאה ממתקפת סייבר נרחבת, אותה כינה ראש ממשלת אוקראינה וולודימיר גרויסמן "מתקפה חסרת תקדים". מרב הנזק כתוצאה מהמתקפה נרשם בקייב, שם נפלו מחשבי הממשלה המקומית. על פי דיווח שפורסם בשווייץ, המתקפה פגעה בגופים שונים גם ברוסיה, בריטניה והודו.

הפגיעה החמורה ביותר דווחה באוקראינה. מלבד מחשבי הממשלה שנפלו, גם נמל התעופה המרכזי בוריספיל הסמוך לקייב אישר כי מערכות המחשוב שלו נפגעו. ככל הידוע, מתקפת הסייבר הגיעה גם לספקית החשמל הראשית של אוקראינה ולבנקים, חברות וערוץ טלוויזיה. ראש ממשלת אוקראינה התייחס למתקפה וכינה אותה "חסרת תקדים בהיקפה". בקייב האשימו את רוסיה במעורבות במתקפה.

סגן ראש הממשלה האוקראיני, פבלו רוזנקו, דיווח בטוויטר על המתרחש. רוזנקו פרסם תמונת מסך של אחד המחשבים המחוברים לרשת הממשלתית, ובו מתנוססת הודעת שגיאה. "זו התמונה שמוצגת בכל מחשבי הממשלה", הוא כתב. 

גם רוסיה עצמה נמצאת ברשימת הנפגעות מהמתקפה. ענקית הפלדה והמתכות הרוסית "אווראז" דיווחה כי מתקפת הסייבר שיבשה את שרתיה, כמו גם חברות מקומיות נוספות.

בשל הפגיעה בנמל התעופה בוריספיל בקייב, קיים חשש לביטולים ולעיכובי טיסות של חברת התעופה האוקראינית הלאומית לכל רחבי העולם. כך גם לגבי שש טיסות שאמורות היו להמריא לישראל במהלך היממה הקרובה. בתחילת השבוע פרסם המגזין Wired כתבה נרחבת על כך שרוסיה הפכה את אוקראינה לשדה ניסויים בכל הנוגע ליכולות הסייבר, ובין היתר ביצעה שתי התקפות שהפילו את רשת החשמל במדינה.