ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, בדיון במשפטו
(צילום: פלאש 90)

ועדת השחרורים: עונש המאסר של אולמרט יקוצר בשליש

ראש הממשלה לשעבר, שנידון ל-27 חודשי מאסר, ישתחרר ביום ראשון לאחר כשנה וארבעה חודשים. הפרקליטות עשויה לערער
תמר אלמוג, רועי ינובסקי
28 ביוני 2017
21:01
עודכן ב 11 אוקטובר 09:50

ועדת השחרורים החליטה הבוקר (חמישי) על קיצור עונשו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט בתום שני שליש מתקופת מאסרו. אולמרט, שנושא בימים אלו בכלא מעשיהו בעונש של 27 חודשי מאסר, ישוחרר ביום ראשון. עם זאת, הפרקליטות צפויה לבקש צו עיכוב ביצוע כדי לערער על ההחלטה.

החלטתה של ועדת השחרורים סותרת את עמדת הפרקליטות, שהתנגדה לשחרורו המוקדם של אולמרט. לצד זאת, על הפרק עדיין עומדת בקשת החנינה של ראש הממשלה לשעבר מהנשיא ראובן ריבלין, במטרה לשחררו ממגבלות אסיר ברישיון עד סיום ריצוי עונשו המקורי בעוד כתשעה חודשים.

הוועדה מתחה בהחלטתה ביקורת על שירות בתי הסוהר (שב"ס) בכל הנוגע לפרשת המסמכים המסווגים שהוצאו מהכלא. היא קבעה כי אולמרט הוציא והכניס מהכלא מסמכים לצנזורה במשך חודשים, תחת פיקוחם של הסוהרים, אולם הוא לא קיבל כל הוראה מפורשת בנוגע לשמירה על החומר המסווג בין כותלי הכלא. "אם היה מחדל באכיפת ההוראה, אין לגלגלה לפתחו של האסיר בלבד", נכתב בהחלטה.

בתוך כך קיבל בית המשפט השלום בפתח תקווה את בקשת המשטרה להשאיר בידה חומרים שהחוחרמו מ"ידיעות ספרים". השופט עודד מורנו ציין בנימוקיו כי התברר שהחומר המסווג פרוס על פני חלקים נרחבים בספר, ולא רק בשני פרקים שנפסלו על ידי הצנזורה. הוא נתן למשטרה ארכה של 12 יום עד להחזרת החומרים.

ל"כאן" נודע כי במשרד המשפטים ישנם חילוקי דעות באשר לשאלת פרשת המסמכים המסווגים של אולמרט. בעוד בכירים במשרד נוטים לסגור את התיק, ישנן דעות הגורסות כי דווקא יש לפתוח בחקירה פלילית. הבוקר טען העיתונאי מוטי גילת בראיון לכאן רשת ב' כי היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט החליט שלא לפתוח בחקירה, זאת משום שהוא "מרחם על אולמרט".

אולמרט החל לשאת בעונשו בפברואר 2016. הוא נידון ל-19 חודשי מאסר בגין קבלת שוחד ושיבוש הליכי המשפט בתיק הולילנד, ושמונה חודשים נוספים בגין עבירות מרמה והפרת אמונים ובקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות בפרשת מעטפות הכסף, המכונה תיק טלנסקי.

שלשום שוחרר אולמרט מבית החולים שיבא בתל השומר לאחר שהיה מאושפז בו במשך כשבוע בעקבות לחצים בחזה. "אולמרט הופנה לשיבא על ידי רופאי בית הכלא, בעקבות תלונות על כאבים בחזה ובשל ממצאים בבדיקות שחייבו המשך בירור רפואי. היום הוא שוחרר, עם הנחיות להמשך טיפול", נמסר מבית החולים.

ביום ראשון שעבר דנה ועדת השחרורים בעניינו של אולמרט והודיעה שתמסור את החלטתה ב-29 ביוני. לפני כשבוע סירבה הוועדה לבקשת הפרקליטות לדחות את הדיון בשאלת שחרור אולמרט, זאת לאחר שפרקליט המדינה, שי ניצן, הורה לפתוח בבדיקה נגד אולמרט, בחשד לביצוע עבירה פלילית הקשורה למידע מסווג שייתכן ונוצל בעת תהליך כתיבת ספרו הביוגרפי.