שר האוצר, משה כחלון, ושר הבריאות, יעקב ליצמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המשבר בהדסה: כחלון מצטרף להליך הגישור

שר האוצר נענה לבקשות הורי הילדים, שמקווים שיפריך את טענת ליצמן כי מעבר לשערי צדק בלתי אפשרי כלכלית
יערה שפירא
29 ביוני 2017
13:38
עודכן ב 18 אוקטובר 11:46

שר האוצר משה כחלון נתן היום (חמישי) את הסכמתו להצטרף כצד לגישור במשבר המחלקה ההמטו-אונקולוגית בהדסה עין כרם בירושלים, לבקשת הורי הילדים החולים. תקוותם היא שיפריך את טענת שר הבריאות יעקב ליצמן כי מעבר לשערי צדק בלתי אפשרי כלכלית.

מוקדם יותר, אמר מנכ"ל משרד הבריאות משה בר סימן טוב כי המשרד יתנגד למתווה הפיצול של רופאי המחלקה המתפטרים בין הדסה לשערי צדק. ״זה סוג של משפט שלמה", אמר, "פיצול של הרופאים והעבודה שלהם יביא לשתי מחלקות חלשות ועמדתנו המקצועית היא שזה לא נכון״. עוד התייחס המנכ״ל לפרסום ביומן הבוקר בכאן ב על אודות המסמך שהגיש משרד הבריאות למגשר, השופט בדימוס אליקים רובינשטיין, המפרט מדוע אין צורך בשתי מחלקות לטיפול המטו-אונקולוגי לילדים בירושלים: ״הראינו מספרית שאין בירושלים עומס עבודה גדול יותר מאשר במקומות אחרים ולא צריך שתי מחלקות. לא נסכים לכך״.

עמדת משרד הבריאות היא זו שמנעה את פתרון המשבר שהסתמן אמש: פיצול הרופאים המתפטרים לשני בתי החולים בירושלים, כך שחלקם יחזרו מיידית להדסה וחלקם יעברו לשערי צדק. למרות תקוותיו של המגשר להגיע לפתרון במהלך הלילה, התפזרו הצדדים ללא הסכמות. עם זאת, הורי הילדים החולים הודיעו בלילה כי הם משעים את שביתת הרעב שפתחו, כצעד בונה אמון.

פרופ' יורם וייס, המנהל הרפואי בית החולים הדסה עין כרם, אמר הבוקר בשיחה עם דב גילהר ברשת ב' כי ״הפתרון הנכון הוא בתוך הדסה. יש אפשרות לייצר אוטונומיה ניהולית למחלקה עם הרופאים שיחזרו, ואפשר למצוא מתווה כזה״.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי אחד ממתווי הפשרה שנידונו בהליך הגישור הוא חזרה של הרופאים המתפטרים למחלקה בהדסה בניהולו של פרופ' מיקי וינטראוב, בתנאי שיהיה אחראי חיצוני לניהול המחלקה שאיננו מנכ״ל הדסה רוטשטיין.