מוחמד דחלאן
צילום: מיכל פטאל, פלאש 90

‪חמאס: דחלאן מעורב במגעים מול מצרים

גורם בחמאס אומר שמוקדם להעריך את השינוי ביחסי חמאס-מצרים, למרות הדיווחים על שיפור
גל ברגר ושמעון מיג'אן
02 ביולי 2017
14:34
עודכן ב 15 אוקטובר 08:26

פגישות משלחת חמאס במצרים: גורם בחמאס אמר ל"כאן ועכשיו" כי יריבו של אבו מאזן, מוחמד דחלאן, ממלא תפקיד מאחורי הקלעים בשיפור הקשרים בין מצרים לחמאס. כמו כן, ציין הגורם כי מוקדם להעריך את השינוי ביחסי מצרים-חמאס וקהיר לא התחייבה בפני משלחת חמאס לפתוח את מסוף רפיח באופן קבוע. לדבריו, הנושא עדיין נמצא בדיונים ותלוי בהתקדמות הדיאלוג בין הצדדים.


היום (ראשון) יצאה מעזה למצרים משלחת מומחים מממשל חמאס ברצועה לרבות ממשרד האוצר, הבריאות והפנים בעזה, כדי לדון עם בכירים בקהיר בין השאר בסוגיית מסוף רפיח, משבר החשמל והסולר המצרי. דובר חמאס בעזה מסר אתמול כי יחסי מצרים-חמאס קיבלו תפנית איכותית כלשונו.


מקורות פלסטינים אמרו לעיתון "אל-חיאת" כי בכוונת מצרים לפתוח את מסוף רפיח בין עזה לסיני למשך שתים-עשרה שעות ביממה, לכל המאוחר כשבוע לפני חג הקורבן שיחול בספטמבר. המקורות אמרו עוד כי בפגישות שהיו בחודש שעבר בין משלחת חמאס לבכירי המודיעין המצרי בקהיר הושגה פריצת דרך, הגם שלא כל הפערים צומצמו. עוד ציינו כי דחלאן ומצרים זרקו חבל הצלה לחמאס בעזה.


מנגד, בכיר בפת"ח אמר לאתר החדשות הפלסטיני "דוניא אל-ווטן" כי ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן צפוי לבקש מנשיא מצרים א-סיסי הבהרות על ההבנות שהושגו לאחרונה בקהיר בין דחלאן לבכירי חמאס, ואף להפסיק את תמיכתו בדחלאן, יריבו הפוליטי. על פי הדיווח, אבו מאזן הביע את זעמו על הסיוע שניתן לדחלאן מצד חלק ממדינות ערב, במהלך ישיבת הנהגת הפת"ח ברמאללה.


נמסר כי הוא יבקש מסיסי לחדול מההקלות שהוא עושה כעת לחמאס בעזה כדי שלא להעניק לארגון תחושת ניצחון.