שר הביטחון אביגדור ליברמן
צילום: יונתן סינדל, פלאש 90

ליברמן: "נגיב לזליגות חזק יותר"

שר הביטחון התייחס לזליגת הירי מסוריה והוסיף: "נתנגד לנוכחות איראנית בסוריה"
רועי שרון
02 ביולי 2017
16:01
עודכן ב 10 אוקטובר 11:46

שר הביטחון, אביגדור ליברמן, התייחס היום (ראשון) לזליגת הירי מסוריה בתקופה האחרונה, והבהיר כי ישראל תמשיך להגיב. "הזליגות מסוריה לא מכוונות אלינו, אבל אנחנו לא מוכנים לקבל את זה, ונגיב על כל זליגה באופן יותר חזק", אמר ליברמן בשיחה עם כתבים צבאיים.

הוא התייחס גם לאפשרות של הסדר בסוריה, והבהיר: "כל הסדרה בסוריה, שתכלול את המשך שלטון אסד או תכלול את האיראנים או חיזבאללה, לא מקובלת עלינו. נפעל בהתאם לאינטרסים הביטחוניים שלנו. אני לא מציע לבחון את הסבלנות שלנו ולא את הכשירות המבצעית שלנו. אסד רצח 600 אלף איש ועשה שימוש בנשק כימי".

על פי דיווחים שונים, ישראל העבירה לאחרונה מסר לאיראן באמצעות כמה מדינות אירופה, שלפיו לא תקבל מפעלים לייצור נשק בלבנון עבור חיזבאללה. "גם בלבנון וגם בסוריה מודעים לעומק הידע המודיעיני שלנו", הדגיש היום ליברמן. "אני מקווה שלא תהיה מיסקלקולציה. אנחנו ערים ומודעים, ועושים מה שצריך לעשות. פתחנו פער על החיזבאללה מאז 2006 והם לא סגרו אותו".

שר הביטחון ציין בשיחתו עם הכתבים הצבאיים גם את השקט היחסי השורר מול רצועת עזה, ואמר כי לישראל אין שום עניין ליזום מהלך צבאי – לא בדרום ולא בצפון. "בדרום יש שקט והצטרפות ליישובים", ציין ליברמן.

מעבר לסוגיות הביטחוניות שעל הפרק, דיבר שר הביטחון גם על התכנית להרחבת קלקיליה, שעלתה לאחרונה לכותרות. "יש 230 אלף פלסטינים בשטחי C, השטח שעליו מדובר הוא בעלות פלסטינית פרטית", הסביר ליברמן. "אני אחראי לתכנית הזאת, לא האלוף פולי מרדכי. אני לא יודע מאיפה הנתונים של הבית היהודי. אני מסתמך על השב"כ ומתאם פעולות הממשלה בשטחים. המחלוקת פה היא בין ימין שפוי ופרגמטי לימין משיחי וסהרורי".

בסיום התייחס ליברמן גם לשחרורו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, שיצא הבוקר מהכלא לאחר שריצה 16 חודשי מאסר. "זה מוגזם וקטנוני מה שנעשה לאולמרט", אמר שר הביטחון על הבדיקה בנושא המסמכים המסווגים ששימשו את אולמרט לכתיבת ספרו. "אני לא זוכר שום תקדים שהמשטרה פשטה על בית הוצאה לאור. זה לקוח מתקופה אחרת וממדינה אחרת. זו פרשייה שכדאי כמה שיותר מהר למחוק אותה מהזיכרון הלאומי. הצנזורית הצבאית הראשית טיפלה כמו שצריך בספר של אולמרט, כמו שטיפלה בהרבה ספרים אחרים".