צילום: פלאש 90
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

רק 27% מהרשויות המקומיות מוכנות לרעידת אדמה

נתונים שהוצגו בוועדת הפנים של הכנסת העלו תמונת מצב מדאיגה. אמסלם: יש פה 7,000 מנהלים ובינתיים בניינים קורסים
גיא מולדבסקי
03 ביולי 2017
15:00
עודכן ב 11 אוקטובר 08:33

דוח של מרכז המחקר של הכנסת, שהוצג היום (שני) בפני ועדת הפנים, העלה כי רובן המוחלט של הרשויות המקומיות אינן כשירות להתמודד עם רעידת אדמה. על פי הנתונים, בשנת 2015 רק 27% מהרשויות המקומיות נמצאו מוכנות להתמודד עם מצב חירום. בנוסף, 99% ממבני הציבור שזקוקים לחיזוק טרם עברו אותו.

שר הפנים, אריה דרעי, נכח בדיון ואמר כי המדינה לא עושה מספיק כדי להיערך למקרה של אסון. "למרות השקעה עצומה, עדיין חסרים תקציבים גדולים כדי להביא את הרשויות למוכנות מלאה", ציין דרעי. "רשויות חזקות ומתפקדות בזמן אסון הן מפתח להנהגת המדינה. טיפול מקומי באזרחים יאפשר לממשלה לקבל החלטות נכונות, ללא לחץ מהציבור".

בדוח צוין עוד כי מתוך 80 אלף מבני מגורים שהוגדרו ישנים, ושדרושים חיזוק למקרה של רעידת אדמה, רק 2.4% חוזקו במסגרת תכנית תמ"א 38. "תכנית תמ"א כשלה מלתת מענה, בעיקר בפריפריה", קבע שר הפנים. "אלפי בתים עלולים לקרוס. חייבים מענה מידי בצורה של ניוד זכויות – קבלן שיחזק מבנים בפריפריה, יזכה לזכויות בניה במרכז. אחרת, נשלם כולנו מחיר כבד".

יו"ר ועדת הפנים, ח"כ דודי אמסלם, מתח ביקורת חריפה: "מה שמדאיג אותי הוא שאין גורם אחראי אחד, ולכן אין כתובת. אומרים לי שהמשטרה היא הגורם האחראי, אבל מצד שני אם זה גדול עליה, אז השר לביטחון פנים מצהיר שזה אסון לאומי - ואז שר הביטחון מעביר את האחריות מהמשטרה לצה"ל, שאין לו סמכות בעניינים אזרחיים. מי מטפל במוכנות? יש פה 7,000 מנהלים ובינתיים קורסים בניינים".