צילום: AP
צילום: AP

סוריה: הוכרזה הפסקת אש באזור קוניטרה

הצבא הסורי הכריז על הפסקת אש זמנית בדרום רמת הגולן, שם אירעו לאחרונה שורה של זליגות ירי לשטח ישראל
ערן זינגר
03 ביולי 2017
17:00
עודכן ב 10 אוקטובר 11:35

צבא סוריה הכריז היום (שני) על הפסקת אש זמנית בדרום רמת הגולן, במסגרתה תופסק הלחימה נגד ארגוני המורדים. הפסקת האש אמורה לכלול גם את אזור קוניטרה, סמוך לגבול עם ישראל, זאת לאחר שבימים האחרונים זלג הירי לרמת הגולן בכמה מקרים.

לפי דיווחים שפורסמו בכלי תקשורת המזוהים עם משטר אסד, צבא סוריה ינצור את האש עד ליום חמישי. התקיפות נגד המורדים תיפסקנה באזור דרעא, סמוך לגבול עם ירדן, אזור סווידא וגם קוניטרה. ההכרזה הגיעה בתום שבועות של לחימה אינטנסיבית שהתמקדה באזורים הללו.

בעקבות הלחימה, בשבוע האחרון זלג ירי מסוריה לשטח ישראל בשבע פעמים שונות, האחרונה שבהן ביום שבת - אז נפלו שתי רקטות ברמת הגולן. בעקבות כך, ביצע צה"ל תקיפה באזור ממנו בוצע הירי. הדרך המובילה לאזור נחסמה ואזרחים פונו מאזורים הסמוכים לגבול עם סוריה מחשש לזליגות נוספות.

היום סייר שר הביטחון, אביגדור ליברמן, בגבול ישראל-סוריה ברמת הגולן והעביר מסר תקיף לדמשק. "אנחנו לא רוצים להיות צד בלחימה בסוריה, אבל גם לא נסבול פגיעה בריבונות הישראלית", הבהיר ליברמן. "אנחנו נהנים היום משקט ומביטחון, ומאוד נתרגז אם יפריעו לנו בשקט הזה. אני ממליץ לא לבחון אותנו".

בתוך כך, שר החוץ הסורי, פייסל מיקדאד, דחה היום את הטענות כי משטר אסד ישוב לעשות שימוש בנשק כימי. במסיבת עיתונאים שערך בדמשק, שב מיקדאד על הטענה כי ארצו נפטרה מכל הנשק הכימי שברשותה ואפשרה לפקחים גישה לכלל האתרים אותם ביקשו לבדוק. "האיומים עלינו נועדו למנוע מאיתנו לנצח את הטרור", קבע השר הסורי.