פעילי איסלאם קיצוני מפגינים מול שגרירות ארה"ב בלונ
צילום: אי-פי

"סעודיה אחראית להתפשטות האיסלאם הקיצוני בבריטניה"

דוח של מכון מחקר בריטי קובע כי ערב הסעודית היא המממנת הבולטת של מוסדות אנטי מערביים במדינה
סוכנויות הידיעות
05 ביולי 2017
18:01
עודכן ב 10 אוקטובר 16:26

סעודיה היא האחראית העיקרית להתפשטות האיסלאם הקיצוני בבריטניה, כך קובע דוח של מכון המחקר הבריטי "הנרי ג'קסון" שהתפרסם היום (שלישי). לפי הדו"ח, מקרב המדינות המוסלמיות, בהן מדינות המפרץ ואיראן, המממנות מוסדות וארגונים המטיפים לאידיאולוגיה קיצונית ואנטי מערבית במדינה - סעודיה היא הבולטת בהן. השגריר הסעודי בבריטניה דחה את הטענות.

לטענת מחברי הדוח, מאמציה של סעודיה להפיץ את האידיאולוגיה הוואהבית עוד משנות ה-60, באים לידי ביטוי בבריטניה בתמיכה במוסדות חינוך, שבתמורה מחוייבים לארח מטיפים המזוהים עם הפלג הקיצוני באיסלאם ואף מלמדים מתוך ספרי לימוד סעודים. כמו כן, סעודיה מכשירה מנהיגים רוחניים מהקהילה המוסלמית בבריטניה, ובמסגרת זאת מעניקה מלגות ומעבירה חומר קיצוני שמופץ הלאה בממלכה.

הדוח קורא לחקור את המימון הזר המגיע למוסדות הקיצוניים בבריטניה, ומבקר את היעדר השקיפות בטיפול בסוגיה. הכותבים מפרטים כי ב-2015, הודיעה ממשלת בריטניה כי תבדוק את מעורבות המימון הזר בהתנעת קיצוניות במדינה, אך טרם פירסמה את ממצאי הבדיקה. לעומת בריטניה, הדוח מציין צעדים שנקטו מדינות מערביות נוספות נגד האידיאולוגיה הקיצונית, בראשן אוסטריה, שאסרה ב-2015 על מימון זר של מסגדים ואימאים.