הרחפן TIKAD
צילום: מתוך אתר החברה "דיוק רובוטיקס"

ישראל רוכשת רחפנים הנושאים רובה ומטול רימונים

לפי פרסום בחו"ל, מערכת הביטחון הצליחה להתנקש בגורם טרור באמצעות הטכנולוגיה החדשה
עמיחי שטיין
06 ביולי 2017
13:06
עודכן ב 10 אוקטובר 13:00

ישראל רוכשת רחפנים המסוגלים לשאת רובה ומטול רימונים ולעשות בהם שימוש מרחוק – כך פורסם היום (חמישי) באתר Deffence one. על פי הדיווח, ישראל ביצעה בהצלחה התנקשות בגורם טרור באמצעות הטכנולוגיה של החברה, שהותקנה על רחפן שנשא רובה צלפים. בצה"ל סירבו להגיב לפרסום באתר.

הרחפנים פותחו על ידי חברת "דיוק רובוטיקס", הפועלת מפלורידה ובראשה עומד סגן-אלוף (מיל') רזיאל עטואר, ששירת ביחידות מיוחדות בצה"ל, ועל פי אתר החברה, גם מילא תפקידים בקהילת המודיעין. את החברה הקים ב-2014 עם ישראלי נוסף, שגיב אהרון, בוגר חטיבת הצנחנים שהפך למהנדס רובוטיקה. בהנהלת החברה ישראלים נוספים. 

עטואר מספר כי המניע לפיתוח הרחפן הוא הרצון למנוע סיכון מיותר של חיילים בהכנסתם לאזור צפוף ומאוכלס, שבו נטמעים לוחמי אויב. לדבריו, הוא זיהה במיוחד את האתגר המבצעי כהשתתף במבצע "צוק איתן" בקיץ 2014.

הרחפן קיבל את השם TIKAD והוא המוצר הראשון שפיתחה החברה. בשנה שעברה זכתה בפרס ראשון בתחרות בינלאומית של טכנולוגיות לחימה בטרור שנערכה באוניברסיטת תל אביב, בזכות פיתוח מערכת מינירובוטית המאפשרת לייצב כל אובייקט שמחברים אליה, בין אם נשק או מערכת אופטית, ולבודד אותו מכל תנודות הפלטפורמה. הטכנולוגיה של החברה מצליחה לפצות על ההדף שיוצר הירי ולמנוע את הסטת הרחפן ועל ידי כך לשמור על הדיוק. עטואר מסביר כי הרחפן של החברה מסוגל לשאת נשק וחימוש במשקל של עד 10 קילוגרמים ולבצע באמצעותו ירי מדויק.