הדר גולדין ואורון שאול
צילום: פלאש 90

בדרך לעסקה? שחרור אסירים תמורת מידע

העיתון אל-אחבאר מדווח שישראל וחמאס קרובות לעסקה, במסגרתה ישוחררו אסירים ביטחוניים בתמורה למידע על גורלם של החיילים
גל ברגר
08 ביולי 2017
10:53
עודכן ב 12:18

ישראל וחמאס קרובות לעסקה שבמסגרתה תקבל ישראל מידע על גורל החיילים אורון שאול והדר גולדין ובתמורה תשחרר ישראל אסירים ביטחוניים, לרבות כאלה ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש,  וכן חברי פרלמנט עצורים, אסירות וקטינים.

על פי דיווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר הבוקר (שבת), מדובר בעסקה הדומה לזו שהייתה בין ישראל לחמאס בשנת 2009, שכללה שחרור של יותר מ-20 אסירות פלסטיניות תמורת אות חיים מגלעד שליט בדמות קלטת וידאו. העסקה צפויה להתבצע בתוך שלושה חודשים ועל פי הדיווח ישראל כבר הביעה נכונות בנושא, אך עדיין מהססת. נמסר שישראל ביקשה שלא לשחרר תמורת מידע כזה אסירים ששוחררו בעסקת שליט, נעצרו ונשפטו מחדש, אך חמאס מסרב לכך.

מקורות בחמאס אמרו לעיתון כי בעסקה הסופית שבה יעבירו לישראל את כל השבויים והנעדרים, הוא ידרוש בתמורה לשחרר מספר גדול יותר של אסירים, גם אסירים ממזרח ירושלים ומקרב ערביי ישראל, ויכלול את אסיר העולם מרוואן ברגותי ואת מנהיג החזית העממית אחמד סעדאת בדרישות. 

בדיווח צויין בנוסף כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, מצרים ורוסיה מעורבות בתמונת המגעים בין ישראל לחמאס בעניין זה. מקורות ישראליים ומקורות בחמאס הכחישו לאחרונה התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים.