אורון שאול והדר גולדין
צילום: פלאש 90

משפחות החטופים: לא ידוע לנו על עסקה מתגבשת

על רקע הפרסומים אודות עסקה בין ישראל לחמאס, הגיבו משפחות החטופים השוהים בעזה: "אנחנו ניזונים מהתקשורת"
אסף פוזיילוב, רובי המרשלג וגל ברגר
08 ביולי 2017
19:43
עודכן ב 11 אוקטובר 08:00

משפחות החטופים השוהים בעזה הגיבו היום (שבת) על הפרסומים לפיהם ישראל וחמאס קרובות לעסקה שבמסגרתה תקבל ישראל מידע על גורל החיילים אורון שאול והדר גולדין ובתמורה תשחרר אסירים ביטחוניים, לרבות כאלה ששוחררו בעסקת שליט ונעצרו מחדש, וכן חברי פרלמנט עצורים, אסירות וקטינים.

משפחתו של החייל אורון שאול, שגופתו מוחזקת בידי חמאס מסרה: ״נחשפנו להתפתחות בעקבות הפרסומים בתקשורת בלבד ואין אנו יודעים כלל אם מדובר באינפורמציה נכונה. בשבועות הקרובים אזרחי ישראל יציינו שלוש שנים למבצע צוק איתן אך עבורנו המבצע לא הסתיים ומאז חיינו הפכו לגיהנום. אנו פונים לרה״מ: אל תפקיר את סמ״ר אורון שאול לוחם גולני בשבי החמאס. כמו שידעת לשלוח אותו על נגמ״ש להגן על אזרחי ישראל כך תדע גם להשיב אותו הביתה״.

ממשפחתו של החייל הדר גולדין, שגם גופתו מוחזקת בעזה נמסר כי "במהלך שלוש השנים האחרונות ידענו הרבה סבל ואכזבה בכל הנוגע להשבתו של בננו ואחינו הדר חזרה לישראל ולחיק המשפחה. אנו כמשפחה לא קיבלנו כל דיווח מגורם ישראלי רשמי על מגעים כלשהם ולכן אנו ממשיכים לשאת תפילות לשובו של הדר".

גם בני משפחתו של אברה מנגיסטו, המוגבל נפשית ושוהה ברצועה, הגיבו לפרסומים: "משפחת מנגיסטו לא קיבלה כל עדכון. המשפחה מצפה מממשלת ישראל ומהעומד בראשה כי כל עסקה תכלול את כל השבויים והנעדרים הישראלים המוחזקים בידי חמאס ללא יוצא מהכלל".

שאעבן אל סייד, אביו של הישאם שנמצא בעזה, מסר: "אני סומך על מי שמנהל את זה, אני מחכה לשמוע פרטים. לא עידכנו אותנו ואנחנו רק שומעים מהתקשורת".

מוקדם יותר פורסם כי ישראל וחמאס קרובות לעסקה. על פי דיווח בעיתון הלבנוני אל-אחבאר הבוקר (שבת), מדובר בעסקה הדומה לזו שהייתה בין ישראל לחמאס בשנת 2009, שכללה שחרור של יותר מ-20 אסירות פלסטיניות תמורת אות חיים מגלעד שליט בדמות קלטת וידאו. העסקה צפויה להתבצע בתוך שלושה חודשים ועל פי הדיווח ישראל כבר הביעה נכונות בנושא, אך עדיין מהססת. נמסר שישראל ביקשה שלא לשחרר תמורת מידע כזה אסירים ששוחררו בעסקת שליט, נעצרו ונשפטו מחדש, אך חמאס מסרב לכך.

מקורות בחמאס אמרו לעיתון כי בעסקה הסופית שבה יעבירו לישראל את כל השבויים והנעדרים, הוא ידרוש בתמורה לשחרר מספר גדול יותר של אסירים, גם אסירים ממזרח ירושלים ומקרב ערביי ישראל, ויכלול את אסיר העולם מרוואן ברגותי ואת מנהיג החזית העממית אחמד סעדאת בדרישות.

בדיווח צויין בנוסף כי שליח האו"ם למזרח התיכון ניקולאי מלדנוב, מצרים ורוסיה מעורבות בתמונת המגעים בין ישראל לחמאס בעניין זה. מקורות ישראליים ומקורות בחמאס הכחישו לאחרונה התקדמות בסוגיית השבויים והנעדרים.