הנכים חוסמים את כביש 4

הנכים חסמו את כביש 1: "די למרוח אותנו"

חברי מטה המאבק נסעו באיטיות מלטרון לכיוון ירושלים. קודם לכן הבעירו צמיגים בכביש 4: "נסלים את המאבק"
דקלה אהרן-שפרן, אורי לוי
09 ביולי 2017
08:42
עודכן ב 10 אוקטובר 11:50

ארגוני הנכים שיבשו בשעות הצהריים (ראשון) בכביש 1 מאזור לטרון לכיוון ירושלים. הפעילים נסעו במשך שעה קלה באיטיות במטרה לחסום את התנועה, וזאת ללא הודעה מוקדמת וללא אישור מהמשטרה. קודם לכן מחו עשרות מארגוני הנכים בהפגנת פתע בכביש 4 באזור השרון: הם חסמו את הכביש ממחלף בצרה לכיוון דרום והבעירו צמיגים בדרישה להשוות את קצבת הנכות לגובה שכר המינימום. גם הפגנה זו התקיימה ללא התראה, וגרמה לפקקים כבדים באזור למשך כשעה.

ראש מטה מאבק הנכים, נעמי מורביה, איימה כי אם לא תהיה התפתחות, המאבק יסלים. "קצבת נכות בגובה שכר מינימום וצמודה אליו, בפעימה אחת בלבד. זו הדרישה שלנו. אין לנו דרישות אחרות. אנחנו לא מקבלים שום מתווה אחר. אנחנו לא מסכימים לבג"ץ ההזוי שהוגש, לא לתכנית זליכה, ולא לשמחון ולא כלום. קצבת נכות בגובה שכר מינימום וצמודה אליו, בפעימה אחת בלבד זו דרישתנו, מטה מאבק הנכים והפנתרים, ארגוני העיוורים, ארגוני החרשים, הצטרפו אלינו העובדים הסוציאליים ועוד גופים רבים במדינה. אם זה לא יילך בטוב, זה יילך, לצערי הרב, ויסלים.

"אני אומרת לממשלת ישראל – די למריחה. תפסיקו להתנהג אלינו כיתושים טורדניים, או כאל הנכים האלה. אנחנו לא הנכים האלה, אנחנו בני אדם שדורשים את הזכות לחיות בכבוד. זה שהרפואה מאריכה את חיינו לא אומר שצריך לקצר אותם. ממשלת ישראל צריכה להפסיק להרעיב אותנו ולהרוג אותנו עם קצבאות העולב".

ממטה מאבק הנכים נמסר כי "גם הבוקר יצאנו להפגין לאור הנתק של הממשלה מהבנת צרכי הנכים וחוסר היענותה בנושא. צעדי המחאה יימשכו עד לשינוי התפיסה של האוצר, המתייחסת לנכים כמספרים בטבלאות אקסל ולא כאנשים בעלי מוגבלויות עם צרכים מיוחדים, שקצבה בגובה שכר מינימום היא המינימום המתבקש עבורם".