חיילת משקיפה על אסדת גז באזור אשקלון
פלאש 90

משרד הביטחון משקיע 1.5 מיליארד שקל בהגנה על האסדות

העסקאות כוללות מערכות לחימה מתוצרת ישראל, שיותקנו על ספינות "סער 6" שיגיעו מגרמניה
ענבל תמיר
09 ביולי 2017
12:00
עודכן ב 10 אוקטובר 11:42

משרד הביטחון הודיע הבוקר (ראשון) על סדרת עסקאות, שבמסגרתן ירכוש מהתעשיות הביטחוניות מערכות לחימה בהיקף של מיליארד שקלים וחצי, במטרה להגן על אסדות הגז במים הכלכליים של ישראל. עסקאות הרכש, שיושלמו עד סיום 2017, יכללו מגוון רב של מערכות יירוט, לוחמה אלקטרונית, שליטה ובקרה, תוכנה, תקשורת, ניווט ועוד.

ייצור המערכות מתוכנן להסתיים בשנת 2019 – אז יגיעו ספינות "סער 6" הראשונות, שנרכשו מגרמניה. ממשרד הביטחון נמסר, כי עוד בשלב התכנון מנהל הרכש במשרד עמד על כך, שהרוב המוחלט של מערכות הלחימה יהיו מתוצרת ישראלית, במטרה להזרים תקציבים גדולים לתעשיות הביטחוניות ולשמור על מאות מקומות עבודה.

חברת "אסטרונאוטיקס" מפתח תקווה זכתה במכרז לפיתוח ואספקה של מערכת הפצת נתוני ניווט לספינות ה"סער 6". המערכת תלקט את נתוני הניווט השונים, באמצעות חיישנים שיותקנו בספינות, ובעזרת תוכנה מתקדמת וייחודית של היתוך מידע תספק את נתוני הניווט המיטביים ליחידות השונות בספינה. חברת "רפאל" זכתה במכרז לפיתוח מערכות תקשורת - קשר הפנים וקשר החוץ בספינות.

"משרד הביטחון והתעשיות הביטחוניות הם ממנועי הצמיחה המרכזיים בישראל. עסקאות הרכש הללו לטובת פרויקט המים הכלכליים - פרויקט שבו צה"ל יגן על אסדות הגז, ויש לו משמעות רבה לכלכלת המדינה ולביטחונה - הן עדות נוספת לכך", אמר שר הביטחון אביגדור ליברמן. "לכן יש חשיבות עצומה להמשך ההשקעה בתעשיות הביטחוניות המצוינות והמתקדמות, שמפרנסות עשרות אלפי משפחות באופן ישיר ועקיף בכל רחבי הארץ, מכניסות לכלכלת המדינה מיליארדי דולרים מדי שנה, ומהוות נדבך משמעותי בעוצמה הישראלית".

סמנכ"ל וראש מנהל הרכש במשרד הביטחון, אל"מ (מיל') אבי דדון, הוסיף: "מנהל הרכש פועל באינטנסיביות, יחד עם זרוע הים, להשלמת ההצטיידות במערכות הלחימה המיועדות לספינות ה'סער 6' בלוחות הזמנים שנקבעו. משרד הביטחון חרט על דגלו להעמיק את הרכש בישראל, גם במצב של שוק תחרותי קשה מול היצע בין-לאומי רחב ובתקציב שקלי, ככל הניתן".