השר גלעד ארדן והמפכ"ל רוני אלשיך
הדס פרוש, פלאש 90

צוות מיוחד יבחן את הפיקוח על תקציב המשטרה

ההחלטה - בעקבות מחאת המפכ"ל על הצעת החוק להעביר את האחריות לתקציב למשרדו של ארדן
רועי ינובסקי
09 ביולי 2017
14:35
עודכן ב 10 אוקטובר 11:38

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן, שר האוצר משה כחלון ושרת המשפטים איילת שקד החליטו היום (ראשון) על הקמת צוות מקצועי בראשות החשב הכללי שיבחן את סוגיית הפיקוח והבקרה על תקציב המשטרה. הצוות, שיציג את המלצותיו לשרים בתוך 60 יום, הוקם בעקבות התנגדותו העזה של המפכ"ל רוני אלשיך להצעת חוק שקוראת להעביר את השליטה על תקציב המשטרה לידי המשרד לביטחון הפנים.

כיום למשטרה יש חשב עצמאי הכפוף לשב הכללי במשרד האוצר, ואם תתקבל ההצעה של חברי הכנסת דוד אמסלם (הליכוד) ומשה גפני (יהדות התורה), החשב יהיה כפוף לזה שבמשרד לביטחון הפנים. לטענת אלשיך, החוק יפגע בעצמאות המשטרה. מנגד, אמסלם וגפני דורשים להביא את הצעת החוק לקריאה טרומית בכנסת עוד לפני סיום עבודת הצוות שעל הקמתו הוחלט היום. 

"יש לי עמדה מאוד ברורה כלפי הצעת חוק פרטית שעלתה ונידונה בעבר בוועדת הכספים", אמר אלשיך בשבוע שעבר. "אין לי ספק שהצעה שבעינינו היא אנטי חוקתית לא יכולה להיות מקודמת. אני לא חושב שיש חולק על הדעה הזאת וכל שומרי הסף יעזרו לנו. תפקידי יחד עם יתר שומרי הסף לוודא שההצעה הזאת לא תקודם".

המפכ"ל הוסיף כי "אין פה מריבות ומהומות, אני אפילו לא שמעתי את עמדתו של השר. זו הצעת חוק פרטית, בסופו של דבר כל אחד עושה את החשבונות שלו. אני עושה חשבון אחד ויחיד - שלטון החוק. אם אני לא אעשה את זה - מי יעשה את זה? בשביל זה אני המפכ"ל".

גם מפכ"לים לשעבר הביעו את התנגדותם למהלך, ובמכתב ששלחו ליועץ המשפטי לממשלה, הם העלו את החשש מפני פוליטיזציה של הארגון. לטענתם, ברגע שהתקציב ינוהל על ידי המשרד לביטחון הפנים, לפוליטיקאים תהיה דריסת רגל בסדרי העדיפויות של המשטרה.

מנגד, אמסלם ושותפיו להצעת החוק טוענים שהמשטרה לא נמצאת מעל כל משרד ממשלתי אחר או כל ארגון ביטחוני אחר, ועל כן הממשלה צריכה לפקח על התקציב שלה. השר ארדן עצמו אמר בראיון לכאן ב' בשבוע שעבר כי "הנושא צריך להיבחן".