מאות אלפים מפגינים נגד ארדואן, איסטנבול, יולי 2017
צילום: אי-פי

טורקיה: מאות אלפים הפגינו נגד ארדואן

הפגנת הענק נערכה בתום צעדה שנמשכה כחודש ומאות קילומטרים - שנה אחרי ניסיון ההפיכה
רויטרס
09 ביולי 2017
20:40
עודכן ב 21:21

מאות אלפים הפגינו באיסטנבול הערב (ראשון) נגד הנשיא רג'פ טייפ ארדואן. המחאה החלה לפני 25 ימים, נמשכה 425 קילומטרים והסתיימה היום בצעדה המכונה "צעדת הצדק" - מחאה הגדולה ביותר נגד ארדואן מאז ניסיון ההפיכה אשתקד.

המפגינים הניפו דגלי טורקיה ודגלים עם הכיתוב "צדק" בצבעים אדום ולבן – צבעי הדגל הלאומי. יו"ר האופוזיציה, מנהיג מפלגת העם הרפובליקני (CHP), כמאל קיליצ'דראולו, נאם בפני רבבות התומכים, והצהיר: "נפיל את חומות הפחד". לדבריו, היום האחרון של 'צעדת הצדק' הוא התחלה חדשה וצעד חדש.

בנאומו קרא קיליצ'דראולו לממשלה להקל במצב החירום שאותה היא אוכפת מאז ניסיון ההפיכה, לשחרר עשרות עיתונאים מהכלא ולשקם את עצמאות בתי-המשפט במדינה. הוא טען כי "אנו חיים בתקופה של דיקטטורה".

ניסיון ההפיכה בטורקיה התרחש ביולי 2016, כשקבוצה של אנשי צבא שלחה טנקים לרחובות והפציצה מוסדות ממשל בעזרת מטוסי ומסוקי קרב. רוב אנשי הצבא התנגדו להפיכה והיא סוכלה ביום אחד בלבד. במהלך הניסיון נהרגו מאות בני אדם ואלפים נפצעו.

ההתקוממות הכושלת גררה אחריה גל מעצרים המוניים, כולל חיילים, שופטים, אנשי חינוך, וגורמי אופוזיציה. לטענת הממשלה הטורקית, את ההפיכה יזם יריבו האידאולוגי של הנשיא ארדואן, פתהולה גולן, הנמצא בארצות-הברית.